اینفوگرافی: مقابله با دزدی دریایی در کشتی‌های تجاری

تا پیش از سال ۱۳۸۷، پدیده‌ی دزدی دریایی بیشتر مفهومی انتزاعی بود. دزدی‌های گزارش‌شده، اغلب به طناب و سطل‌های رنگ محدود می‌شدند و پیش نمی‌آمد که کشتی را با پرسنل و بار آن، یکجا به گروگان برند.

در مطلبی که با عنوان مقدمه‌ای بر دزدی دریایی نوشتم، تاریخچه‌ای بسیار مختصر از دزدی دریایی را مرور کرده‌ام و این‌جا قصد تکرار آن را ندارم.

مقدمه‌ای بر دزدی دریایی

امّا چه باید کرد؟

داده‌نمای (اینفوگرافی) زیر را در Marine Insight دیدم و بر آن شدم که ترجمه‌اش کنم تا در محل کار مورد استفاده‌ی همکارانی که کم‌تر با دنیای دریا و دریانوردی آشنایی دارند، قرار گیرد. چه بهتر که اینجا هم منتشر شود. (نسخه‌ی کاملاً بزرگ را از اینجا دریافت کنید.)

Anti-piracy-infographic - Persian - small

ناگفته پیداست که برای من و دریانوردان ایرانیِ خواننده‌ی این مطلب، بسیاری از ادوات معرفی‌شده در این طرح آشنا نیستند. علاوه بر تکاورهای مسلح که از ابتدای مسیر پرخطر مهمان کشتی‌ها هستند و در انتها پیاده می‌شوند، تنها فشار آب و سیم خاردار (البته بدون برق) در مقابله با دزدان دریایی یاری‌رسان هستند که آن‌ها هم این روزها، با مسلح‌تر شدن دزدان، کارآیی خود را پیوسته از دست می‌دهند. به هر حال، نمی‌توان با فشار آب به استقبال مهاجم مسلح به آرپی‌جی رفت.

در ترجمه‎ی همین نمودار کوچک به فارسی، به مشکلاتی برخورد کردم که مهم‌ترینشان این‌ها هستند.

در برابر Razor Wire، به پیشنهاد آرش، از واژه‌ی «سیم تیغ‌دار» استفاده کردم تا با Barbed Wire به معنای «سیم خاردار» متفاوت باشد.

در برابر Pain Ray، به پیشنهاد مهروش و گزنه، از واژه‌ی «تفنگ دردتاب» استفاده کردم، اگرچه این واژه حتّی در زبان انگلیسی هم چندان شناخته‌شده نیست، تا چه رسد به آن که معادل آشنای فارسی داشته باشد. کما این که نظر آرش و آق‌بهمن، به«پرتوتاب» نزدیک‌تر بود.

در برابر Citadel، از واژه‌ی «سنگر» استفاده کردم. بدیهی است مکانی با این عنوان در کشتی‌های تجاری موجود نیست. امّا می‌توان فضایی را به غیر از اتاق اصلی رادیو به ابزارهای مخابراتی مجهز نمود و آن مکان را مخفی نگاه داشت تا در صورت لزوم مورد استفاده قرار گیرد. منظور نگارنده‌ی انگلیسی‌زبان نیز چیزی جز این نمی‌توانسته باشد.

گوش‌به‌راه پیشنهادهای شما هستم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.