تست مامان، کتابی برای هر کسی که می‌تواند فکر کند

«تست مامان»، عنوان کتابی است که آرش میلانی و ۸۴ نفر دیگر آن را از انگلیسی به فارسی ترجمه کرده‌اند و در اختیار فضای کسب و کار فارسی گذاشته‌اند.

تست مامان
تست مامان، نوشته راب فیتزپاتریک

بستر این تلاش دسته‌جمعی، پینگونیو، مجموعه‌ای است که به گفته‌ی خودش، تلاش می‌کند کتاب‌های تخصصی با موضوعِ کارآفرینی و تکنولوژی را به کمکِ افراد علاقه‌مند به این حوزه‌ها، با روشِ ترجمه‌ی گروهی، به فارسی برگرداند و «تست مامان»، حاصل نخستین تجربه‌ی این گروه است.

نویسنده (راب فیتزپاتریک) و احتمالاً تمام عوامل ترجمه، این کتاب را برای کسانی مفید می‌دانند که به شکلی صاحب کسب و کاری هستند یا ایده‌ای تجاری در سر پرورانده‌اند و در پی عملی کردن آنند.

راب فیتزپاتریک، نویسنده کتاب «تست مامان»
راب فیتزپاتریک، نویسنده کتاب «تست مامان»

اما من مطالعه‌ی کتاب «تست مامان» را برای هر کسی که هر ایده‌ای در سر داشته باشد، پیشنهاد می‌کنم.

حتماً لازم نیست در حال ساخت یک استارتاپ و یا در صدد بنیان نهادن یک کسب و کار تازه باشید.

حتماً لازم نیست ایده‌ای تجاری در مغزتان باشد.

اگر شما هم مثل من آدم معمولی‌ای هستید که گاهی ایده‌هایی برای بهتر کردن زندگی روزمره‌اش دارد و گاهی می‌خواهد سنتی نادرست در محل کارش را تغییر دهد و در پی مشورت گرفتن با دیگران است، شیوه‌های معرفی شده در کتاب «تست مامان» به کارتان می‌آید.

حرف حسابش چیست؟

جان کلام این کتاب آن است که بدانیم چطور از مشورت دیگران بهره‌مند شویم، بدون آن که جواب‌های دروغ بشنویم.

افراد اگر احساس کنند که دوست دارید دروغ بشنوید، حتماً به شما دروغ می‌گویند.

مردم آماده‌ی آن هستند که به ما دروغ بگویند، چون اغلب ما ایده‌هایمان را طوری مطرح می‌کنیم که اگر واقعاً هم این طور نباشد، لااقل به نظر می‌رسد به دنبال جلب حمایتیم و اطرافیان ما هم، بدون آن که فکر بد و پلیدی در سر داشته باشند، صرفاً برای همین اعلام حمایت،‌ به ما دروغ می‌گویند و چه‌بسا همین دروغ ما را به خاک سیاه بنشاند.

مردم می‌خواهند به شما کمک کنند. بهانه‌ای به دستشان دهید تا این کار را بکنند.

در این کتاب یاد می‌گیریم که چطور تعریف و تمجیدهای بیهوده را بشناسیم و از کنارشان عبور کنیم، چطور گفت‌وگوی خود را طوری هدایت کنیم که مجالی برای مدیحه‌سرایی نماند، و چطور به جای صحبت درباره‌ی آینده‌ای محتمل،‌ مخاطبمان را وادار کنیم از گذشته‌ای ملموس سخن بگوید تا آنچه را برای ادامه‌ی مسیر لازم داریم یاد بگیریم.

نگران حجم کتاب نباشید. کوتاه است و حوصله‌ی کسی را سر نمی‌برد.

کتاب تست مامان، نوشته راب فیتزپاتریک
اگر روزی دو میلی‌متر بخوانید، شش روزه تمام می‌شود.

نگارنده‌ی «تست مامان»، کتابش را همانند یک جزوه‌ی دم دستی تنظیم کرده. آنچه را به معیارهای تست مامان مربوط است در نیمی از کتاب کم‌حجم خود جای داده و آنچه را که خوب است برای مذاکره با مخاطب‌هایمان بدانیم، در نیمه‌ی دوم گنجانده است.

می‌گن نباید از مامانتون بپرسین که ایده‌تون خوبه یا نه. آره یه جورایی درسته ولی اونایی که این حرف رو می‌زنن نکته‌ی اصلی ماجرا رو متوجه نشدن. شما در واقع نباید از «هیچ کس» درباره‌ی خوب یا بد بودن ایده‌تون سؤال کنین. حداقل نه با این کلمات. کافیه این سؤال رو بپرسین و تو جوابش مامانتون (چون خیلی دوستتون داره)‌بیشتر از همه بهتون دروغ می‌گه. در کل این سؤال، سؤال درستی نیست و هر کسی رو تشویق می‌کنه که تا حدی تو جوابش دروغ بگه.

کتاب از ترجمه‌ی خوب و روانی برخوردار است و بر خلاف نمونه‌های دیگری که از ترجمه‌ی گروهی دیده‌ام، متنی یکدست و منظم دارد. شیوه‌ی نگارش کلمات را چندان نمی‌پسندم و شکسته‌نویسی‌اش را دوست ندارم. اما این دو مورد، حتی در نظرِ منِ وسواسی هم مانعی برای ارتباط برقرار کردن با محتوای کتاب ایجاد نکرد.

کتاب تست مامان، نوشته راب فیتزپاتریک
بسته‌ی هدیه، شامل جسم مشکی روی زمینه، که یک تخته‌سیاه است، هم می‌شود. (:

من این کتاب را به عنوان کادوی تولد ۳۵ سالگی‌ام، از پیمان و ستاره هدیه گرفتم. اما شما که ممکن است چنین دوستان خوب و نکته‌سنجی دم دستتان نداشته باشید (یا آن‌ها شما را دم دستشان نداشته باشند)، می‌توانید فصل نخست کتاب را در صفحه‌ی تست مامان در پینگونیو بخوانید و نسخه‌های چاپی یا الکترونیکی آن را همان جا خریداری نمایید.

 

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.