استاد حسین علیزاده آنجا که جهان سومش می‌خوانند

جهان سوم جایی‌ست که قدرت را ندانند

حسین علیزاده
به عنوان مثال، قدر استاد حسین علیزاده را نمی‌دانند

ممکن است جهان سوم را جایی بدانید که حقوق اساسی انسان نادیده گرفته می‌شود، توزیع عادلانه‌ی ثروت و فرصت به‌درستی انجام نشده، دولت رفاه مستقر نیست، و هزار تعریف متفکرانه‌ی سطح بالای دیگر.

ممکن است جهان سوم را جایی بدانید که در آن نتوانید به ابزارهای آنلاین دسترسی داشته باشید، از آمازون خرید کنید، در سایت‌ها نام کشورتان را وارد کنید، و هزار تعریف تکنولوژی‌محور مدرن دیگر.

ممکن است جهان سوم را جایی بدانید که جنگل‌ها را عامدانه آتش می‌زنند، گوزن‌ها را در باغ وحش به ضرب گلوله شکار می‌کنند، محیط‌بانان حکم اعدام «عادلانه» می‌گیرند، و هزار تعریف طبیعت‌دوستانه‌ی دیگر.

ممکن است جهان سوم را جایی بدانید که فلان و فلان و فلان و هزار تعریف سیاسی آزاداندیشانه‌ی دیگر.

جهان سوم جایی است که بگاییست

این‌ها همه درست.

اما ملموس‌تر از همه آن است که بدانی در این دیار کهن، هرچه هم زحمت بکشی و پیشرفت کنی، استاد بلندآوازه و بی‌همتای موسیقی کشورت هم که شوی، ممکن است در مقابل یک گوساله‌ی تحت استخدام یک شرکت هواپیمایی، دستت به جایی بند نباشد. ممکن است سرمهماندار حتّی لازم نداند جوابت را مثل آدم بدهد.

به همین راحتی!

حسین علیزاده
استاد حسین علیزاده سازش را برای نواختن در جایی فروتر از آنچه جهان سومش می‌نامند، کوک می‌کند

خبر را اینجا بخوانید: از ورود حسین علیزاده و سازهای گروهش به هواپیما ممانعت شد

از آنجا که فارس گاهی ممکن است دلش بخواهد خبرهایی که درج کرده را حذف کند و منکر شود، از اینجا هم بخوانید:

ممانعت از ورود حسین علیزاده و گروهش به هواپیما به دلیل حمل ساز


خبر تکمیلی (۹۳/۶/۲۹)

به گزارش یکی از دوستان که (تا زمان تکمیل کامل گزارش رسمی هما) نخواست نامی از او در اینجا درج شود، از آنجا که بار استاد یک صندلی خالی را اشغال کرده بود، خدمه‌ی پرواز از او می‌خواهند اضافه‌بار خود را پرداخت نماید که این امر مخالفت همراهان استاد را در پی داشت و نهایتاً خلبان از همگی آنان می‌خواهد پرواز را ترک کنند. صرف‌نظر از درستی و نادرستی این خبر، باز هم معتقدم با هنرمندی در این سطح، نباید صرفاً به خاطر «کرایه‌ی اضافی» چنین برخوردی صورت گیرد، ضمن این که صندلی مذکور به هر حال خالی بوده و خالی هم می‌ماند. طبیعتاً اگر امنیت پرواز به خطر می‌افتاد باید چاره‌ای اندیشیده می‌شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.