چرا نباید دریانورد شویم

این متن را تیر ماه ۱۳۸۷ نوشته‌ام و در وبلاگ‌های پیشین منتشر کرده‌ام. از آن‌جا که زیاد مورد پرسش قرار می‌گیرم، اکنون با کمی تغییر و تعدیل، بدون مقدمه، بازنشرش می‌کنم.

یک

گفته می‌شود که دریانوردان دائماً به سفرهای خارج از کشور می‌روند. این درست. امّا یادآوری می‌کنم که با یک کشتی کانتینری تندرو، حدود ده روز تا دو هفته زمان لازم است تا به کشوری مانند بلژیک برسید و بیست‌وچهار ساعت بعد آن‌جا را ترک کنید! و با یک کشتی فله‌ی معمولی، حدود بیست روز این مسیر را طی می‌کنید و دو یا سه روز توقف دارید.

لازم به توضیح نیست که همه‌ی سفرها منتهی به بلژیک نمی‌شوند و بسیاری اوقات سر از پاکستان و یمن و سودان و غنا و آفریقای جنوبی در می‌آورید. بگذریم از کشورهایی که به ایرانیان اجازه‌ی ورود به شهرهایشان را نمی‌دهند.

عرشه کشتی ایران بیرجند، متعلق به کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران
عرشه کشتی ایران بیرجند، متعلق به کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران

دو

هنگامی که تصور می‌کنید پس از یک سفر طولانی به خانه بازگشته‌اید، در واقع تازه روند معمولی شدن را آغاز نموده‌اید.

شما هنگامی به‌راستی بازگشته‌اید که:

 • ساعات خواب و بیداری‌تان به شکل معمول بازگشته باشد؛
 • ساعات گرسنه شدنتان به شکل معمول بازگشته باشد؛
 • در خواب و بیداری توهم حرکت و موج خوردن را نداشته باشید؛
 • با دیدن تلویزیون منزل دلتان نخواهد که با طناب و تسمه آن را به جایی ببندید و محکم کنید؛
 • با دیدن گلدان روی دکور دلتان نخواهد آن را برداشته و زمین بگذارید؛
 • با شنیدن صدای بوق اتومبیل‌ها به فکر آلارم‌های موتورخانه نیافتید و شروع به حدس زدن موارد احتمالی نکنید؛
 • دائم به موبایل خود نگاه نکنید که ببینید آیا رومینگ جایی را می‌شناسد یا نه؛
 • و در برخورد با ناملایمات روزمره الفاظ رکیک به ذهن و زبانتان خطور نکند.

پاورقی: همان طور که عرض شد، این نوشته قدیمی است. آن سال‌ها هنوز به لطف شبکه‌های اجتماعی الفاظ رکیک را این‌همه نمی‌شنیدیم.

این بازه‌ی زمانی در یک انسان معمولی حدود یک ماه طول می‌کشد. در یک سیب‌زمینی مثل من دو هفته طول می‌کشد و کم‌تر از آن اصلاً راه ندارد. بگذریم که خیلی‌ها شکایت دارند که این بازه تا آغاز سفر بعدی‌شان ادامه دارد.

‌سه

یک مشکل بزرگ دریانورد بودن این است که در مدت تعطیلات، هر گاه به یکی از دوستان، اقوام، آشنایان، فامیل بسیار نزدیک یا بسیار دور، و… برمی‌خورید، فوراً با این پرسش مواجه می‌شوید که «کی می‌ری دریا؟» انگار که روی دوش ‌آن‌ها سوار شده باشید!

مشکل به همین‌جا ختم نمی‌شود. هر بار که از سفر بازمی‌گردید از شما می‌پرسند: «خوش گذشت؟ کجاها رفتید؟».

‌چهار

این درست است که صحنه‌ی غروب خورشید در میانه‌ی دریا زیباست، این درست است که منظره‌ی آسمان شبش را در هیچ‌جای دیگر نمی‌توانید ببینید، امّا آن‌جا محیط کار است. چه بسیار هفته‌ها که می‌آیند و می‌روند و شما پایتان را روی عرشه نمی‌گذارید و یا عبور می‌کنید و نیم نگاهی هم به سطح آب نمی‌اندازید.

چرا نباید دریانورد شویم

‌پنج

شما به روایت معیارهای اداره‌ی کار در سازمان ملل متحد، یکی از سخت‌ترین مشاغل دنیا را دارید که در کشورتان اصلاً شغل سخت محسوب نمی‌شود.

برخی از معیارها برای تعریف سخت بودن شغل عبارتند از:

 • دوری از خانواده (بیش از یک هفته)،
 • کار در ارتفاع،
 • کار در مجاورت مواد شیمیایی،
 • کار در محیط پر سروصدا،
 • عدم تعادل آب و هوایی،
 • کار در مناطق بسیار گرم یا بسیار سرد،
 • کار در مجاورت امواج رادیویی،
 • کار در مجاورت مواد رادیواکتیو،
 • حقوق پایین نامتناسب با ماهیت کار،
 • نبود تضمین شغلی،
 • و….

جمعاً حدود ۲۱ معیار وجود دارد که دریانورد بودن، متضمن حداقل ۱۱ مورد از آن‌هاست. (و مثلاً اگر بار رادیواکتیو یا قابل انفجار یا مسموم‌کننده روی کشتی باشد، خطرات مربوط به ‌آن‌ها اضافه می‌شود.)

گفته می‌شود که یک کارگر معدن، در مجاورت تنها پنج مورد، و یک روزنامه‌نگار در مجاورت حداکثر سه مورد از آن‌هاست.

شش

شما شغلی دارید که هیچ کس نمی‌داند چه کار می‌کنید.

بعضی‌ها صحنه‌های فیلم کشتی تایتانیک پیش چشمشان ظاهر می‌شود، بعضی‌ها فکر می‌کنند که دائم در حال جنگ با ناوهای دشمن هستید و از شما به خاطر شهامت و شجاعتتان تقدیر می‌کنند، بعضی‌ها هم می‌پرسند که هر بار چند ماهی می‌گیرید و این که آیا می‌توانید برای خودتان تلویزیون بخرید یا نه!

شغل دریانوردی از نگاه دیگران

این مورد البته دروازه را برای خالی بستن، به حد وفور تا مرز بی‌نهایت باز می‌کند که برای یک سال نخست اشتغال بسیار مفرح و جالب خواهد بود.‌‌

شغل دریانوردی از نگاه دیگران
شغل دریانوردی از نگاه دیگران

هفت

بارها دانشجویان رشته‌های مختلف از من راهنمایی خواسته‌اند که چگونه می‌توانند با تغییر رشته‌ی دانشگاهی، وارد عرصه‌ی دریانوردی شوند و اگر چنین کنند، آیا موقعیت کاری خوبی در آینده خواهند داشت یا خیر.

سؤال خوبیست،‌ اما در حالی که ما برای بامداد فردایمان نمی‌توانیم برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم، چطور انتظار دارید کسی بتواند پاسخ چنین پرسشی را بداند؟ ضمن این که با توجه به اوضاع کنونی، شما در هر رشته‌ای که درس بخوانید تفاوتی ندارد و به هر حال، موقعیت کاری نصیبتان نخواهد شد.

‌هشت

شما به انسانی تنها و منزوی بدل خواهید شد که از روبه‌رو شدن با جامعه‌ای که بدون شما راه خود را می‌رود، هراسان است.

شما پس از یک سفر مثلاً شش ماهه به آغوش خانواده بازمی‌گردید و ناگهان متوجه می‌شوید در سایه‌ی سریال تازه‌ای که مهران مدیری ساخته، دیگر سر از شوخی‌ها و تکیه‌کلام‌های رایج میان دوستان و اقوامتان درنمی‌آورید.

دیری نمی‌گذرد که می‌بینید تنها با همان امثال خودتان می‌توانید سر کنید و بس.

دریانوردان این کشتی در انتظار آغاز تمرین عملیات نجات هستند.
دریانوردان این کشتی در انتظار آغاز تمرین عملیات نجات هستند.

‌نه

از همه مهم‌تر این که شما در تشکیل خانواده هم مشکل خواهید داشت.

خانم‌ها یا حاضر به همراهی با شما در رابطه‌ای جدی نمی‌شوند، و یا در نهایت اقبال، شما به یک «خوش‌شانسی آلوده به بدشانسی» مبدل خواهید شد.

شما برای فرزندتان غریبه‌ای مهربان خواهید بود که گاهی میهمان زندگی‌اش می‌شوید و بسیار بیش‌تر از زمان‌هایی که هستید، نیستید.

‌◊

انسان عاقل، با این حرف‌ها مسیر زندگی خود و آینده‌ای که ترسیم کرده را عوض نمی‌کند. اما انسان عاقل، با سر هم به گودالی که نمی‌داند در آن چیست نمی‌پرد.

تلقین و درس اهل نظر یک اشارت است
گفتم کنایتی و مکرر نمی‌کنم

 

199 دیدگاه

 1. طه جان
  سلام

  واقعاً و بدون تعارف لذت بردم؛ متن زاویه دید بسیار خوبی داشت و شسته و رفته همراه با یک طنز ملیح، جان کلام را بیان کرده است؛ ممنون بابت این پست.

  خوب و خوش باشی
  گزنه

 2. به دریا رفته میداند مصیبت های طوفان را

  خدا قوت همکار

  بالاخره ما آلوده این شغل و دردسر هاش هستیم و چاره ای نیست باید ساخت باهاش

 3. درووود
  خیلی جالب بود
  واقعا حس کردم مشکلات دریانوردی رو
  واقعا خیلی سخته
  خوشحالم یه عده هستن که دست کم لذت ببرن
  خوب بدون دریانوردی هم که نمیشد:)

 4. من که ترم یکم تموم شد
  دریانوردی جزیره خارک
  حرفاتونم درسته .هرکسی هم وارداین رشته میشه تمام جوانب و سختی هاشو میدونه

 5. من عاشق این شغل هستم .ممنون از راهنماییتون .ولی هنوز این شغل را دوست دارم و امیدوارم که بهش دست پیدا کنم …..ان شاءالله

 6. بهترین شغل دنیا کی میگه سخته خیلی عالیه مگه کسی دریانورد میشه باید بره جنوب در مازندران هم میتونی دریانوردی کنی و بری به همسایه های شمال ایران.

 7. سلام من به تازگی با یک دریاتورد ازدواج کرده ام همسرم به زودی به اولین سفرش بعد از ازدواجمون میره با اینکه من شاغلم وواقعا سرم شلوغه ولی واقعا دلم براش تنگ میشه .کاش این شغل وجود نداشت.

 8. با سلام
  من شیفته ی دریا و دریا نوردی هستم شنبه هم آزمون دریا نوردی دارم در حال تمرین گره های دریایی هستم فارغ از تحصیلات دانشگاهی که کارشناس ارشد یک رشته هستم ازبین رشته های ورزشی هر جا که آب بوده رفتم مربیگری شنا نجات غریق و گواهینامه ی بین المللی سه ستاره ی CMAS که در زمینه ی غواصیه تو اینترنت قوانین راههای دریایی رو میخوندم که چشمم به وبلاگ شما افتاد

  1. خیلی عالیه. آزمونی که می‌گید رو کجا قراره بدید؟ جایی کلاس رفتید؟ چه مدرکی قراره بگیرید؟ مطلقاً خبر نداشتم که آموزش این رشته برای خانم‌ها باز شده. ممنون می‌شم بیشتر توضیح بدید.

 9. گواهینامه های دریا نوردی وابسته به اداره ی کل بنادر و دریا نوردی که درمناطقی که دسترسی به دریا دارن مدرسه های علوم دریایی هست من در حال حاضر ساکن بندر عباس هستم همانطوری که برای گواهینامه ی پایه یک محدودیتی برا خانمها نیست اینجا هم محدودیتی نیست دوره ها از ملوانی هست تا رده های بالای افسری

 10. سازمان بنادر ودریا نوردی ایران که زیر نظر سازمان جهانی دریانوردی هست همون IMO منظورمه متولی این دوره هاست

 11. به جوابی که میخواستید رسیدید
  هیچ خبری از شما نشد نکنه خانمها رو دست کم گرفتید
  مردش هم تو دریا از من عقب میمونه امتحانش کاری نداره تشریف بیارید بندر بعد از ماه رمضان مسیر پل تا لافت رو شنا کنیم یا اسکله ی کندالو تاجزیره ی هنگام
  تو کلاس از آقایون زودتر گره میزدم
  دو تا برادر دارم متولد ۶۲ و ۶۹ شما هم جای برادر من هیچ فرقی نمی کنه
  در پناه خدا

  1. سفر بودم بانو به محض بازگشت، به ایمیلتون جواب دادم 🙂
   من دریانوردم. شناگر نیستم. طبیعتاً اگر چنین مسابقه‌ای بدیم شما برنده می‌شید. از اونجا که مهندس هستم و کارم در کشتی فنی بوده، گره هم بلد نیستم بزنم و تو این مسابقه هم برنده می‌شید. در زمینه‌های تخصصی خودم هم معمولاً اعتماد به نفسم در این حدها نیست که داعیه‌ای داشته باشم. 🙂

 12. بعضیا که ناشکری میکنن و ناله میکنن از دریا رفتن ـ برادر من دوست نداری این کار رو بزن بیرون ـ نه اینکه بعد ۴ سال ببیننتون تویه کشتیه دیگه بهت بگن پس چی شد تو ۴ سال پیش میگفتی دریا چیه ، پس چرا میمونی برو دست به کار دیگه شو انقدر نا شکری نکن

  1. اگر بنده رو می‌فرمایید که مدتی‌ست این کار را رها کردم. اگر کلاً می‌فرمایید، در شرایط مشکلات بازار کار، منصفانه نیست از کسی بخواهید اگر ناراضی است کار را رها کند. خیلی‌ها مجبورند، اما دلیل نمی‌شود که ناراضی نباشند یا نارضایتی‌شان را اعلام نکنند.

 13. جناب طاها سلام .وقت بخیر .من فلاحی خبرنگار جام جم هستم. هسته اصلی مطالب گزارش “دریانوردانی که دردهایشان را با آب می شویند ” مربوط به اظهارات یک وکیل بود که به دلیل مشکلاتی که برای ایشان از سوی مسئولان مربوطه بوجود آمده بود، از ما خواستند که اسمشون رو در گزارش قید نکنیم و از انجا که برای ما مهم بود که بخشی از مشکلات دریانوردان را از طریق این گزارش مطرح کنیم، تصمیم گرفتیم اظهارات ایشان را با ادغام کردن در دلنوشته های همکارانتان که برای خبر ” بدحسابی کشتیرانی پای ۶۰ کارگر را به اداره کار کشاند ” برای ما ارسال کرده بودند، تدوین و منتشر کنیم.
  دلیل این که نام وبلاگ شما را هم در اول متن قید نکردیم این بود که اگر گزارش با شکایت یا مشکلی مواجه شد، در این فرایند شما دچار چالش نشوید و یا این گمان بوجود نیاید که این اظهارات متعلق به شماست.ما مشکلی برای درج نام وبلاگ شما نداشتیم.در ضمن ما در متن نگفته ایم که با شما مصاحبه داشته ایم.
  واکنش به ظاهر اخلاق گرایانه شما به ما ثابت کرد، دوراندیشی که تنها در آن مصالح شما دیده شده بود، درست نبوده است.قصد ما تنها بیان گوشه ای از سختی ها و مشکلات شغل شما بود و بس. ضمن عرض پوزش، نام وبلاگ در متن گزارش درج شد.

   1. سلام من دوست دارم وارد این عرصه بشم میدونم سخته دوری از خانواده و… ولی من به این کار علاقه ونیاز دارم دوره کاربری موتورهای دریایی رو هم گذراندم لطفا اگر کمکی ازدستتون برمیاد کمکم کنید اسمم محسن فرخان سابقه کاری هم ندارم گذرنامه کارت شایستگی کارت سلامت ایمنی۴گانه هم دارم ۰۹۱۰۳۴۶۵۰۵۲شمارمه تلگرام واتساب هم دارم

 14. شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین
  حائل، کجا دانند حال ما سبکباران ساحلها
  موفق و پیروز باشی همکار دریایی
  (مهندس دوم نفتکش از دیار لرستان)

 15. سلام دوست عزیز
  بنده فوق لیسانس مهندسی مکانیک از د انشگاه صنعتی شاهرود هستم
  در حال حاضر در حان انجام پروژه برای وزارت دفاع هستم تا بهم کارت پایان خدمت بدن
  ۵ ماه است که برای دریانوردی تحقیق می کنم…از کاپیتان و سر مهندس گرفته تا ملوان ها…بدم نمیاد با شما هم مشورتی کنم…راستش من همه جنبه ها رو روی کاغذ نوشتم چیزهایی که بدست میارم و چیزهایی که از دست می دم..برآیندش برای من مثبت بوده ولی همیشه اونچیزی که روی کاغذ هست موقع اجرا خطاهایی در اون پیدا میشه
  من بدنبال محیطی هستم که از سیاست های دولتمردا برای کنترل جامعه بدور باشم ( فرقی نمی کنه همه جای دنیا حکومت ها می خوان با تزریق افکار خود مردم رو کنترل کنن)
  من دنبال جایی هستم کمی بنویسم..مطالعه کنم
  فرد سخت کوشی هستم و عاشق کار فنی هستم
  حقوق دریانوردی هم نسبت به جاهای دیگه بهتره
  دنیا رو می بینم و با تجربه میشم
  سختی های زیاد روی کشتی باعث میشه دیدم به زندگی باز بشه
  عاشق همسرم هستم اما همیشه در کنار هم بودن حس تکراری رو میاره و عادت عشق رو از بین می بره اما حس هر وقت دور شدم احساسمون چند برابر شد احساس می کنم
  اینها چیزهایی که بدست میارم اما چیزهایی که از دست می دم
  از تکنولوژی دور خواهم بود هر وقت به خشکی میام با چیزهای جدیدی رو برو میشم که تا بخوام بهشون عادت کنم باید روی کشتی برم
  تقریبا ۷۵ درصد سال هیچ خاطره ای از خانواده و اجتماع ندارم
  شب ها باید با نگرانی از خانواده اینکه الان کجا هستن و چیکار می کنن بخوابم

  اینها تحلیل های من از این رشته است..میشه کمک کنید اگر اشتباه می کنم این بندها رو جابجا و یا ازش کم یا اضافه کنید؟ ممنون میشم بهم میل بدین….با سپاس فراوان m.rezapoor86@gmail.com

  1. من نمی‌توانم به سؤالی چنین شخصی و خصوصی و در عین حال حیاتی پاسخی بدهم. فقط می‌توانم بگویم تحلیل‌های شما (به استثنای آن قسمت که به دوری و دوستی با همسر مربوط می‌شد)، از نظر من هم منطقی هستند.

 16. سلام
  منم همسر یک دریانوردم
  ۷ ساله که ازدواج کردیم
  هنوز به دوری عادت نکردم
  با اومدن دخترم بازبیشتر احساس کردم تنها هستم
  دوری خیلی سخته

 17. چند سفری همراه همسرم به دریا رفتم
  نه از تلویزیون خبری بود ونه از آنتن موبایل
  ۶ ماه دریا بودم هیچ خانم دیگه ای نبود
  چین خیلی سرد بود نمی شد بیام روی عرشه همش توی اتاق بودم
  در واقع یک زندان بود
  دریانوردی شغل سختی هست
  واقعا دل بزرگی می خواد

 18. سلام شب بخیر، منم همسر یه دریانوردم که تازه ۷ ماه از ازدواجمون میگذره، بماند که واسه به هم رسیدن چقدر جنگیدیم، الان ۷۰ روزه همسرم رفته و قراره ۲۰ روز دیگه بیاد، چه شبایی که پیراهنش رو بغل کردم و با بوی پیراهنش خوابیدم،واقعا شغل خیلی سختیه که دل شیر میخواد،فقط باید عاشق همسرت باشی تا دوریشو بتونی تحمل میکنی، بوسه باران میکنم دستای پر مهرت را همسرم،بی‌صبرانه عاشق و منتظرت هستم.

  1. سلام
   درود بر شما
   صبرتون قابل ستایش هست
   مطمئن باشید روزهای خوبی در آینده خواهید داشت
   دعا گوی شما هستیم. واقعا عشق پاک قابل ستایش هست

   در پناه دادار همواره سبز باشید

  2. من اما قصد ازدواج با یک دریانوردو دارم و خیلی دوسش دارم با وجود همه ی این شرایط نمیتونم ازش دل بکنم

   1. چیزی که اینجا نوشتم نمونه‌ایست از هزاران نمونه‌ی ممکن. به این حرف‌های امثال من توجه نکنید و عشق را بچسبید. امیدوارم خوشبخت شوید 🙂

 19. سلام
  از مطالب مفیدتون واقعا ممنون
  منم تازگی ها تصمیم به ازدواج با یک دریانورد رو گرفتم
  برام دعا کنید تو این مسیر سخت کم نیارم و در جا نزنم
  فردی رو که انتخاب کردم اینقد خوبی هاش زیاد هستن که سختی های شغلش کمرنگه برام
  در ضمن به خاطر شغلم و خیلی از مسائل دیگه شاید اصلا نتونم تو هیچ سفری همراهیش کنم
  توکل به خدا
  اگه کسی نظر و پیشنهادی داره که یتونه منو تو این راه کمک کنه ممنون میشم بهم بگه

  1. خواهشا خیلی خوب وحساب شده به تصمیمتون فکر کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید
   پیشنهاد میکنم با همسر یک دریانورد مشورت کنید…

  2. سلام آسمان جان
   من هم تا یک ماه پیش تو شرایط شما بودم. من نتونستم با شرایط کنار بیام ولی آرزو میکنم که شما اگه خیره برات خدا هم توانش رو بهت بده. انشاالله که خوشبخت بشی

 20. سلام اقا طاها با این مطالب یه دید تازه پیدا کردم نسبت به این شغل و حرفه ،میخواستم امسال رشته دریانوردی دانشگاه چابهار رو انتخاب کنم،خوشحال میشم یه ادرسی شماره ای چیزی بهم بدید که داخل یک اپلیکیشن باهم مشورت کنیم ممنون موفق باشید 🙂 🙂

  1. از توجه شما سپاسگزارم. پیشنهاد می‌کنم مطلب دیگرم با عنوان «سلسله‌مراتب کارکنان کشتی‌های تجاری» را مطالعه فرمایید و از بررسی کامنت‌های آن غافل نمانید. بنده از روال امور جاری و اداری روزمره بی‌اطلاعم و در پیام‌های دوستان اطلاعات ارزنده‌ای یافت می‌شود که قطعاً به کارتان خواهد آمد.

 21. سلام.من سه ساله با یک مهندس چهارم موتور دریایی ازدواج کردم.از همون اولین روز اشنایی گفت که شغلم همه چیزمه و من هم بخاطر اینکه از اخلاقیاتش خوشم اومده بود بدون درنظر گرفتن سختی های این شغل ازدواج کردیم اونم کمتر از یک هفته.همه چی به شادی میگذشت تا اینکه در سومین ماه ازدواج از کشتیرانی تماس گرفتن برای اعزام به کشتی.من که تمام دنیا برام تاریک شده بود خودمو به زمین و زمان زدم که تو نباید بری ولی اون رفت.انقد بی قراری کردم بعد ۲۰روز برگشت.(شاید الان خیلی از اقایون بگن خب من اگه باشم زنم بمیره برنمیگردم.زهی خیال باطل.امان از وقتی که زن بی عقلی مثل من پیدا بشه.اونوقت شده خودتون رو پرت کنین تو اب برمیگردین.)خلاصه اومد و شب اول یه کتک جانانه نوش جان کردم.نزدیک به دوماه کشمکش داشتیم که یه کار تو خشکی بگیره.اما نشد.دوباره رفت کشتی.ایندفعه گفتم بیا اینجا.خوب میگردیم یه کار تو خشکی پیدا میکنیم.اما متاسفانه بخاطر اینکه مردهای دریایی فقط به درد دریا میخورن و با بازار غریبه ان.نتونست موفق باشه.الان دو سال هست که دریغ از هزارتومن درامد.میگه دیگه انگیزه دریاهم ندارم.حالا من موندم با یه جوون ۳۰ساله که من باعث اینهمه بدبختیش شدم چکار کنم.التماستون میکنم اقایون دریایی یا اونایی که میخواید برید دریا.گول درآمد ۶میلیونی رو نخورید.دوستای شوهرم همشون زندگیشون به طلاق و خیانت چه کثافت بازیایی کشیده.اما من پای شوهرم ایستادم.ازتون میخوام کمکم کنید دوباره بیاد به زندگی.

 22. همسر من الان مدارکش اکسپایر شده و اخرین سمتش مهندس سومی بوده.دوسال هم استخدام کشتیرانی بوده و دو سال هم هست دیگه دریا نمیره

  1. عرض سلام و ادب.
   من هم مثل شوهر شما یه دریانوردم و ۴ ساله که ازدواج کردم.شما و شوهرتون میتونستین یکم شرایطتون رو بهتر مدیریت کنید.
   شما باید یه ذره سختیش رو تحمل میکردین و شوهرتون هم میتونست عوض ایننکه تا مرخصیش تموم شه استندبای بزنه، یه مقدار صبر کنه وبعداقدام کنه.من خودم به یاری خدا تو این چند سال به طور میانگین کمتر از سالی ۴ ماه کشتی بودم و خداروشکر تو زندگیم نموندم.
   هرچند که باز هم خدمت تموم عزیزانی که از این وبلاگ بازدید میکنن عرض میکنم که سالی ۴ ماه که هیچ، سالی دوماه هم سخته تحملش.اصلا اون روزی که میگن باید بری کشتی مثل صد بار مردن و زنده شدنه.از صمیم قلب برای تموم دریانوردای کشورمون آرزوی موفقیت تو تموم مراحل زندگیشون رو دارم
   یا حق

 23. سلام
  دمت گرم. واقعا مطالب وب لاگت و که خوندم احساس همدردی شدیدی باهات داشتم.
  خودم تو بیابون سال های زیادی از عمرم گذشت. بیکاری فشار آورده بود می خواستم بیام بشم ملوان. با چندین تخصص در دنیای بیرون. تا اینکه این مطالب ها رو اینجا دیدم تازه فهمیدم آدم خودش و زندگیش و به پول نباید بفروشه. مطالب همه دوستان خوندم.
  باور می کنین رفته بدم همه مدارکم و آماده کرده بودم برم ثبت نام کنم.
  آقا منصرف شدم اساسی هههههه (:
  من برنامه نویسم و طراح وب سایت اگه در مورد وب سایتت و یا وب لاگت کمک خواستی بنویس راهنمایی می کنم.
  دم همه دوستان گرم گرم

 24. سلام
  وااای من ترسیدم از ازدواج با دریانورد با این صحبتهایی که شد ، ولی ازونجایی که ازون دسته از آدمهایی هستم که به دوری و دوستی خیلی معتقدم فک کنم اونقدرام ترسناک نباشه ، هرکاری اگه با عشق و علاقه و هدف باشه حتی سختی هاش هم لذت بخشه ، ولی امان به روزی که از روی اجبار یا بخاطر مسائل مالی ;کسی بخواد شغلش رو انتخاب کنه…

  1. سلام
   اتفاقا خیلی ترسناکه.باید تو شرایطش قرار بگیرید.من انقدر اخلاقام مردونه بود بهم میگفتن فردین اما امان از اون شرایط.یکی از اشناهای ما ادای طاقت دار بودن رو در می آورد بعد رفتن شوهرش به دریا میگفت باشگاه میرم ۴۵ کیلو وزن کم کردم.در صورتی که بعد ده سال الان میگه دروغ میگفتم باشگاه میرم از ناراحتی وزن کم کردم.منو که متلاشی کرد.

 25. الان دقیقا یک ماهه عشقم رفته دریا ….از دوری و دلتنگی خوابم نمیبره….نمیدونم سالمه یا چیکار میکنه ….. دنبال یه وبلاگی میگشتم که درباره دریا باشه یکم دلم آروم بگیره ……. واقعا درود بر شما نوشته هاتون عالیه

 26. سلام.ازهمون سفر اول میشه همسر رو همراه خود برد رو کشتی؟/
  لطفاهرکی اطلاعات کامل دارع توضیح بده.
  ممنون

  1. همراه بردن همسر تابع قوانینی است: اول آن که باید افسر باشید، دوم آن که شرکت حسب مورد اجازه دهد (برای این کار، سوابق شخص و مسیر کشتی و چیزهایی دیگر مد نظر قرار می‌گیرند)، سوم آن که همسر بتواند از پزشک معتمد شرکت کارت سلامت دریانوردی دریافت نماید، چهارم آن که آن کشتی به‌خصوص برای سرنشین اضافی خود جای کافی در قایق نجاتش داشته باشد، پنجم آن که کاپیتان کشتی حق نظر دارد و معمولا در صورت محدود بودن جا، اولویت را به افسران ارشد می‌دهد یا ممکن است قبلا وعده‌ی آن فضای محدود را به کسی داده باشد و لازم باشد در نوبت بایستید یا آن که خیلی ساده از شما یا همسرتان خوشش نیاید، ششم آن که خود شما هم باید جو کشتی و امکانات رفاهی آن و مسیر حرکتش را بسنجید. خلاصه آن که از نظر قانونی، مشکلی برای به همراه بردن همسر از همان سفر نخست نیست؛ هرچند که ممکن است به این سادگی‌ها هم نباشد.

   1. این طور قطعی نمی‌شود نظر داد و گفت که «خیر نمی‌شه». موارد زیادی را سراغ دارم که شده. همان‌طور که گفتم تابع عوامل زیادی است که همه‌ی عوامل باید یکجا در نظر گرفته شوند.

 27. سلام. من هم مسیر زندگیم رو اشتباه انتخاب کردم بعد از اول دبیرستان وارد رشته مکانیک موتورهای دریایی شدم. خیلی هم موفق بودم توی اون رشته و توی مسابقات علمی علوم دریایی هم اول شدم و کنکور کاردانی هم رتبه یک بودم. بعد از تموم شدن دوره کاردانی، کشتیرانی داشت برای اولین دوره بورسیه آموزشگاه بوشهرش دانشجو جذب میکرد. اون زمان همه درب‌و‌داغون های دانشکده ما قبول شدن چون کشتیرانی به نیرو‌ی کار نیاز داشت. من سر معاینه پزشکی رد شدم و دیگه پیگیرش نشدم. رفتم لیسانس سیالات گرفتم که روی خشکی یه کاری پیدا کنم که اونم نشد و وارد بازار آزاد شدم. شاید من دیرتر پیشرفت کنم و درآمد اولیم کم باشه ولی یه روند طبیعی رو طی میکنم. من بندرانزلی بزرگ شدم و خیلی ها توی این شهر و حتی توی بستگانم شغلشون دریانوردیه و با تمام مشکلات این شغل آشنایی دارم و خیلی خوشحالم که اون دوتا دکتری که توی کشتیرانی گواهی سلامت میدادن من رو رد کردن. این شغل خیلی خیلی سخت هست و اصلا کار هرکس نیست حتما باید عاشق این کار باشی یا این که دیگه چاره ای جز این نداشته باشی. طلاق و خیانت توی این کار چیز خیلی طبیعی ای هست. این حقوق های ۶ تا ۱۵ میلیونی هم که پرسنل کشتیرانی میگیرن پول سختی‌ها، به خطر انداختن جون خودشون و … هست. طرف زنش حامله میشه خودش میره سر کشتی برمیگرده زنه زایمان کرده، یعنی روزهایی رو‌ که یه زن واقعا به وجود عاطفی شوهرش نیاز داره پیشش نیست. چند ماه میمونه دوباره میره برگشت بچه راه میره. تحمل این ها برای خانواده خیلی سخته. در ضمن قبل از این که دلار گرون بشه حقوق پرسنل کشتیرانی با حقوق کارمندهای معمولی برابری میکرد یهو دلار گرون شد درآمد کشتیرانی چند برابر شد. حالا یه سری دوستان گذشته که رفتن سراغ این کار یه جوری خودشون رو واسه ما میگیرن که انگار شغل اینا باکلاس ترین شغله و هیچکی بیشتر از اینا درآمد نداره 🙂

  1. سلام آقا مهیار
   ببخشید نمیدانم که باز به این صفحه مجددا سر میزنید یا نه……..و حیف شد که کمی دیر کامنت شما را دیدم.
   اگر اشکالی نداشته باشه عذر میخواهم میتونم بپرسم که در معاینات پزشکی به چه موردی اشاره کردند و نتوانستید بابت آن کارت سلامت دریافت کنید یا دوستان دیگه ای که شرایط مشابه شما را داشتند در اون برهه زمانی؟…….اگر امکانش بود اشاره بفرمائید ممنون میشم…….* راستش کمی بابت معاینات پزشکی نگرانی دارم که بعدا چگونه پیش خواهد رفت برای بنده و میزان سختگیری پزشکان معتمد سازمان بنادر یا شرکت ها تا چه حد و اندازه است؟……ممنونم…..مرسی از همه که تجربیاتتون را در اختیار میگذارید.

   ***راستی با تاخیر عید و سال نو را خدمت جناب مهندس طاها و آقا مهیار و سایر دوستان بازدید کننده تبریک میگم و آرزوی بهترین هارو دارم.

 28. طاهاجان بسیار انسان فوق العاده ای هستی که وقتت روگذاشتی و میذاری،من یک ساله ازدواج کردم لیسانس نرم افزار دارم به زمین و زمان زدم روزی۱۴٬۱۵ ساعت کارکردم حتی کارگری بابیل وکلنگ اما زندگیم یه قدمم جلو نمیره،به همسرم خیلی اعتماد دارم و این شغل رو تنها راهکارم میدونم برای امرار معاش، سوالم اینه که برای این که بتونم رسته ی قابل پیشرفتی رو انتخاب کنم مثل افسری که بعدها بتونم کاپیتان بشم باید دیپلم ریاضی یاتجربی داشته باشم که بتونم ازمون مورد تایید کشتیرانی رو قبول شم یا دوره ها رو بگذرونم؟

  1. متأسفانه از شرایط روز اطلاعی ندارم. در زمان ما تنها دیپلم‌های ریاضی را می‌پذیرفتند. اما مطلبی که در مورد رسته‌های قابل پیشرفت فرمودید زیاد درست نیست. قطعاً برای پیشرفت باید رده‌های افسری را انتخاب کنید، اما جای پیشرفت رشته‌های مهندسی، بیش از ناوبری است که در انتها به کاپیتانی ختم می‌شود. نخست آن که حقوق کاپیتان با حقوق سرمهندس تفاوت چندانی ندارد و اگر بیشتر نباشد کمتر هم نیست (مطلب من با عنوان سلسله‌مراتب کارکنان کشتی‌های تجاری را بخوانید). دوم آن که کار بیرون از کشتی برای مهندس‌ها بیشتر است. موفق باشید و خوشبخت 🙂

 29. ممنون از مطالب خوبتون کاملا درسته اما باز هم یک دهم سختیهایی که تحمل میکنن رو توصیف نمیکنه! من به عنوان همسر دریانورد و کسی که یه مدت رو با همسرش دریانوردی کرده به نظرم این شغل مناسب نیست حداقل برای ایرانیها.
  کشتیرای جمهوری اسلامی ایران برای کارکنانش ارزشی قایل نیست و هرطور که بتونه حق این افراد زحمتکش و میخوره.این یک قسمت قضیه هست از طرف دیگه خوانواده ها هستن که به شدت تحت فشارن. تصور کنید زندگی که باید بدون همسرت زندگی کنی از پس مشکلات بر بیای کارای مردونه انجام بدی بچه هاتو تنها بزرگ کنی و براشون هم پدر باشی هم مادر.فکرکن به اون مردی که نیست حتی بزرگ شدن بچه هاشو ببینه چی میگذره!!! فکر و خیال راحتش نمیزاره و… حرف واسه گفتن زیاده اما ازتون خواهش میکنم درر حق خودتون اینکارو نکنید.و از خانوما هم خواهش میکنم بدون دوست داشتن وارد زندگی دریانوردا نشین اینجور زندگی صبر و تحمل زیاد میخاد و بدون دوست داشتن کافی امکان نداره.
  برا تمام دریانوردای عزیزمون اول از همه آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم همشون تو زندگیاشون خوشبخت باشن.

 30. با سلام
  خیلی خوشحالم که این وبلاگو دیدم.من اخیرا یک خواستگار دریانورد داشتم که مدتی که در خشکی بود با هم آشنایی پیدا کردیم برای ازدواج. ولی در نهایت من به خاطر شغلشون جواب رد دادم. بعضی وقتا خیلی فکر میکنم که آیا کار درستی کردم یا نه؟؟
  ولی الان میبینم که درست تصمیم گرفتم چون شاید من آدم تحمل دوری نباشم.اول خدا رو شکر می کنم و بعد اینکه از همه ی دوستانی که اینجا نظرات گذاشتن ممنونم.
  ممنون میشم از همسران دریانورد که تجربیات خودشون رو در اختیار بقیه دخترانی که تو شرایط من هستن بذارن

 31. سلام
  من مهندس سوم هستم و ۱۱ سال جون کندم. اما بعد از این مدت تنها چیزی که نصیبم شد ۳۰ درصد کاهش شنوایی (با وجود اینکه همیشه داخل موتور خونه از گوشی استفاده می کردم) ، ارتروز هر دو زانو و یه اعصاب داغونه که باید با روزی دو تا قرص اعصاب ارومش کنم. از اون طرف خانومم هم بیماری عصبی گرفته. عزیزانی که می خواید وارد این شغل بشید بهتون نمیگم که خوبه یا بد اما قبلش واقعا به مشکلاتش فکر کنید. وقتی اینجا حرف از دوری از خانواده میشه اونو دست کم نگیرید. وقتی صحبت از استرس بالای کار میشه به قول این دوستمون موقع الارم فقط از جا می پری و پنل رو نگاه میکنی تا ببینی چیه و اگه از دستگاههای مورد مسئولیت خودت باشه فکرت هزار راه میره. حقوقش خوبه اما وقتی به زندگیت نگاه میکنی میبینی که اونو باختی بدون هیچ دستاورد خاصی البته اگه اون چندرغازی که بعد از خرج بالای زندگیت برات می مونه رو حساب نکنی.(بخاطر حقوق بالا و دوری چند ماهه از خونه وقتی میای خونه کاملا بدون حساب خرج میکنی. این موضوع واقعا در مورد همه صادقه.)
  حتی شاید اگه اینو بگم بهم بخندین و یا فکر کنین که دارم لودگی در میارم اما خیلی وقتها دلم یه خوردنی متفاوت میخواست اما نبود شاید به سادگی یه بستنی یا یه پفک.
  تازه فکر کن که بر خلاف این دوستمون که حداقل اگه موقع بارگیری وتخلیه زود کارشون تموم میشه لااقل حتما به اسکله میچسبن و میتونن حتی شده واسه یه قدم زدن کوتاه به شهر برن، ما بدبختهای نفتکش که بدلیل بزرگی کشتی و احتمال الودگی یا همون وسط دریا بارمونو خالی می کنیم و فقط از راه دور بندر رو می بینیم و یا اگه به اسکله بچسبیم اینقدر از شهر دوریم که خیلی سخت میشه بیرون رفت.
  دلایل زیاد دیگه ای هم به نظرم وجود داره اما نمی تونم اینجا بازشون کنم. فقط اگه می خواین وارد اینکار بشین به نظر من باید در همه زمینه ها ادم بیخیالی باشین تا بتونین دووم بیارین.
  ببخشین که سرتون رو درد اوردم.

  1. دید چشم در زمان معاینه‌ی اولیه و تمام کارت‌های سلامت دو سال یک بار حین خدمت، باید کامل باشد. درمان با عمل جراحی مورد قبول هست. این قبیل پرسش‌ها در مطلب دیگر من با عنوان سلسله‌مراتب کارکنان کشتی‌های تجاری پی‌گیری بفرمایید که در تبادل نظر سایر دوستان اطلاعات بیشتری نصیبتان شود.

 32. سلام
  من۲ساله که دارم در دانشگاه دریانوردی خارگ مهندسی موتور میخونم و چن سوال دارم اگه لطف کنید جواب بدید یه دریا تشکر میکنم.
  ۱)دروغ نباشه من به رشته علاقه ای ندارم ولی به پول اره و بعد دیدم تو ایران با این وضعیت کمبود کار شغل مهندسی موتور درامد عالی میده میدههه حالا به نظرتون یه ادم سخت کوش باشه ولی علاقه ای به این کار نداشته باشه میتونه تحملش کنه؟؟؟
  ۲)حقیقتش یه شکل فانتزی از دریانوردی دارم به خصوص پرستیژ یه مهندس کشتی سوالم اینه داخل کشتی ۸ساعت کار و ۱۶ساعت استراحته دیگه درستهه؟؟؟و اینکه هر مسافرت دوهفته ای حداقل ۳روز بندرگاه میمونه کشتی و افسر میتونه این ۳روزو تو خشکی باشه درسته؟؟؟حتی به شهرهای اطراف مسافرت ۱روزه ایی داشته باشه؟؟کاپیتان در هر بندرگاه پول تو جیبی هم میده؟؟
  ۳)محیط داخل کشتی های کانتری بزرگ هست یا نیست؟؟سالن بدن سازی/سالن ورزش/سالن غذاخوری/ اینارو داره اکثر کشتی های بزرگ مگه نه؟؟؟ و اینکه یه اتاق داری یا یه کابین یا یک سلول چطوریه؟؟؟ و موتورخونه باید جایی خیل بزرگ و دل بازی باشه طوری مه گرما هم نداشته باشه هیچ هوا خوب باشه درسته؟؟
  ۴) میشه در کشورهای دیگه جنس بخری بزاری تو اتاقت و اومدی ایران بفروشیش؟؟؟
  ۵)اگه ما ۱۰سال کار کنیم و بعد بیام تو خشکی با توجه به سابقه ای که دارم میتونم کاری در سازمان یا کشتی رانی پیدا کنم مثلا تعمیر موتور کشتی هایی که لنگر زده اند یا بازدید و چک کردن کشتی به عنوان کارشناس در امر خرید و فروش کشتی در کشتی رانی و درامدی بین ۲۰میلیون یا ۵۰ میلیون ماهیانه داشته باشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  جواب این سوالات برام خیلی مهمه و شاید سوالات دوستان دیگر هم باشه اگه کمکم کنید خیلییی ممنون میشم بحث ایندم در میونه

  1. از توجه شما ممنونم. متأسفانه حق با شماست. تصورات فانتزی‌ای راجع به این شغل دارید 🙂
   ۱) بله. یک آدم سخت‌کوش می‌تواند از پس مشکلات آن برآید. چرا که نه؟
   ۲) هیچ زمان مشخص و تعیین‌شده‌ای برای حضور کشتی در دریا و بندر وجود ندارد. ممکن است سه ماه در دریا باشید و یک روز بندر را ببینید. هیچ تضمینی برای پیاده شدن و گردش کردن در بنادر وجود ندارد. ممکن است کاری پیش آید و حضور مهندسین الزامی باشد. هرچه رتبهٔ شما بالاتر رود، بیشتر احتمال دارد درگیر شوید و از تفریحات باز بمانید. هیچ پول تو جیبی‌ای هم در کار نیست. مرسوم است که بخشی از حقوق شما را (مثلاً ۲۰۰ دلار) هر ماه، نقداً روی کشتی پرداخت می‌کنند. این اسمش پول توجیبی نیست. بخشی از حقوق خود شما را در محل به شما می‌دهند.
   ۳) سالن غذاخوری وجود دارد. اتاقی برای ورزش هم اغلب پیش‌بینی شده. هر دریانورد معمولاً یک کابین مخصوص به خود دارد که توصیفش را در نوشتهٔ من با عنوان «از ما می‌پرسند» حتماً دیده‌اید. موتورخانه جای بزرگی است، اما تا دلتان بخواهد گرم و پرسروصدا. حتی در دل سیاه زمستان هم عرق خواهید ریخت.
   ۴) این قبیل خرده‌فروشی‌ها، اگر وارد حیطهٔ قاچاق نشوند، اغلب سودی ندارند. قاچاق را هم طبعاً پیشنهاد نمی‌کنم و کسی را هم ندیده‌ام که در این حوزه‌ها فعالیتی داشته باشد.
   ۵) این روزها خیلی بعید است که کسی از طریق کار فنی به چنین درآمدهایی برسد. اما شما می‌توانید نخستین شخص باشید.

 33. یه چیز دیگه یادم رفت بگم که تمااااام مقاله هاتونو چند بار خوندم ولی چون ذهیت مثبت و شیک و مجلسی از کشتی دارم احتیاج به توضیح بیشتر درباره محیط داخل کشتی دارم حتی اگه حرفاایی هست که نمیتونید اینجا بزنید لطفا به ایمیل بنده رک تمام حقایقو ببنویسید خیلییییییی تشکر

  1. حدس می‌زنم نوشتهٔ «از ما می‌پرسند» را به‌دقت خوانده باشید. پیشنهاد می‌کنم نوشتهٔ «سلسله‌مراتب کارکنان کشتی‌های تجاری را نیز با تمام کامنت‌های پرشمار آن، کامل بخوانید. سؤال و جواب‌های بسیاری آنجا هست و دوستان دیگر هم اطلاعات مفیدی را به اشتراک گذاشته‌اند.

 34. سلام.ممنونم از اطلاعات خوبتون.راستش من مدتی با یک مرد دریانورد دوست بودم و همو بهشدت دوست داشتیم.حدود دو سال در جریانات کشتی رفتنش و دوری هاش بودم ولی اصلا اذیت نمی شدم.چون خیلی دوستش داشتم.ولی متاسفانه وقتی قضیه رو با خانوادش مطرح کرد خانوادش به شدت مخالفت کردند و همه چیز خیلی راحت تموم شد.و من که اینهمه سختی و دوری رو تحمل می ردم و به هر نحوی سر خودمو گرم میکردم و تنها به خاطر اینکه خیلی دوسش داشتم به خودم سخت نمیگرفتم سر در گم موندم.نمی دونم شاید خواست خدا بوده که این اتفاقا بیفته…در هر صورت خواستم نظرمو راجع به این شغل بگم که.تنها کسایی میتونند دوری رو تحمل کنند که ادمای بیخیالی باشند و در عین حال همدیگه رو خیلی دوس داشته باشند.گرچه من بعد از تموم شدن راطبمون احساس ردم که شاید این دوس داشتن فقط از طرف من بوده…که انقد زوووود اون طرفم جا زد..و همه چیو رها کرد.نمیدونم والا………………….فقط خدا میدونه.برام خیلی دعا کنید.

 35. سلام…حقوق مماهیانه این اقایون محترم دریانورد چنده؟؟من یه خواستگار دارم.میگه گرایش عرشه هستم.خواستم حقوقشون رو بپرسم.البته میگفت یه حقوق ثابت میگیریم ماهیانه.و زمانی که میریم کشتی هم یه حقوقی اونجا میگیریم.من دقیق نفهمیدم قضیه چیه.میشه یکی برام توضیح بده.متاسفانه از خودش روم نشد حقوقشو مستقیم بپرسم.اومدم اینترنت.این صفحه رو دیدم.گفتم شاید کسی بتونه کمکم کنه و علاوه بر حقوقش,مشکلات این شغل هم بدونم.ممنون میشم اگه یکی برام توضیح بده.البته بگم که این اقای محترم افسر دوم هستند.

  1. در مورد عدد حقوق نمی‌توانم کمکی کنم، اما همان طور که گفته‌اند، یک حقوق ثابت می‌گیرند و از روزی که به کشتی می‌روند تا روزی که به منزل بازمی‌گردند، به صورت روزشمار، از یک حق مأموریت نیز برخوردار می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر در مورد مشکلات این شغل، می‌توانید مطالبی که با دسته‌بندی شغل دریانوردی در همین وبلاگ ارائه شده‌اند را مرور نمایید.

 36. ممنونم از متن خوبتان.اغلب افرادفکرمیکنن که دریا رفتن همون لب ساحل شمال خودمونه.ولی تواین سفرآخرم چنان دریا کشتی بالاوپایین میکوبید،شایدباورتون نشه ولی یک هفته نه شب میتونستیم بخوابیم نه روز.به نظرشماآدم مریض نمیشه.باتشکر

 37. سلام پست های شما عالی بود ولی ما خودمون بچه دریا ایم دریا بهمون ارامش میده و از لذت میبریم ما با یک لنج صیادی وقتی دو ما رو اب هستیم اونم بدون هیچ امکانات کشی واسه ما بهترین جاه هست امکاناتش میگن خیلی عالیه واسه کسی که با لنج چوبی رفته دریا خیلی بهتره که با کشتی بره سفر ولی ی چیزی هست کار هرکسی نیست کار دریا مرد نر میخواهد و دل شیر .کوچک شما @بلوچ@ چابهار

 38. سلام ممنون مقاله خوبی بود حرف دل ما دریانودا رو زدید خوشحالم دوستان به طور مثال شغل دریا از داخل دریانورد رو میکشه و از بیرون مردومو.. درکش واسه کسی که لمس نکرده خیلی سخته .. بهانه ای شد خسته نباشید ویژه بگم خدمت تمامی دریانوردان عزیز این قشر سخت کوش که شغل نامطلوب وپنهان جامه رو دارن

 39. سلام من تازه کنکور دادم خیلی هم ب این رشته علاقه دارم میتونم بگم کدوم دانشگاه تو ایران از همه معتبر تره ک بتونم برم سرکار؟

 40. منم حدود بیست ویک سال است که در دریا کار میکنم وباید بگم که کاملا درست است ومن هم اضافه بکنم که بعد از همه اینها یک افسردگى شدید به سراغتان میاد که دوست دارید همش در محل کارتان باشید.

 41. با سلام
  دوست عزیز دقیقاً واقعیات رو فرمودید.بزرگترین آرزوی من اینست که دیگر استرس رفتن به دریا رو نداشته باشم،مثل همین الان که آخرای ایام استراحتم هست و استرس رفتن دارم.خیلی سخته

 42. سلام آقا طاها.
  توروخدا کمکم کنید چون در شرایط خیلی سخته روحی به سر میبرم. من یه خاستگار داشتم که که مهندسی برق رو از دانشگاه چابهار گرفته و چهار سال میشه که شرکت ملی نفت کش استخدام شده و به عنوان مهندس برق روی کشتی کار میکنه. (درجش رو نمیدونم) فقط میدونم میگفت که مشغول کار تعمیرات و نگهداری هستیم و ارتقای شغلی هم برای ما در کار نیست. به گفته خودش وقتی روی کشتی هست ماهی ۱۵ میلیون تومان حقوق می گیره و وقتی در مرخصی هست ماهی ۵ میلیون تومان. حتی یه بارم یه فیش حقوقی بهم نشون داد. بهرحال یه مدتی با هم بودیم اما بعدش بیخیال من شد. من خیلی قبولش داشتم. الان فقط میخام بدونم این اطلاعاتی که در مورد حقوق دریافتیش گفته آیا درسته؟؟؟؟ توروخدا بهم جواب بدین خیلی برام مهمه

 43. سلام
  خیلی از متن و موضوعاتی که اشاره کردید لذت بردم اما همیشه واقعیت واسه خود فرده که تجلی میشه و این مهمه که تو به مسیر زندگیت و حتی روند کارت چطور نگاه کنی چیزهای که شما اشاره کردید همشون از سختی دوریو جدایی از خانواده بوده ولی حتما بلاشک چیزهای خوبی هم داره دوری از اجتماع شلوغ و استرسو خیلی چیزهای دیگه حتما ساعتهای تفریح و استراحت و دور همی با دوستانو آشنا شدن با افراد دیگه و حتی پیاده شدن در کشورهای دیگه و دیدن فرهنگها و آدمهای دیگه حتی یک روز یا چند ساعت خوبیای خودشو داره
  بسته به همه اینهای که گفتید جا و سمتی که فرد داره تو کشتی خیلی مهمه و حتما دید یکی که در موتور خونه کار میکنه با افسر ارشد عرشه خیلی به این کار فرق داره در کل به نظرم این کار فقط بدرد کسی میخوره که مجرده و دلی تو خشکی نداره و میخواد همیشه ثابت نباشه آین آرزوی همیشگی من بوده.

 44. سلام
  تو رو خدا کمکم کنید
  من یه جوون نوزده سالم که تو ازمون کشتیرانی قبول شدم
  بچه ی شمال و جنوب نیستم و فقط بخاطر درامد و اینده ی شغلی میخوام به این رشته برم
  از همه عزیزانی که دریانورد بوده اند یا دوستان دریانورد داشته اند و یا تجربیاتی درباره ی این رشته دارند خواهش میکنم بهم ایمیل بزنن و نظرشونو بگن….خواهش میکنم

  ادرس ایمیل بنده:shakhegoleroz64@gmail.com

 45. با سلام
  من هم همسرم دریانورد هست و مدت سه سال هست که ازدواج کردیم.قبل از ازدواج با توجه با اینکه به نظر خودم خیلی قوی و خودساخته بودم فکر میکردم دوری خیلی هم سخت نیست و میشه تحمل کرد.ولی متاسفانه اینطور نیست،دوری واقعا سخت هست و مشکلات زیادی ایجاد میکنه.خوشبختانه من و همسرم خیلی همدیگرو دوست داریم و تا الان سعی کردیم با کمک هم این مشکلات رو کمتر کنیم.خانم های دیگه ای از همکارای شوهرم رو هم میشناسم که بیشتر از ده سال با همین شرایط شغلی زندگی کردن و در کل راضی هستن.میخوام بگم غیر ممکن نیست اما سخته.
  خانم هایی که میخواین همسر دریانورد انتخاب کنید لطفا به قضیه مالی و حقوق فکر نکنید.پول چیزی نیست که بتونه شما رو در این زندگی سخت کمک کنه.مطمئنا چیزهای دیگه ای مثل عشق،اخلاق و گذشت لازم هست.
  معذرت میخوام خیلی طولانی شد

 46. سلام.منم همسر یک دریانوردم.با اینکه از شغل شوهرم خوشم نمیاد ولی همه این چیزارو با یه کلمه تحمل میکنم اونم عشق به همسرم.خدا بهشون قوت بده با شغل سختشون.همیشه موقع سختیا و خوشیام کمش دارم.فقط همین که دارمش بهم ارامش میده.موقع جشن عروسیمون نبود.موقع خرید خونه.موقع تولد بچمون.نمیشه اینارو با پول جبران کرد

 47. شوهرمن یه دریانورده سه چارماه رو کشتیه و دوماه استراحت داره اما معمولا یکی دوماه مرخصی میگیره.وقتی میره منم ساکمو جمع میکنم میرم خونه مامانم اوایلش سخته ومن تو نبودش فقط با خاطراتش زنده ام،اما وقتی میاد کلی برا هم تازه ایم.یه حسن دیگه ای که داره اینه که تا یه حدی از چشم زخم مردم به حقوق شوهرم درامانیم،من حس دلسوزی و ترحم مردمو به چشم خوردن ترجبیح میدم،تازه وقتی هست ما میتونیم راحت روزا رو باهم باشیم البته اگه تو خونه وایسه و هی نخواد یه کاری جورکنه بره بیرون.به هرحال به نظر من خوشبختی به شغل نیست به اخلاق و شعوره اگرچه بی تاثیر نیست

 48. سلام.من یک سوالی دارم.ممنون میشم راهنماییم کنید.بورسیه کشتیرانی قبول شدم.اما هنوز معلوم نیست عرشه یا موتور.اگه امکان داره بفرمایید رشته موتور خوبه یا نه؟؟ممنونم کمی توضیح بدید راجب رشته

 49. سلام.درسته که اگه کشتی به مقصد برسه افسرای عرشه میتونن برای تفریح به داخل اون کشور برن و مهندسای موتور نمیتونن؟؟چون باید موتور برای بازگشت سرویس کنن؟

  1. سلام بر شما. چنین چیزی درست نیست، غلط هم نیست. مهندسان موتور در زمان پهلوگیری کارهایی برای انجام دادن دارند که با مدیریت درست و تقسیم کار منافاتی با خروج از کشتی و استراحت ندارد. افسران عرشه هم همین طور. آن‌ها هم وظیفه‌ی مدیریت عملیات تخلیه و بارگیری را بر عهده دارند که کاری پرمسئولیت و پرتنش و است معمولا ساعت‌های شبانه روز میان تنها دو نفر تقسیم می‌شود که با تنظیم هشت ساعت کار / هشت ساعت استراحت، به صورت گردشی تقسیم کار می‌کنند و بیرون رفتن و استراحت در بندر برای آن‌ها به‌مراتب دشوارتر است؛ هرچند باز هم با مدیریت صحیح و همکاری فرمانده کشتی و افسر ارشد (افسر اول)، در شرایط کاری سالم، این موضوع مشکلی نیست که آسان نشود.

 50. سلام آقای طاها
  بنده دیپلم علوم انسانی دارم و می خوام رشته مدیریت و بازرگانی دریایی دانشگاه چابهار یا خرمشهر رو بخونم( چون دانشگاه آزاد خارگ تنها دیپلمه های علوم تجربی و ریاضی رو پذیرش میکنه)
  من کنکور دادم و منتظر جوابم و شخریور هجده سالم میشه. چشام ضعیفه و حتما باید بعد هجده سالگی عمل بشه . قبل اینکه عمل کنم تو دانشگاه نمیتونم درسها رو هم بخونم یا نمیتونم مدرک دریانوردی بگیرم؟
  چکار کنم یک سال صبر کنم اون موقه که باید برم سربازی

 51. سلام
  وقت بخیر
  دوست عزیز من ۲۷ سالمه و دیپلم کامپیوتر دارم
  میخوام راهنماییم کنی
  با توجه به مدرکم ایا میتونم دوره های اموزشی رو ببینم و یه جا خودمو مشغول کنم
  اابته سوال زیاد هست…مثلا میشه با خودت تعداد زیادی کتاب ببری….یا اصن وقت هس برا مطالعه
  البته ما که به کاپیتانی یا سر مهندسی نمیرسیم ولی بنظرتون چه دوره ای رو ببینم
  یابهتر بگم
  یه شغل میخوام تو کشتی که کارمو انجام بدم کسیم به کارم کاری نداشته باشه بعدشم برم سر مطالعه خودم
  بنظرتون چه دوره ای رو ببینم
  البته شرمنده خودم قاطی کردم چی نوشتم
  در کل مشکلی با نبود تلویزیون اینترنت. دوری ندارم
  اتفاقا خوشحال میشم فیلمای مهران مدیری رو نبینم و از مردم عقب باشم
  در کل تنهایی رو دوس دارم
  پس خواهشا یه لطفی کن کاملا اگاهم کن
  تشکر

  1. سلام. در مورد شرایط استخدامی و مسائلی که به زمان حال ما مربوط می‌شن، نظری ندارم و نمی‌تونم چیزی بگم. اما ماهیت کار در کشتی به گونه‌ای هست که بتونید کتاب ببرید و معمولا وقت فراوانی هم برای مطالعه وجود داره. در واقع تمام زمانی که در زندگی شهری به رفت و آمد و دید و بازدید و خرید می‌گذرانید، به صفر می‌رسه و به جایش می‌تونید تا دلتون می‌خواد مطالعه کنید، اگر با محدودیت نبود اینترنت و وزن کتاب‌ها مشکلی نداشته باشید. اما مسأله‌ی دیگری هم هست.در هیچ کجای کشتی این طور نیست که پس از زمان کار رسمی کسی کاری به کارتان نداشته باشد. یک دریانورد، در زمانی که روی کشتی مستقر است، هیچ گاه از حالت استندبای خارج نمی‌شود و همیشه باید گوش به زنگ باشد.

 52. سلام….ممنون…دگ نیاز به هیچ توضیحی نیست…..امروز زنگ زدم موسسه اموزشی
  واسه افسری گفتم حاضرم هر دوره ای رو ببینم….میگه به هیچ عنوان کامپیوتر نمیگیریم…فقط تجربی و ریاضی…
  و بقول دوستتون کهشمارشو گذاشتید…میگه ملوانی هم همیشه بازار کار نداره
  پس فک کنم باید قیدشو بزنم
  موفق باشید
  ممنون بابت اطلاعاتی که به مردم میدید

 53. با سلام خسته نباشید .
  جدیدا شرکت دریای طلایی کیش اگهی استخدام زده برای کار روی شناور های حوزه ی خلیج فارس!! و نوشته که همه ی مدرک ها از دیپلم تا لیسانس رو میخواد با هر رشته ای. خودشون هم بورسیه اموزشی میکنم . خواستم بدونم نظر شما چیه ؟ ایا این شرکت رو میشناسید ؟ در ضمن تو سایت این شرکت حقوق پرسنل رو هم زده . از ۱ ملیون تا ۳ و نیم . خواستم یه راهنمایی بفرمایین

 54. باسلام
  الان ٢٩سالمه میخواهم ادامه تحصیل بدم دانشگاه ازاد خارک..بنظر شما تو سن ٣٣سالگی جایی منو استخدام میکنه یا اینکه شرایط سنی خیلی مهمه ؟بازار کار رشته دریانوردی چجوریه؟ممنونم

 55. سلام مرسی از مطالب ملوان نامحدود الان استندبای هستم منتظر اولین کار روی کشتی هر چه بادا باد

 56. من تو هوانوردی هستم و میخوام به دریانوردی هم سری بزنم به نظرتون خوبه؟
  من تو کاراموز هما ایران ایر تو رشته مهندسی تعمیرات هواپیما هستم .

 57. احساس میکنم شما منفی بافی کردید…. عاشق هرکاری باشید سختیهای آن کار چالش نیست بلکه سرگرمیست … من دانشجوی برق دانشگاه دولتی هستم و ترم پنج …. قصد دارم انصراف داده و برای کاپیتانی دوره پنج ساله دانشگاه ازاد خاررک را بگذرانم

  1. حق با شماست. این نوشته، همان طور که از عنوانش پیداست، فقط به جنبه‌های منفی اشاره داشته و فقط می‌خواسته این وجه مغفول‌مانده‌ی قضیه را نیز که کسی بدان نمی‌پردازد پررنگ‌تر کند. هیچ کس نباید فقط با یک اشاره و یک نوشته مسیر زندگی خود را ترسیم کند. موفق و پیروز باشید.

 58. سلام مهندس طاها
  شما بین رشته ناوبری و مهندس موتور کدوم را ترجیح میدهید
  لطفا نظر خودتون رو بگید.
  با تشکر.

   1. حقیقتاً متأسفم که برای این نوع از پرسش‌ها پاسخی ندارم. همه چیز به علاقه‌ها و استعدادهای خود شما مربوط است و بس. شاید همین روزها پست مستقلی در موردش نوشتم.

    1. راستش فردا مصاحبه دارم و باید رشته ای که می خوام برم رو تعیین کنم، برای همین از شما راهنمایی خواستم، میشه حالا یه ذره در باره نقطه مثبت و منفی هر کدوم توضیح دهید؟
     ممنون میشم اگه وقت بذارین و جواب بدین.

     1. واقعاً نمی‌شود جواب دقیقی داد؛ درست مثل این است که بپرسید رشته‌ی فیزیک بهتر است یا شیمی. اما خلاصه‌ی نکاتی که به ذهنم می‌رسد را می‌گویم، امیدوارم کمکی کند:
      رشته‌ی موتور، همان مکانیک عمومی دانشگاه‌هاست، با گرایش تعمیر و نگهداری. اگر در درس‌های ریاضی و فیزیک قوی نیستید، ممکن است با مشکل مواجه شوید. کار مهندسین موتورخانه در کشتی کاری تمیز و شیک نیست و سختی‌های بدنی زیادی دارد و پرستیژ کار عرشه را هم ندارد، در عوض تا مرتبه‌ی سرمهندسی با کاغذبازی‌ها و دردسرساز و مسئولیت‌های سنگین هم کمتر مواجه می‌شوید.
      رشته‌ی ناوبری، حفظ‌کردنی‌های زیادی دارد و باید متن انگلیسی تعداد زیادی از قوانین بین‌المللی را از حفظ بدانید. روی کشتی کار تمیزتر و شیک‌تری در انتظار ناوبران است، اما شیفت‌های کاری سنگین (چهار ساعت تنهایی تاریک شبانه در دریا و شیفت هشت ساعته‌ی مستمر در بندرها) هم در انتظارشان است. رشته‌ی مکانیک در بیرون از شغل دریانوردی و منظومه‌ی اطراف آن شغل‌های زیاد دیگری هم وجود دارند، اما دانش‌آموختگان رشته‌ی ناوبری، اگر دانش دیگری نیاموخته باشند، ناچارند همیشه از طریق کار دریانوردی یا کارهای مرتبط با آن (مثل بازرگانی کشتی، بازرسی و…) امرار معاش نمایند.
      امیدوارم این مقدار اندک به کارتان بیاید و موفق باشید.

 59. سلام و خسته نباشید
  واقعا ممنون از مطالبتون با این زبان شیوا و رسا
  یه سوال داشتم خدمتتون آیا با مدرک لیسانس برق و گذراندن دوره ها در آموزشگاه های خصوصی شانسی برای ورود به دریا و دریا نوردی دارم؟

  1. از توجه شما سپاسگزارم. متأسفانه از شرایط روز بی‌اطلاعم. در کامنت‌های همین پست و پست دیگری با عنوان «سیزده سوءتفاهم درباره کشتی و کشتیرانی»، گفتگوهای زیادی میان دیگر دوستان صورت گرفته و اطلاعاتی رد و بدل شده که هیچ شناختی از درست و اشتباه بودنشان ندارم، اما شاید به کار شما بیایند.

 60. سلام
  بالاخره جواب آزمون شرکت دریای طلایی کیش بعد از ۲ ماه و خورده ای آمد . ولی هیچ راهنمایی نکرده ! معلوم نیست این شرکت ، کار یک شرکت کاریابی رو بازی میکنه و فقط نیرو تربیت میکنه ؟! نوشته بعد از پایان دوره و تکمیل مدارک دریایی و تحویل آن ها به شرکت به محل کار خود معرفی میشوند و نوشته قبل از معرفی به آموزشگاه تعهد نامه ایی در دفترخانه اسناد رسمی منعقد میشود که به طور کلی بر اساس آن بعد از پایان آموزش شخص موظف است مدارک خود را به شرکت تحویل دهد و شرکت موظف است شخص کار آموز را به محل کار خود معرفی نماید ؟! بعد نوشته محل خدمت شناورهای ۵۰۰ نزدیک ساحل میشه یه راهنمایی بکنید ؟ شاید سوال خیلی از بچه ها باشه ؟

 61. به دلیل نداشتن کار برای این آزمون شرکت کردم . من بچه غرب کشورم و هیچ آشنایی با دریانوردی ندارم . الان هم این مطالب بالا رو خواندم دلم لرزید سر دو راهی ماندم چکار کنم ! همه دوستان میگن ادامه بده از بیکاری که بهتره ؟! ولی از یک طرف باید قید ادامه تحصیل رو بزنم و از طرفی دوری از خانواده رو تحمل کنم .

 62. اقای مهندس لطفا جواب بچه ها رو بدید
  شما این شرکت دریای طلایی کیش رو اطلاعاتی در موردش دارید؟
  اصلا معلوم نیس چیکار میخوان بکنن. هیچ توضیحی نمیدن. من خودم قبول شدم و نمیدونم واقعا چی در انتظارمه
  شما اطلاعاتی از این شرکت دارین؟

  1. متأسفانه از پاسخ به پرسش‌هایی که در مورد مسائل روز، حقوق و مزایا، شرکت‌های تأمین نیرو و از این قبیل هستند، معذورم، چرا که سال‌هاست در متن این کار نیستم و از این گونه امور بی‌اطلاعم. امیدوارم بتوانید از تجربه‌ی دوستان دیگری که در کامنت‌ها تجربه‌ی خود را به اشتراک گذاشتند استفاده نمایید.

 63. واقعا خیلی از شما متشکرم که وقت گذاشتین درباره ی این دو رشته توضیحاتی دادید.
  ان شاء الله در زندگیتان موفق و پیروز باشید.

 64. سلام
  علاقه شدیدی به کشتی نوردی دارم و دوست دارم در آن جا کار کنم ولی یگ سوال چطوری؟؟؟؟
  کدام دانشگاه .چه مدرکی رو بابد داشته باشم خواهش میکنم جواب بدین

  1. سلام. از توجه شما سپاسگزارم. نام این کار کشتی‌نوردی نیست، دریانوردی است. در پست‌های دیگر توضیحاتی داده‌ام اما از مسائل روز بی‌اطلاعم. به اداره‌های تأمین نیروی شرکت‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفت‌کش ایران مراجعه بفرمایید.

 65. سلام مهندس طاها
  ببخشید دوباره مزاحم میشم
  بنده رشته ی مهندسی موتور بورسیه irisl رو قبول شدم
  سوالم از شما اینه که: آیا آزمون شایستگی دریانوردی خیلی سخته و به سختی میشه قبول شد؟؟؟؟؟
  و باید صد در صد سوالات رو پاسخ داد و یک دونه غلط هم نباید داشته باشیم؟؟؟؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین

  1. سلام به شما و مبارکتان باشد. امتحان‌های سازمان بنادر مثل هر درس دیگریست که اگر مطالعه کافی داشته باشید به راحتی پاس می‌کنید. نمره‌ی قبولی در بعضی درس‌ها ۵۰ و در برخی از درس‌ها ۶۰ است.

 66. سلام ، وقت بخیر
  با تشکر از شما بابت ایجاد بستری به این خوبی جهت مبادله اطلاعات و پاسخگویی خوب و با حوصله جنابعالی.
  چند تا سوال داشتم در صورت امکان لطف کنین و پاسخ بدین ممنون می شم .
  ۱-شرکت نفتکش جمهوری اسلامی یا شرکت کشتیرانی ج ا ا یا اصولا شرکت های خصوصی ایرانی و خارجی دیگر ، جهت استخدام نیرو انسانی به عنوان افسر (عرشه یا الکترونیک ) یا بورسیه دانشجو از محدودیت سنی برخوردار هستند یا خیر ؟در صورت محدودیت سنی ماکسیمم سن چقدر می باشد ؟

  ۲-من کارشناسی الکترونیک از دانشگاه غیر علوم دریای دارم ،برای اینکه بتونم وارد این حرفه به عنوان افسر الکترونیک بشم باید به چه اموزشگاهی جهت معادل سازی مدارک و اموزش دروس مربوطه مراجعه کنم و اینکه بعد از تحصیل دوره مربوطه ، اموزشگاه مذکور
  تعهد بر اشتغال اینجانب دارد (یااینکه مثلا با محدودیت رتبه و نمره علمی به سازمان خاصی معرفی میکنند یا خیر ؟) یاخیر باید خودمان تازه به دنبال کار و استخدام در سازمان های مربوطه بگردیماو در این صورت در پایان این دوره با چه عنوان و سمتی میتوانم کار را شروع کنم؟

  ۳-دانشگاه خارگ برای ترم بهمن دانشجو در رشته مهندسی دریا -ناوبری جذب می کند . به نظر شما و با توجه به اطلاعاتی که در این زمینه دارید برای شخصی مثل من مناسب میباشد که ثبت نام کنم و ۴ شال به تحصیل این رشته مشغول شوم و بعد جهت کار بر روی کشتی ها اقدام کنم . البته اصلا چنین چیزی برای شخصی مثل من امکان پذیر هست یا خیر ؟چون من هم اکنون ۲۸ سال سن دارم و لیسانس الکترونیک نیز هستم (در واقع همان سوال ایتم ۱ پیش می اید )
  میدونم این سوالم شاید شخصی باشه و جواب دادن به اون به عوامل زیادی بستگی داشته باشه ولی لطفا در صورت امکان جنابعالی نظرتون رو در مورد این سوال بفرمایید. یعنی اینکه با توجه به رشته اصلی خودم الکترونیک به دوره اموزش ۱ ساله مراجعه کنم و مشغول بشم یهتره یااینکه اگه تمایل به خوندن مجدد ۴ ساله لیسانس در رشته جدید دارم این کار هم خوب است ؟(البته باز هم اگه محدودیت سنی وجود نداشته باشه . چون واقعا این موضوع محدودیت سنی رو تو هیچ جایی نتونستم پیدا کنم و اطلاعاتی راجع به محدودیت سنی استخدام دریانوردان پیدا نکردم )
  باتشکر از وقتی که گذاشتین
  شاد و پیروز باشید.

  1. سلام. از توجه و لطف شما سپاسگزارم. ولی این پرسش‌ها واقعاً سؤال‌هایی نیستند که جوابشان را بدانم و بتوانم کمک کنم. پاسخ سؤال نخست شما مثبت است. شرط سنی در نظر می‌گیرند، اما نمی‌دانم که این شرط در حال حاضر چقدر است. در مورد پرسش دوم، معمولاً زیر بار تعهد نمی‌روند اما نیروی آموزش‌دیده را هم رها نمی‌کنند. برای اطلاعات درست به واحدهای تأمین نیروی همین شرکت‌ها مراجعه کنید و اگر هم جوابی نگرفتید، اشخاص دیگری همان حوالی هستند که از روی لطف، بدون آن که وظیفه داشته باشند، کمک کنند. اطلاعات من در این قبیل زمینه‌ها قدیمی‌ست.

 67. سلام. خدا قوت.
  من سال دیگه کنکور دارم. رشته ام ریاضی و فیزیکه.
  عاشق مهندسی کامپیوترم. ولی با توجه به اینکه در ایران این رشته آینده ی کاریش معلوم نیست و دیگه عدم قانون کپی رایت و…
  تصمیم گرفتم یه رشته دیگه برم. تو کل رشته ها فقط معلمی که از اول استخدامی و مهدسی دریا که بورسیه میشی بودن که میشه از اینده ی شغلیشون اطمینان داشت. معلمی که نه خوشم میاد نه پول خوبی نسبت به زحمتی که میکشی میدن و تا حالا هر چی معلم داشتیم بد گفتن.
  سوال اصلی من اینه که آیا میشه از مهندسی کشتی در ده سال که بورسیه ها تعهد خدمت دارن اونقدری پول درآورد که بتونی باهاش یه زندگی خوب راه انداخت؟
  من عینکی ام لیزر کنم که گیر نمیدن؟
  من دندون هایم نامرتبه ایا به این گیر میدن؟
  و دیگه اینکه یکی از معلم هام گفت مهندسی کشتی شاگردش خونده الان حقوق پایه اش هفت و نیم میلیونه. ایا این راسته؟
  لطفا پاسخ بدهید
  اگر هم امکانش هست اگر کسی را میشناسید که هنوز در کشتی کار میکند را بهم معرفی کنید تا سوالات دیگرم را بپرسم.
  پیشاپیش ممنون.

  1. سلام ممنون از توجه شما. حقوق مهندسین ارشد کشتی خیلی بالاتر از متوسط فعلی جامعه است، ولی در اوایل کار تفاوت چندانی ندارد. دندان‌ها باید مرتب و سالم باشند و چشمی که عمل شده مشکلی ایجاد نمی‌کند.
   اما پیشنهاد می‌کنم در مورد کامپیوتر بیشتر فکر کنید. فرض شما در ابتدای این نوشته چندان درست نیست، چرا که برنامه‌نویسان بازار کار خیلی خوب و آینده‌داری دارند و کپی‌رایت هم مشکل به حساب نمی‌آید، به‌خصوص که این روزها دنیا هم مشغول عبور از آن است.

  1. نظر قطعی را فقط پزشک، پس از معاینه می‌تواند بدهد، نه من. اما اگر تصمیم به درمان دندان‌ها نداشته باشید، احتمالاً در معاینه پزشکی مردود خواهید شد.

   1. خیلی از راهنماییتون ممنونم
    یکی از دلایل دیگه من برا انتخاب این رشته اینه که برنامه نویسی را میتوانم خودم یاد بگیرم (الان طراحی وب بلدم) و یکی از فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد هوش مصنوعی دانشگاه فردوسی میگفت در ایران در رشته کامپیوتر دانشگاه فقط راه را تا حدودی به شما نشان میدهد و گرنه بخش عمده ای از آموزش هایی که دریافت میکنید قدیمی هستند و به درد بازار کار امروز نمیخورند.
    و اینکه من میتوانم هم مهندس کشتی باشم هم برنامه نویس باشم ولی برعکس ممکن نیست.
    یک سوال دیگر: در کشتی روزی چند ساعت باید کار کرد؟

    1. حق با دوست شماست. خود من هم همین راه را رفتم و برنامه‌نویسی را خودم یاد گرفتم و این روزها بیشتر در این حوزه مشغول به کارم.
     کار روزانه مهندسین کشتی، بسته به سیاست‌های شرکت‌ها، بین روزی هشت تا دوازده ساعت است.

 68. سلام خیلی ممنون از پاسختان.
  ۱٫در حال حاضر در دفترچه انتخاب رشته این سه رشته وجود دارد:
  مهندسی دریا
  مهندسی دریا – دریانوردی
  مهندسی ماشین آلات دریایی
  الان کدامشان مهندسی کشتی میشه که در آخر سرمهندس میشوی؟
  ۲٫کدام دانشگاه بهتر است؟
  ۳٫اگر بورسیه نشوم ایا احتمال استخدام بالا است یا نه؟
  ۴٫ایا در حال حاضر بورسیه شرکت ملی نفتکش جمهوری اسلامی ایران فقط در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) نوشهر است؟ شرکت ملی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در کدام دانشگاه است؟

  1. همان طور که عرض کردم از مسائل روز بی‌اطلاعم و نام این رشته‌ها هم برای من جدید هستند. بدون آن که مطمئن باشم، به نظر می‌رسم «مهندسی دریا ـ دریانوردی»، همان باشد که زمان ما به آن «عرشه» می‌گفتیم و به ناوبری و تخلیه و بارگیری مربوط است، و «مهندسی ماشین‌آلات دریایی»‌ همان باشد که زمان ما به آن «موتور» می‌گفتیم و در خارج از ایران Marine Engineering خوانده می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به مطلب سلسله‌مراتب دریانوردان کشتی‌های تجاری در همین وبلاگ نظری بیافکنید.

 69. با سلام
  شغل دریانوردی گر چه سخته اما کسی که بخواد وارد این شغل بشه باید در وهله اول عشق و علاقه به دریا و دریانوردی داشته باشه تا بتونه تو دریا دوام بیاره ولی اگر از سر اجبار و بیکاری و فکر حقوق خوب و درآمدش باشه سختیهای کار هم خودش و هم همکارانشو با مشکلاتی مواجه میکنه دریا مشکلات خاص خودشو داره و در هر سمتی که بخوای فعالیت بکنی باید با دقت و هوشیاری طبق آموزشها و دوره های طی شده و تجربیاتی که داری باید مسئولیت پذیر باشی و امکان این هست کوچکترین اشتباه منجر به فاجعه بزرگی بشه
  من حدود ۲۰ ساله که تو دریا با سمت فرمانده زیر۵۰۰ در حوزه خلیج فارس و دریای عمان مشغول فعالیت هستم البته در شرکت‌های خصوصی و باحداقل امکانات ومزایا و کمبودها و در حقمون هم خیلی اجحاف میشه و هیچ نظارت وحامی که پشتیبان ما دریانوردان باشه نیست و کسی هم جوابگو نیست . و مجبوریم با این مشکلات کنار بیاییم هر چند عشق و علاقه به دریا و دریانوردی داریم وغیر از دریا هم حرفه وشغل و سرمایه‌ای نداریم که بخواهیم کنار بکشیم .

 70. حدود یک ساله که با یک دریانورد آشنا شدم و چندماهیه نامزد کردیم ، الان ۵۰ روزه سفره و ۲ ماه دیگه برمیگرده ، دنبال چارت سازمانی میگشتم که به مطلب شما برخوردم ، راستش با این نوشته‌ تماماً منفی‌تون به شدت ته دلم خالی شد و عمیقاً دلم گرفت اما هر لحظه‌ش قدرت عشق رو بیشتر حس کردم وقتی به صبوری‌هاش فکر کردم ، به محکم و قوی بودنش ، به دلگرمی‌هایی که هربار به من میده و به همه وقتایی که با وجود سختی‌های طاقت‌فرسا شکایتی نداره
  دریانوردا خیلی مظلومن ، تکیه گاهن و جسارت دارن
  نامزد من ۲۸ سالشه و وقتی میبینم میتونسته مثل خیلی‌ها راحت طلب باشه و زندگی‌شو بسازه و بجنگه واقعا بهش افتخار می‌کنم.
  من هم مثل خیلی‌ها هرروز با خاطره‌ش پا میشم و به یادش میخوابم ، هرروز بیشتر دلم تنگ میشه ، اوایل با خودم میگفتم عمراً این شرایطو تحمل کنم اما الان حتی لحظه ای از انتخابم پشیمون نیستم چون معتقدم زندگی پستی بلندی داره و باید پشت هم باشیم تا بسازیم.
  پدر ، عشق ، برادر ، دوست دریانوردتون رو تنها نذارین ، اینا خیلی مردن.

  1. از توجه شما سپاسگزارم و امیدوارم که با هم خوشبخت باشید. این نوشته، همان طور که از عنوانش پیداست، بنا بر اشاره به وجهه‌های منفی این شغل داشته و وجهه‌های مثبت را انکار نمی‌کند. بنده هم در سن همسر شما دریا می‌رفتم و اگر درست خاطرم باشد، این نوشته را همان سال‌ها نوشتم. سلام و درود مرا به ایشان برسانید. 🙂

 71. سلام
  خیلی ممنون بابت پست خوبتون که دید واضحتری از شرایط بهمون داد…
  من دو ماهی هست با یک دریانورد نامزد کردم.. ایشون دوساله که افسر سوم هستن 🙂 این هفته اولین سفر بعد از نامزدیمونو قراره بره میخواستم بدونم چی میتونم براش توشه بذارم که هم به دردش بخوره روی کشتی هم بیشتر حضورمو پیش خودش حس کنه و کمتر دلتنگ بشه…؟
  بازم ممنون که با حوصله جواب همه ی کامنت ها رو میدین…

  1. سلام. تبریک می‌گویم و امیدوارم خوشبخت باشید. نمی‌دانم حقیقتا. اگر حوصله دارید برایش پیام صوتی ضبط کنید و ازش بخواهید هر هفته یکی از آن‌ها را گوش کند. 🙂

 72. سلام خدمت دوستان . اونجا که دوستمون پشت کنکوری درباره مهندسی ماشین الات سوال کرده بود باید بگم من دانشجوی مهندسی دریا ( کشتی سازی سابق) دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر هستم . مهندسی ماشین الات دریایی همون موتور یا مهندسی کشتی سابق است ( اسمشون ۳ ساله که عوض شده) برای درس خواندن در رشته مهندسی دریا دانشگاه خرمشهر با توجه به استادان دانشگاه خوبیه ولی برای مهندسی ماشین الات خوب نیست چون مدرک STCW نمیدن و بورسیه ای هم در کار نیست . و بعد از گرفتن لیسانس باید دست به جیب بشی برای گرفتن مدرک STCW . اگه دوستی سوالی در مورد دانشگاه خرمشهر یا مهندسی ماشین الات و مهندسی دریا داشت به این شماره ۰۹۳۳۷۱۰۶۶۰۶ زنگ بزنه یا بیاد واتساپ .

 73. سلام
  من امسال کنکور دارم و علاقه زیادی به رشته دریانوردی دارم میخواستم بدونم ایران دانشگاهی هست که دختر پذیرش کنه و امکانش هست که بورسیه کنن دختر رو؟!
  یا اینکه باید واسه رسیدن به رشته مورد علاقم باید برم خارج از کشور؟! ?

 74. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  حقیقتا چند روزی هستش که سوالاتی برام پیش اومده از جمله اینکه : حقوق افسر سوم کشتی های تجاری چقدر هستش و همینطورحقوق یک کاپیتان کشتی ؟

 75. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  حقیقتا چند روزی هستش که سوالاتی برام پیش اومده از جمله اینکه : حقوق افسر سوم کشتی های تجاری چقدر هستش و همینطورحقوق یک کاپیتان کشتی ؟

 76. فقط این را تصور بکنید که با کوچکترین مشکل در سلامتی شغلت را از دست می دهی . و خانواده را بدون درآمد چگونه تامین کنید، شغل دریا نوردی سرابی بیش نیست.
  ی

 77. سلام ببخشید یه سوال داشتم
  برای کسی ک چشمش هشت از دهه آیا شغلی در کشتی میتونه پیدا کنه یا کلا بیخیال دریانوردی بشه؟

 78. سلام دوستان . در خصوص سوال مینا : دخترا نمیتونن از راه دانشگاه (در ایران ) افسر عرشه یا مهندس موتورخونه بشن ولی میتونن مهندسی دریا (کشتی سازی ) بخوانن . ولی این به این معنا نیست که خانم ها به هیچ وجه نمیتونن دریانورد بشن . بنده از مراحل دریانورد شدن خانم ها اطلاعی ندارم ولی ما در ایران دو شیرزن دریا نورد به نام های ملیحه تهماصبی سروستانی و زهرا سالاریه داریم که در حال حاضر مشغول کارن . اگه کسی از خانم ها علاقه داشته باشه باید یه جوری شماره این دو نفر پیدا کنن و از این افراد راهنمایی بگیرن

 79. همین مونده زنا برند دریانورد بشند چند ماه بین سی تا مرد رو کشتی باشند همین یه کارو نکردند من خودم اگه اینجوری پیش بره دیگه نمیذارم شوهرم بره دریا زمونه چی شده

  1. ممنونم از توجهتون. ولی در بسیاری از کشورهای دنیا این شرایط وجود داره و اتفاق خاصی هم بینشون نمی‌افته. آدم‌ها ممکنه در برابر جنس مخالفشون لرزه‌ای داشته باشن، ولی به هر حال با جانداران دیگه تفاوت دارن و معمولاً می‌تونن از پس کنترل خودشون بربیان. علت وفادار موندن آقایان دریانورد به همسرانشون این نیست که دستشون کوتاهه و همکار خانمی ندارند، بلکه اگر هم داشتند، هم خانم‌های دریانورد و هم آقایان انسان بودند و هر کدوم خانواده‌هایی داشتند که بهش وفادار می‌موندن. و البته گفتن هم نداره که در حال حاضر و در شرایط فعلی، دست آقایان دریانورد اون‌قدرها هم کوتاه نیست. اگر وفادار هستن و وفادار می‌مونن، به این دلیله که بالغ هستن و تصمیم گرفتن این کارو بکنن.

 80. جناب آقای طاها شما خودتون حاضرید خانمتون سه چهار ماه زندگیو ول کنه بره رو کشتی یه زن تنها بین چندتا مرد کار کنه؟ حتی اگه قرار نباشه اتفاق خاصی هم بیفته شما که از این شغل باخبرید از همه اینها بگذریم بنظرتون اصلا همچین شغلی باروحیات زن سازگاره؟ کاش مردها غیرت گذشته رو داشتند

  1. نکته اینجاست که من همسرِ همسرم هستم، نه صاحب‌اختیار و مالکش، نه نگهبانش، و نه فهم و شعورش. ایشون نیازی به مراقبت من نداره. یک انسان کامل و عاقله و می‌تونه برای خودش شغل انتخاب کنه. این که من می‌خوام و حاضرم عضوی از زندگی مشترکی باشم که همسرم بیشتر وقت‌ها از اون غایبه، سؤال دیگریه که به زن و مرد بودن افراد ربطی نداره و جنسیت‌بردار نیست. روی کشتی هم عده‌ای آلت به دست دور هم جمع نشده‌اند که تا جنس مخالف ببینند عنان از کف بدهند. پاسخ به این پرسش که این شغل با روحیات یک زن سازگار هست یا نه، به هیچ وجه نه به من ربطی داره و نه سیاست‌گذاران و نه به خانواده‌ها و نه اساساً به هیچ کسی غیر از اون خانم. فقط و فقط به خود شخص متقاضی شغل مربوطه که ببینه یک شغل خاص با روحیات او سازگار هست یا نه. خوشحالم و افتخار می‌کنم که غیرتی با این مفاهیم که شما می‌گید رو ندارم و به همسرم نگاه انسانی دارم.

 81. ادبیاتتون بسیییار زشت و قبیح بود سه ماهه در فراق شوهرم دارم میسوزم و میگم اشکال نداره رفته دنبال روزی حلال اصلا انتظار نداشتم چنین تعبیری براشون به کار ببریددلمو آزرده کردید واقعا برا خودم متاسفم که تو این بلاگ پیام گذاشتم
  منی که یه عمر حواسم بود کجا میرم و با کی صحبت میکنم

  1. عرض من اینه که اگر همسر شما به شما وفاداره، به خاطر این نیست که مجبوره و دستش کوتاهه. انتخابش اینه و همین اختیاره که ارزش کارشو صد برابر می‌کنه

 82. وقتی فوق لیسانس بگیری و چند سال بی کار باشی یا برا ۱۵۰۰ ماهی که میشه ۲۰۰ دلار باید چقدر تو سری بخوری میفهمی فرق دریا نوردی با ۲۰۰۰ دلار درامد در ابتدا با بی کاری چیه

 83. سلام دوستان . در خصوص همسر دریانورد . من معتقدم که تفاوتی بین زن یا مرد برای کار کردن نیست . یه زن میشه خلبان (حتی توی ایران هم هست ) یه زن میشه دریانورد یه زن میشه برنده جایزه فیلدز (مرحوم مریم میرزا خانی) یه زن‌ میشه فضانورد یا یه زن میشه تاجر و توی این کشور و اون کشور تجارت میکنه یا یک زن به عنوان توریست چندین کشورو تنهایی یا با چند نفر میگرده . اگر یه فرد به زندگی و همسر و ایمانش وفا دار باشه (مرد و زن نداره) وفادار هم میمونه . مثلا توی بانک یا سازمان ها میبینی یه زن در بین ۱۰ تا مرد داره کار میکنه آیا میشه اون خانم رو متهم به جرم کرد یا مثلا توی دانشگاه خودم ۲۵ تا پسر هست و یه دختر یا یه کلاس همه پسرن و استادش خانمه . این که یک خانم در کشتی کار کنه و شما بگید شوهر یا خانواده اون غیرت ندارن اصلا عاقلانه و نمصفانه نیست . ما الان دو شیرزن دریانورد داریم و بهشونم افتخار میکنیم که دارن مثل مردا رو کشتی کار میکنن . مثلا اگه یه مرد پایبند به مسائل اخلاقی و … نباشه و در کشتی هم (که همه مرد هستن) کار کنه به محض اینه یه بندر پیاده بشه میره و کارشو میکنه یا اگه یه فرد به زندگی و همسرش وفادار نباشه در صورتی که کارش هم توی شهر محل سکونتشون باشه بازم کارشو میکنه .

 84. سلام خسته نباشید من دوم راهنمایی هستم و فقط یه سوال دارم که باید چه رشته ای بخونم برای کاپیتانی، ریاضی فیزیک باید بخونم یا تجربی یا چیز دیگه ای لطفا آقا طاها راهنمایی کنید خیلی مهمه تسکر از سایتتون

 85. سلام . برای مهندسی دریا (کشتی سازی سابق) یا مهندسی ماشین الات (موتور سابق) هیچ شرط سنی نداره . برای رشته های دریایی در اصل باید ریاضی بخونید یا هنرستان های دریایی البته با تجربی هم میشه دوره های آزاد یا دانشگاه های آزاد (مثلا خارک یا موسسات دریایی که دوره برگزار میکنند) ولی با ریاضی بری خیلی خیلی موفق تری (چون میتونی بعد از کنکور رشته دریایی در دانشگاه های دریایی بیاری ولی با رشته تجربی نمیتونی )

 86. کسانی که در مورد دانشگاه های دریایی و رشته های دریایی یا راه های ورود به دریا سوال دارن میتونم کمکشون کنم ۰۹۳۳۷۱۰۶۶۰۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.