سلسله‌مراتب دریانوردان کشتی‌های تجاری

در میان مطالبی که در معرفی شغل دریانوردی نوشتم، جای معرفی سلسله‌مراتب سازمانی دریانوردان در یک کشتی تجاری خالی بود و اتفاقاً از این ناحیه بسیار مورد پرسش قرار می‌گیرم. برای این کار، نمودار ساده‌ای طراحی کردم که ملاحظه می‌فرمایید:

سلسله‌مراتب دریانوردان کشتی‌های تجاری
سلسله‌مراتب دریانوردان کشتی‌های تجاری

نسخه‌ی بزرگ‌تر را از اینجا بگیرید

برای درک بهتر نمودار، زحمت مرور آنچه در پی می‌آید را نیز بکشید.

یک ـ کارکنان یک کشتی تجاری، از نظر جایگاه اجتماعی و تحصیلات به دو دسته‌ی «افسران» و «ملوانان» تقسیم می‌شوند. در حالی که افسران کشتی از راه تحصیلات دانشگاهی و فنی به این شغل راه یافته‌اند و پیشرفت می‌کنند، ملوانان تنها با گذراندن دوره‌هایی مثل آتش‌نشانی و کمک‌های اولیه می‌توانند شغلی در کشتی بیابند و به کارهایی نظیر کشیدن طناب و رنگ زدن و نظافت و خدمات عمومی گماشته شوند.

افسران کشتی، بدون هیچ‌گونه امکان دور زدن و خویشاوندسالاری، پس از فراغت از تحصیل و اخذ گواهی‌نامه‌های مربوطه، از پایین‌ترین پست افسری رشته‌ی خود شروع به کار می‌کنند و با کسب تجربه و گذراندن دوره‌های فنی و تکمیلی، ارتقا می‌یابند.

جالب است بدانید در کشتی‌های تجاری، سالن‌های غذاخوری و نشیمن‌های جداگانه‌ای برای افسران و ملوانان در نظر گرفته شده و حتی کابین‌های آن‌ها اغلب در یک طبقه قرار ندارند.

باید توجه داشت که این اختلاف، به هیچ وجه ارزش کار همکاران ملوان را نمی‌کاهد، و تنها از دیسیلپین نیمه‌نظامی حاکم بر کشتی‌های تجاری برمی‌آید که در سراسر دنیا مرسوم است.

دو ـ در میان افسران کشتی، گروهی متشکل از چهار نفر، «افسران ارشد» نامیده می‌شوند. تحصیلات فنی و تجربه‌ی این اشخاص یک سر و گردن بالاتر از دیگران است و از این رو مدیریت کشتی، به آنان سپرده شده است. همان‌طور که اشاره شد، هیچ کس از محیط دانشگاهی مستقیم افسر ارشد یک کشتی نمی‌شود و تجربه‌ی حضور در هر پست را برای استقرار در پست بالاتر، لازم دارد.

سه ـ فرمانده کشتی همان کسی است که عنوان کاپیتانی را همراه نام خود یدک می‌کشد. در تمام نمودارهای مشابه دیگری که در فضای اینترنت ممکن است بگردید و پیدا کنید، این پست را بالاتر از بقیه ترسیم کرده‌اند که هم در ظاهر با عقل جور درمی‌آید که یک نفر رئیس کل باشد و هم نسبتاً درست است. با این حال، نموداری که من کشیده‌ام درست‌تر است. برای این ادعا، دلایل خوبی دارم که عرض می‌کنم.

 • میزان تحصیلات و تجربه‌ی فرمانده کشتی با سرمهندس کشتی برابر است.
 • حقوق و مزایای رسمی او هم اگر از سرمهندس هم‌سابقه‌اش پایین‌تر نباشد، اغلب بالاتر نیست.
 • همچنین کاپیتان کشتی در یک سازمان سالم و سلامت، هیچ دخالتی در مدیریت امور فنی (مکانیکی، برقی و الکترونیکی) کشتی ندارد و این قبیل امور، همان‌طور که در نمودار نشان داده‌ام، زیر نظر سرمهندس کشتی انجام می‌شود.

بنابراین، اگرچه مسئولیت نهایی بسیاری از امور کشتی با فرمانده کشتی است، اما این مسئولیت به امور فنی تسری پیدا نمی‌کند و با وجود کمیته‌ی مدیریتی که از افسران ارشد تشکیل شده و تصمیم‌های مهم از طریق آن می‌گذرد، نقش سنتی و دیرینه‌ی او کمتر از پیش می‌شود.

سلسله‌مراتب کارکنان کشتی‌های تجاری
عکس زینتی‌ست. اما اگر من را آن وسط‌ها یافتید 🙂

چهار ـ‌ نمودار، به چهار ستون تقسیم شده که گروه‌ها (یا به قول نظامی‌ها، رسته‌های) شاغل در کشتی را مشخص می‌کنند.

 • گروه عرشه، به کارهای مربوط به ناوبری (رانندگی کشتی) و عملیات بار می‌پردازند.
 • گروه موتور، به تعمیر و نگهداری تجهیزات مکانیکی موتورخانه‌ی کشتی می‌پردازند و اغلب فارغ‌التحصیلان رشته‌هایی مثل مهندسی مکانیک یا از آن تخصصی‌تر، مهندسی دریایی هستند.
 • گروه برق، به تعمیر و نگهداری تجهیزات برقی و الکترونیکی کشتی می‌پردازند و طبیعتاً فارغ‌التحصیلان رشته‌هایی همچون برق، الکترونیک، و گاهی مخابرات هستند. همکاران گروه برق، زیر نظر سرمهندس کشتی کار می‌کنند و نهایتاً به سطح افسران ارشد نمی‌رسند. این وضعیت البته در برخی از شرکت‌های کشتی‌رانی رو به اصلاح است و با افزایش اهمیت تجهیزات الکترونیکی در کشتی، به آن سمت می‌روند که مهندس الکترونیک ۱ کشتی را در زمره‌ی افسران ارشد به شمار آورند.
 • گروه تدارکات، در اموری همچون نظافت راهروها و کابین‌ها و تهیه‌ی غذا فعالیت می‌کنند. به هیچ تحصیلات خاصی نیاز ندارند، اغلب ملوان هستند و زیر نظر فرمانده کشتی قرار می‌گیرند.

پنج ـ پست‌هایی که در نمودار می‌بینید، وحی منزل نیستند و اغلب شرکت‌های کشتی‌رانی تغییراتی متناسب شرایط خود در آن داده‌اند. به عنوان مثال در کشور ما، کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران، سال‌هاست کسی را در پست «افسر تدارکات»‌ در کشتی‌های خود به کار نمی‌گمارد و وظیفه‌ی او را با پرداخت مبلغی اضافه‌حقوق، به یکی از افسران محول کرده است.

در سال‌های اخیر و با پیشرفت قابل ملاحظه‌ی دستگاه‌های الکترونیک و منسوخ شدن ابزارهای ارتباطی همچون تلکس و تلگراف، پست افسر مخابرات، که روزگاری یکی از مهم‌ترین مشاغل روی کشتی بود، رفته‌رفته کم‌رنگ شده و در بسیاری از شرکت‌های کشتی‌رانی دنیا، به‌کلی منسوخ شده است.

همچنین تعداد افراد ممکن است با توجه به ملزومات شرکت کشتی‌رانی و نوع کشتی تغییر کند. برای نمونه، تانکرها ملوانی با عنوان «مسئول پمپ‌ها» به همراه خود دارند. کشتی‌های کانتینری اغلب بیش از یک سه افسر عرشه به کار می‌گیرند و کشتی‌های قدیمی یک مهندس اضافه برای موتورخانه‌های خود دارند.

با وجود این تغییرات، روند کلی سلسله‌مراتب کاری در تمام کشتی‌های تجاری دنیا به همین ترتیب است که در نمودار ارائه شده است.

شش ـ ترجمه‌ی فارسی بعضی از پست‌هایی که در نمودار نشان داده‌ام، محل اشکال است و هر کس با سلیقه‌ی خود معادلی ارائه می‌دهد. برای رفع ابهام، نسخه‌ای از همین نمودار به زبان انگلیسی هم تهیه کردم که اگر نیاز افتاد مورد استفاده قرار گیرد.

سلسله‌مراتب دریانوردان کشتی‌های تجاری
سلسله‌مراتب دریانوردان کشتی‌های تجاری (انگلیسی)

نسخه‌ی بزرگ‌تر را از اینجا بگیرید

 

توجه بفرمایید: دوستان عزیز، بنده از شرایط استخدام و رویه‌های اجرایی و روال‌های اداری بی‌اطلاعم. ببخشید که سؤالات این‌گونه را مجبورم بی‌پاسخ رها کنم.

به‌روزرسانی: همکار عزیزم، آقای امین عابدی، قبول زحمت کرده و شماره تلفن خود را جهت راهنمایی دوستان در خصوص مسائل استخدامی اعلام کرده‌اند: ۰۹۳۶۲۸۵۲۴۵۸٫

…..

 

 

559 دیدگاه

 1. ســـــــــــــــــــــلام.
  خسته نباشید.
  اگه ممکنه و زحمتی نیست راه رسیدن به فرمانده(کاپیتانی ) رو توضیح بدین
  یعنی باید چه رشته ای رو انتخاب کنیم تا بتونیم این مراحل رو طی کنیم.

  1. می‌خواستم از زیر توضیح این موضوع فرار کنم که شما نگذاشتی 🙂
   برای عنوان دانشگاهی این رشته، انواع و اقسام اسم‌ها را گذاشته‌اند که بعضی‌هایشان این‌ها هستند: «مهندسی عرشه»، «مهندسی دریایی»، «علوم دریایی» و «ناوبری». غیر از مؤسسه آموزشی کشتیرانی جمهوری اسلامی که چندی پیش دانشجو می‌گرفت، دانشگاه‌های چابهار و آزاد خارک هم ارائه‌اش می‌دهند.

  2. سلام وخسته نباشید ببخشید میشه توضیح بدید که بازار کار کدوم گرایش مهندسی دریا بهتره دریانوردی یا موتور

   1. اطلاعی از این مسأله ندارم. اما تصور می‌کنم با توجه به ریزش بیشتر همکاران مکانیک، موقعیت شغل موتور فضای خالی بیشتری در دریا داشته باشد که البته این موضوع در درجات پایین چندان محسوس نیست.

  3. دانشگاه آزاد خارگ ومحمود اباد وچابهار مدرک لیسانس ناوبری میدن همچنین دوره های افسر دومی عرشه هم در بعضی شهر ها مثل بوشهر مازندان وتهران وبندر عباس و….برگذار میشه
   کاپیتان شدن با مدرک تحصیلی بدست نمیاد بلکه با توجه به تحربه کاری و قبولی درازمون شایستگی اداره بندر تغریبا بعد از ۸سال کار با درجه افسری بدست میاد

 2. سلام
  آیا دانشگاه علوم دریایی نوشهر در رشته دریانوردی پذیرش دانشجو داره؟

  من منتظر جوابتان هستم من منتظرم

  1. بله پذیرش دانشجو داره. ولی دانشگاهی که می‌فرمایید، یه دانشگاه افسری متعلق به نیروی دریایی ارتشه و دریانوردی تجاری توش تدریس و ارائه نمی‌شه.

 3. سلام
  بعضی ها میگن آموزش دریانوردی تجاری در دانشگاه علوم دریایی نوشهر انجام و تدریس میشه شما خودتون از دانشگاه پرسیدین؟ آیا نفتکش هم آموزش میده؟

  1. من از کسی نپرسیدم. اطلاعات دست‌اول رو خدمتتون عرض می‌کنم. دانشگاه علوم دریایی نوشهر، متعلق به نیروی دریایی ارتشه و آموزش‌های نظامی می‌ده. سال‌هایی بوده که نفتکش دانشجوهاش رو اونجا می‌فرستاد، ولی بعد از بازگشت باید برای انطباقشون با STCW دوره برگزار می‌کرد. شرکت ملی نفتکش آموزشگاهی در محمودآباد داره، ولی بیشتر از دانشگاه آزاد خارک نیروی مورد نیاز خودش رو تأمین می‌کنه و دانشگاه‌های زاهدان و کشتی‌سازی امیرکبیر هم دریانورد تأمین می‌کنند. کشتیرانی جمهوری اسلامی، دریانوردان خودش رو خودش در «مؤسسه‌ی آموزشی کشتیرانی جمهوری اسلامی» آموزش می‌ده.

 4. سلام دوست عزیز
  اول جا داره از مطالب خوبی که در وبلاگتون گذاشتین تشکر و قدردانی کنم
  دوم اینکه اگر امکان داره نحوه ورود به این عرصه از طریق موسسه اموزشی کشتیرانی ج اا رو توضیح کامل بدید
  با تشکر و سپاس فراوان

 5. سلام..من میخام در یکی از شرکتهای نبنادری بگذرونم دوره ۳۰روزه است. دوره ملوانی رو بگذرونم به نظر شما ایا کارش راحته؟ قابل تحمله؟ محیط کشتی مثله پادگان نیست؟ ممنون میشم از طریق واتس اپ بهم بگین. ممنون و متشکر داداش ۹۳۹۵۰۴۱۹۷۵!

 6. من الآن چه رشته ای تا کارشناسی ارشد بخونم تا وقتی که نوشهر یا هرجا دانشجوی دریانوردی پذیرش داشته باشه من بتونم برم؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. در مورد دریانوردی نظامی (دانشگاه نوشهر) هیچ اطلاعات مفیدی ندارم. اما در مورد دریانوردی روی کشتی‌های تجاری باید بدانید درس‌هایی که در دانشگاه می‌خوانید ـ آن هم در مقطع کارشناسی ارشد ـ تأثیری در پیشرفت شغلی شما در رشته‌ی دریانوردی ندارند. مدارک مرسوم دانشگاهی ایران، در هیچ یک از شرکت‌های کشتی‌رانی ایران و غیر ایران قابل قبول نیستند. به هر حال رشته‌های مرتبط با کار کشتی، که در دانشگاه‌ها عرضه می‌شوند، مکانیک و الکترونیک هستند.

  1. اگر بخواد روی کشتی کار کنه، با داشتن مدارک مکانیک و الکترونیک و ناوبری، می‌تونه اقدام کنه و در صورت پذیرفته شدن، دوره‌های تکمیلی/تطبیقی لازم رو بگذرونه و امتحان بده و گواهینامه‌ی دریانوردی بگیره و بعد بر اساس اون گواهینامه روی کشتی کار کنه.

  1. بله با مکانیک می‌شه در کشتی شاغل شد، به شرط اون که دوره‌ی تطبیقش که حدود شش ماه هست رو بگذرونید و در امتحان شایستگی سازمان بنادر شرکت کنید و مدرکش رو بگیرید

 7. سلام
  ببخشید شما با مدرک دیپلم دوره مهندس سومی-موتور را در موسسه آموزش کشتیرانی گذراندید یا با مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک؟….آیا موسسه آموزشی کشتیرانی برای برگزاری دوره و اسکان و…..شهریه و هزینه دریافت میکند؟…یا نه مثل دانشگاه های دولتی روزانه رایگان است؟….*طول مدت این دوره چند ماه یا سال بوده برای شما ؟….ببخشید شما زمان اعزام به کشتی مثلا هزینه پرواز هواپیما از محل سکونت خودتون تا بندری که در جنوب کشور کشتی در آن پهلو گرفته برای سوار شدن را خودتون پرداخت میکنید یا شرکت کشتیرانی هزینه پروازهای پرسنل را پرداخت میکند؟…آیا برای استخدام یک مهندس کشتی-موتور شرکت ملی نفتکش و شرکت کشتیرانی بهترین شرکت های دریایی ایران هستند ؟….یا نه شرکت های بهتر و با حقوق و مزایای بهتر ایرانی هم وجود دارد؟…ممنونم و تشکر میکنم.

  1. اون زمان من با مدرک دیپلم بورس کشتی‌رانی شدم و همون جا چهار سال درسامو خوندم. اما بسته‌ی تطبیقی کوتاه‌مدت برای کسی که لیسانس مکانیک رو گرفته، دارن. بساط بورسیه رو این روزها جمع کردند و شهریه و هزینه می‌گیرند، اما ممکنه این شهریه و هزینه رو به صورت وام با دانشجو حساب کنند.
   برای پرسنل، هزینه‌های سفر از در منزل تا خود کشتی، به عهده‌ی شرکته.
   کشتیرانی جمهوری اسلامی و نفت‌کش، دو شرکت بزرگ کشتیرانی ایران هستند و وضعیت منظم‌تری دارند، اما حقوق ماهیانه‌ی پرسنلشون لزوما بیشتر یا کمتر از شرکت‌های کوچک‌تر نیست

 8. سلام
  ببخشید شرکت های دریایی ایرانی مثل شرکت ملی نفتکش و کشتیرانی بین شخصی که مدرک کارشناسی مهندسی کشتی موتو یا مهندسی مکانیک دارد و در عین حال مهندس سوم موتور است با شخصی که با مدرک دیپلم دوره دیده و مدرک دریایی مهندس سومی موتور را دارد از لحاظ حقوق و مزایا هیچ تفاوتی قائل نیست؟….اینطوری ۴ سال در دانشگاه درس خواندن فرد که هیچ ارزشی ندارد ؟…..ببخشید آیا تکنسین موتورخانه هم داریم؟ ….آیا به این شخص ملوان اول موتورخانه و فیتر میگویند؟……کمک مهندس به چه کسانی گفته میشود؟….ممنونم و تشکر میکنم.

  1. شرکت‌های کشتیرانی اساساً هیچ کاری با مدرک آکادمیک شما ندارند و تنها ملاک و معیارشان، گواهی‌نامه‌ی شایستگی دریانوردی مورد تأیید سازمان بنادر است. داشتن و نداشتن آن مدارک، هیچ تأثیری ندارند. اما چون داشتن گواهی‌نامه‌ی شایستگی منوط به گذراندن آن چهار سال است، حقی از کسی ضایع نمی‌شود. یعنی خیلی ساده، همه‌ی کسانی که گواهینامه‌ی شایستگی (مثلا مهندس سومی که گفتید) را دارند، آن چهار سال درس را هم خوانده‌اند.
   تکنسین موتورخانه تنها در کشتی‌های قدیمی‌تر به کار گرفته می‌شوند و تقریباً مثل همان فیتر هستند که در گراف به آن اشاره کرده‌ام و شما هم نوشتید. ملوان‌ها دروس آکادمیک نمی‌خوانند و بدون خواندن دروس آکادمیک، به مراتب بالاتر هم راه ندارند.
   عبارت «کمک‌مهندس» یا معادل‌های انگلیسی آن، برای من آشنا نیست.

 9. سلام و با تشکر از مطالب مفیدتون. یه سوال داشتم برای من که الان میرم سوم دبیرستان برای این که بتوانم مهندس کشتی بشوم در کنکور حدود چه رتبه ای میخواهد؟؟؟ آیا بعد فارغ‌التحصیل شدن در دانشگاه تضمینی وجود دارد که استخدام شوم؟؟؟

  1. از رتبه‌های کنکور هیچ اطلاعی ندارم. با یک مشاور تحصیلی مشورت کنید. در مورد پرسش دوم، پاسخم منفی است. هیچ تضمینی وجود ندارد که بعد از فراغت از تحصیل جایگاه شغلی برای شما وجود داشته باشد، هرچند که در حال حاضر بعید هم نیست.

 10. سلام
  بابت اینکه پاسخگوی سوالات بنده بودید خیلی تشکر میکنم……ممنونم از شما.
  و یک خواهش اینکه لطفا اگر مایل بودید بازهم از خاطرات سفرهای دریایی خودتون با کشتی و سفر به کشورهای دیگه در وبلاگتون بنویسید….خیلی به تجربیات و خاطرات دریانوردان و مهندسان کشتی علاقه مند هستم…..ببخشید شما مثل سایر دریانوردان عضو فیس بوک هستید که عکس های مربوط به زمان حضورشون در کشتی و سفرهای خارج از کشور خودشون را قرار میدهند و واقعا زیباست….
  ممنونم و سربلند باشید.

 11. با سلام و تشکر از جوابتون. یه سوال دیگه هم که داشتم میخواستم بدونم که آیا تحصیل در دانشگاه های چابهار و نوشهر و دوره ی کار اموزی شیش ماهه رایگانه یا نه؟؟؟

  1. دانشگاه‌های دولتی رایگان، و دانشگاه‌های غیردولتی غیررایگان هستند. شرکت‌ها برای دوره‌ی کارآموزی روی کشتی، معمولاً حقوقی هم به شما پرداخت می‌کنند، چرا که در آن مدت، از نیروی کار ارزان‌قیمت شما نیز بهره گرفته‌اند. به یاد داشته باشید دانشگاه نوشهر یک دانشگاه افسری نظامی، متعقل به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است و دانش‌آموختگان آن، علی‌القاعده، راه به دریانوردی تجاری ندارند.

 12. سلام
  ببخشید به نظر شما در سال های پیش رو(آینده) نیاز به جذب و استخدام نیرو از سوی شرکت های دریایی در رشته مهندسی کشتی-موتور بیشتر خواهد بود یا در رشته عرشه ؟…..به کدام دسته نیاز بیشتری احساس میشه از سوی شرکت های دریایی برای جذبشون؟…..ببخشید یک مهندس مکانیک کشتی آیا میتواند در برهه های زمانی که در خشکی و استراحت و اصطلاحا off هست به طور موقت و روزانه تا هنگامی که در خشکی هست با شرکت های دیگر مثلا خصوصی در خشکی همکاری داشته باشد و اینگونه درآمد بیشتری بدست آورد؟…..آیا این فرصت و شانس برای رشته عرشه هم وجود دارد یا نه چون مباحث مورد مطالعه این افراد در دانشگاه صرفا در کشتی و دریا کاربرد دارد در نتیجه در خشکی بیکار می مانند و کار خاصی از دستشون بر نمی آید که انجام دهند؟……ممنونم و تشکر میکنم…پیروز باشید.

  1. استخدام نیروی صفرکیلومتر احتمالا به یک میزان است، اما در رنک‌های بالاتر، معمولاً این مهندسین هستند که نایاب می‌شوند و این به همان دلیلی است که فرمودید. بازار کار بیرون کشتی برای مهندسین جذاب‌تر است. همکاران ما در رشته‌ی ناوبری اگر بخواهند در بیرون از کشتی کار کنند، یا در شرکت‌های مرتبط با کشتی (چارترینگ، مدیریت، نمایندگی، تدریس…) مشغول به کار می‌شوند یا سرمایه‌ای جمع می‌کنند و به کار آزاد رو می‌آورند. یک دریانورد در مورد استراحت خشکیش، می‌تواند کارهای دیگری برای خود داشته باشد، هرچند اشتغال در شرکت‌های کشتیرانی دیگر، بر اساس قانون، مجاز نیست. من در زمان استراحتم، به کار برنامه‌نویسی مشغول می‌شدم.

 13. سلامی دوباره
  ببخشید یک مهندس مکانیک کشتی تا چند سالگی میتواند به سفر دریایی همراه با کشتی برود؟….آیا محدودیتی وجود دارد؟ یا نه تا زمانی که شرایط انجام فعالیت کاری در کشتی و در دریا را داشته باشد میتواند سفر برود؟.ببخشید طول مدت دوره(چند ماه) و هزینه دوره و ارتقاء رنکینگ از افسر مهندس سومی-موتور به افسر مهندس دومی-موتور چقدر است ؟ و آیا در شمال کشور-مازندران مثلا در دانشگاه صنعت نفت-محمودآباد هم این دوره های ارتقاء رنک برگزار میشه یا نه فقط در تهران و جنوب برگزار میشه؟….و یک مهندس مکانیک کشتی بعد از چند سال سابقه و فعالیت کاری بازنشسته خواهد شد در شرکت کشتیرانی و شرکت ملی نفتکش؟…….مرسی از شما.

  1. محدودیت قانونی وجود ندارد و تا زمان بازنشستگی (بیست سال خدمت) می‌تواند ادامه بدهد. ارتقای رنکینگ به قوانین داخلی شرکت‌ها بستگی دارد، ولی شما برای داشتن تخمینی حدودی، می‌توانید به طور متوسط، ۲۰ ماه خدمت خالص دریایی را برای ارتقا از هر رنک در نظر بگیرید. مجوز برگزاری دوره‌ها این روزها به شرکت‌های خصوصی هم داده شده و آموزشگاه‌های زیادی در شمال و جنوب کشور به این کار اشتغال دارند.

  2. سلام اگه زیر اب مهندس یا کاپیتان را نزنند بعداز۳۵ سال با سن ۶۰ سالگی میتونه بازنشسته بشه …حقوقش خوبه اما باید درس ات را خوب خوانده باشی و باهوش و دقیق و منظم باشی …

 14. سلام
  ببخشید شرکت ملی نفتکش ایران و شرکت کشتیرانی آیا دولتی محسوب میشوند؟….و افراد شاغل در این دو مجموعه کارمندان دولت محسوب میشوند یا نه؟….آیا مهندسان مکانیک کشتی استخدام رسمی شرکت ملی نفتکش و شرکت کشتیرانی میشوند یا نه بصورت قراردادی کار میکنند؟….
  ببخشید قبل از سفر دریایی آیا با شما جهت استخدام مصاحبه حضوری و معایننات پزشکی انجام دادند؟….می توانید که بفرمائید چه سوالاتی از شما یا بقیه دوستانتون پرسیده شد و در چه زمینه هایی …..اگر مثال هم بزنید خیلی ممنون میشم….آیا برای پاسخ گویی به سوالات لازمه اطلاعات خاصی داشته باشیم و کتاب های خاصی را مطالعه کنیم تا آمادگی پاسخ گویی به سوالات را داشته باشیم؟….

  1. شرکت ملی نفت‌کش، به اعتبار کلمه‌ی «ملی»، قاعدتاً نمی‌تواند خصوصی باشد، اما در حال حاضر هر دوی این شرکت‌ها خود را خصوصی می‌دانند. همان طور که می‌دانید چیزی به نام «استخدام رسمی» سال‌هاست که وجود ندارد و همه‌ی شاغلین به صورت قراردادی مشغول به کار می‌شوند.
   دریانوردان مدرکی به نام «کارت سلامت» دارند که هر یک سال یا هر دو سال یک بار نیازمند تمدید است و دریافت آن منوط به معاینات کامل پزشکی در هر دوره است.
   مصاحبه‌ی استخدامی من مربوط به چیزی نزدیک ۱۵ سال پیش است. اما در این‌گونه مصاحبه‌ها هیچ‌گاه از کسی انتظار ندارند اطلاعات تخصصی‌ای از کار آینده‌ی خود داشته باشد. بیشتر می‌خواهند شخصیت متقاضی را ارزیابی کنند و احتمالاً کمی به زبان انگلیسی با او صحبت می‌کنند و از اطلاعات عمومی او می‌پرسند.

 15. سلام
  آیا یک ایرانی با مدارک دریانوردی مربوط به مهندس مکانیک کشتی-موتور چون مدرک بین المللی است و به زبان انگلیسی مسلط است میتواند در شرکت های دریایی و کشتیرانی خارجی هم فعالیت کاری داشته باشد جهت بدست آوردن حقوق و مزایای بهتر و بیشتر؟…مثلا در شرکت های دریایی کشورهای حوزه خلیج فارس و یا ترکیه و یا کشورهای جنوب شرق آیا و یا اروپایی ؟….آیا ایرانی هایی را دیده اید که همکار شما باشند منتها برای شرکت های خارجی کار کنند ؟…..ببخشید آیا کشتی های اقیانوس پیما صرفا در بنادر جنوب کشور پهلو میگیرند یا ممکنه که در شمال کشور هم کشتی اقیانوس پیما وجود داشته باشد؟…آخه دریای خزر (دریاچه) محدوده و به آبهای آزاد و اقیانوس راهی ندارد و کشتی هایی که از شمال ایران به روسیه و اکراین و ترکمنستان و ازبکستان می روند به نظرم باید کوچکتر از کشتیهای اقیانوس پیما باشند ؟….ممنونم از شما.

  1. مدارک دریانوردی بین‌المللی هستند و در همه‌جای دنیا می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. بسیاری از دریانوردان ایرانی اکنون در کشورهای حاشیه‌ی خلیج و حتی دورتر از آن، در کشورهای حاشیه‌ی دریای شمال مشغول به کارند. مشکل ایرانی‌ها برای چنین چالش‌هایی، گذرنامه‌ی ایرانی آن‌هاست، چنان‌که افتد و دانی، و هر ک یه
   کشتی‌های اقیانوس‌پیما در دریای خزر رفت‌وآمد ندارند، اما با وجود محدودیت نسبی دریای خزر، کشتی‌های بزرگی در آن تردد می‌کنند که دست‌کمی از کشتی‌های اقیانوس‌پیمای معمول ندارند. کوچک بودن کشتی‌های دریای خزر، بیش از آن که به محدودیت عرصه‌ی آبی مربوط باشد، به حجم بار موجود و گنجایش اسکله‌ها مربوط است.

 16. سلام قربان میخواستم ازتون خواهش کنم جواب سوال من رو بدید لطفا…….میخواستم درباره پست ملوانی و کاربری (انجام امور مربوط به موتور خانه شناور ) توضیح کامل بدید و باهم مقایسشون کنید……..(کلا درباره حقوق و مزایا وتحصیلاتشون توضیح بدید)؟؟؟
  و این که میخواسنم بپرسم سربازی رو میشه نرفت و عوضش تو کشتی کار کنم؟؟؟؟
  ممنون میشم جواب سوال های من رو بدید…چون خیلی کارم گیره….

  1. پست کاربری را من نمی‌شناسم. حدس می‌زنم «تکنسین موتور» منظورتان باشد که این روزها در کشتی‌های اتوماتیک (UMS) جایی ندارند، ولی این پست به هر حال بالاتر از یه ملوان است و افسر محسوب می‌شود، هرچند بدون گذراندن دوره‌های کامل، امکان پیشرفت شغلی ندارد. در مورد سربازی، سابق این امکان وجود داشت و معمولا هم به همین صورت بود، اما این روزها را نمی‌دانم.

 17. سلام دوباره…ببخشید من چند تا سوال واسم پیش اومد…لطف میکنی اگه جواب بدی…
  از لحاظ جسمی مشکلی ندارم…فقط این که عینکی هستم…..و این که قدم ۱۶۰ هست…مشکلی واسم بوجود میاره؟؟؟
  و میخواسنم بدونم حدودی میشه بگین حقوق ملوانی و همین تکنسین موتور چقد هست و این که به حقوقم اضافه میشه؟؟؟؟
  به نظرت شرکت بادبان دریایی جنوب خوبه واسه کار…..از همه لحاظ؟؟؟

 18. سلام جناب طه ی عزیز
  وقتتون خوش
  آقا میشه به سوالم واضح و صریح جواب بدید ؟
  قراره در شرکت کشتیرانی جمهوری ا.ا استخدام بشم .البته به عنوان الکتریشن .فعلا قراره دوره های لازمه رو برم بگذرونم ..
  سوال اولم واقعا در مورد حقوق روی دریا هستش و روی خشکی ..
  بنده مهندس الکترونیک هستم و مدرکم رو از دانشگاه غیر دریایی گرفتم .
  حالا میشه بدون تعارف بگید چقدره ؟میدونم اصلا به سوالات در مورد حقوق جواب ندادید تا حالا ..اما خواهشا بگید چون قراره شغل آیندمو انتخاب کنم .
  و سوال دوم اینکه اگه شما زمانی که میخواستید این شغل رو انتخاب کنید اگه روی خشکی یه فرصت شغلی دیگه داشتید میرفتین دریانوردی ؟
  ممنون میشم جواب بدید خصوصا جواب سوال اول

  1. دلیل جواب ندادنم به پرسش‌های در مورد حقوق، اینه که من سال‌هاست از این شغل فاصله گرفتم و در جریان حقوق فعلی نیستم. پنج سال پیش اگر درست خاطرم باشه، الکتریشن تازه‌کار در حدود روزی ۴۰ دلار می‌گرفت که با پیشرفت شغلی، می‌تونست تا حدود ۱۰۰ دلار بره. باز هم تکرار می‌کنم به این اعداد اطمینان کامل ندارم. شاید بهتر باشه سری به ساختمان برج آسمان در میدان فرمانیه بزنید و مستقیماً از همکارها بپرسید. در مورد سؤال دوم، همه‌چیز به علاقه‌ی آدم و شرایط زندگی ربط داره. من این شغل رو دوست داشتم و دارم، اما در حال حاضر که فرصت شغلی دیگه‌ای روی خشکی دارم دریا نمی‌رم. به نظر من تجربه‌ی کاری گران‌بهایی نصیبتون می‌شه. فرصت کار با تجهیزات و دستگاه‌هایی رو خواهید داشت که جای دیگه ممکنه دست نده. فرصت کار در محیطی غیرایرانی و همکارانی از انواع فرهنگ‌های مختلف رو خواهید داشت که تأثیر زیادی روی زندگی‌تون داره. فرصت خواهید داشت با شرایط اضطرار دست‌وپنجه نرم کنید و خودتون رو محک بزنید. در کل من دریانوردی رو به عنوان یک شغل موقت به همه توصیه می‌کنم. متوسط حقوقش بالاتر از هر جای دیگه‌ای هست که به عنوان تازه‌کار استخدام بشید و می‌تونید با درآمد و تجربش، بنیان یک زندگی کاری موفق رو در آینده برای خودتون بریزید.

 19. سلام
  ممنونم که پاسخگوی سوالات بنده بودید.
  ببخشید فرمودید که سالهاست که شرکت های دریایی قراردادی نیرو جذب میکنند و کارکنان استخدام رسمی نیستند…..حالا سوال بنده اینه که آیا بعد از حدودا ۲۰ سال فعالیت کاری یک مهندس مکانیک کشتی وقتی بازنشسته بشه بهش حقوق بازنشستگی ماهیانه مثل سایر کارمندان اداره جات دیگه تعلق میگیره یا نه ؟….اگر بله ….آیا با ۲۰ روز حقوق یا با ۳۰ روز حقوق ماهیانه بازنشستگی؟!….و مثلا اداره آموزش و پرورش وقتی پدر بنده بازنشسته شد یه مبلغی را به عنوان پاداش این ۳۰ سال فعالیت بهش دادند….بانک و اداره جات دیگه هم همینطور هستند….البته مقدارش خوب قطعا متفاوته….سوالم اینه که آیا شرکت های دریایی هم زمانی که شخص بازنشسته میشه بابت ۲۰ سال فعالیت کاریش اینگونه مبلغ و پاداشی پرداخت میکنه ….. یا بر میگرده میگه چون قراردادی بودید نه از حقوق بازنشستگی خبری هست و نه از پاداش بازنشستگی؟!…..
  خیلی ممنونم و تشکر میکنم.

  1. به این صورت اطلاع ندارم. اما دو نکته هست. اول این که هیچ دریانوردی تاکنون از کشتیرانی با رضایت بازنشسته نشده. دوم این که این شغل اساساً شغلی نیست که بیست سال در آن بمانیم. از یک جایی به بعد پیشرفت متوقف می‌شه و به درجا زدن (ولو با حقوق بالا) می‌رسه

 20. سلام دوباره..ببخشید هی مزاحمت میشم…..
  الان من ۱۹ سالمه و دیپلمم رو از شاخه کارودانش گرفتم….میخواستم ببینم با همین مدرک چه کار هایی تو کشتی میتونم گیر بیارم و این که شما چون تجربت بالا تره..میخواستم بدونم چی بهم پیشنهاد میکنی….؟؟؟

  1. اگر مدرک شما مرتبط باشه (مکانیک، برق و الکترونیک، ناوبری)، با گذروندن دوره‌های تخصصی و دریافت گواهی‌نامه‌ی دریانوردی، می‌تونید در رده‌های افسری مشغول به کار بشید و در غیر این صورت، فقط مراتب ملوانی که در شکل رابطه‌شون رو می‌تونید ببینید

 21. سلام جناب طه
  تشکر می کنم بابت جوابتون .
  می تونم ایمیلتون رو داشته باشم ؟
  سوالات زیادی هستش که اگه اجازه بدید بطور خصوصی میخوام ازتون بپرسم و راهنمایی بگیرم ..
  ممنون از وبلاگ خوبتون و از وقتی که برای پاسخ به سوالات علاقمندان به دریانوردی می گذارین .

 22. سلام.بنده فارغالتحصیل کارشناسی مهندسی کشتی سازی از دانشگاه صنعتی امیرکبیرم.میخواسم وارد شغل مهندسی کشتی گرایش موتور یا عرشه بشم.
  الان من باید چه مراحلی رو طی کنم و با چه ارگانی سروکار دارم؟
  ازطرفی هم کارت پایان خدمت ندارم و میخواهم به نوعی یک جور امریه یا تعهد خدمت یا بالاخره طوری که بدون سربازی برم روکشتی کارکنم.
  میشه دراین مورد راهنمایی کامل بفرمایید.
  ممنون میشم اگر پاسخ رو به ایمیلمم ارسال کنید.
  باتشکر

  1. در مورد سؤال دوم هیچی نمی‌دونم و از سؤال اول خیلی کم می‌دونم. عجالتاً از کامنت‌های بقیه‌ی دوستان متوجه شدم که می‌تونید به کشتی‌رانی مراجعه کنید و کارت سلامت بگیرید و با حدود ۸۰۰ هزار تومن دوره‌ها رو نزدیک شش ماه بگذرونید و وارد این کار بشید

 23. سلام
  ببخشید در مورد اخذ کارت سلامت دریانوردی لطفا توضیح میدهید؟….چه آزمایش هایی باید شخص انجام بده؟….چه معایناتی لازمه انجام بشه توسط پزشک معتمد سازمان بنادر؟…..به غیر از آزمایش خون و قلب و گوش و چشم باز چه مواردی مورد معاینه قرار میگیره و در همین موارد که عرض کردم هم کمی لطفا توضیح میدهید که تا چه حد مورد قبول و اگر چه جوری باشه مشکل پیش خواهد آمد ؟…..آیا روی مورد دندان و دندانپزشکی حساسیت زیادی وجود دارد مثل مثلا خلبانی که سخت میگیرند آیا برای مهندسی مکانیک کشتی هم سخت میگیرند ؟…..یا نه حتی اگر دندان یکیش مثلا پر کرده یا کشیده باشه ایرادی ندارد و فوقش بگن برو دندانپزشکی و درست کن یا ایمپلنت کن و دردسری برای اخذ و گرفتن کارت سلامت دریا نوردی ایجاد نمیکنه؟!….

  ممنون میشم لطفا کامل برای اخذ کارت سلامت راهنمایی بفرمائید.

  1. در جریان جزئیات پزشکی نیستم ولی صرف این که دندان دارای پوسیدگی نباشد کافی‌ست و اهمیتی نمی‌دهند که دندان پوسیده را کشیده‌اید یا پر کرده‌اید.

 24. سلام
  ببخشید اگر شخصی در کدام رشته های مهندسی مدرک کارشناسی بگیره میتواند که با گذراندن دوره تطبیقی به عنوان افسر مهندس سومی کشتی-موتور وارد این شغل بشه؟…..آیا فقط مهندسی مکانیک- گرایش حرارت سیالات و طراحی جامدات و مهندسی کشتی سازی …. یا رشته های دیگه ای هم هستند که میتوانند دوره تطبیقی را بگذرانند؟…..مدت دوره تطبیقی چند ماهه ۳ یا ۴ یا ۶ ماه ؟….و هزینه آن ۸۰۰ هزارتومان است ؟ یا نه منظور شما از این مدت دوره و هزینه در جواب یکی از دوستان مربوط به دوره های دیگه ای میشده و این متفاوته و چیز دیگریست ؟!….ببخشید اون دوره ای که هزینش چند میلیون است (حدود ۷-۸ میلیون تومان یا همین حدودا یه مقدار کمتر یا بیشتر) اون چه دوره ای است ؟!
  ممنونم و مرسی.

 25. سلام وستان
  از نظر معاینات باید بگم که همین چند هفته پیش بنده کارت سلامت گرفتم
  معاینات شامل معاینه عمومی میشه که اگه گوش تون مشکلی داشته باشه مثلا جرم داشته باشه باید حتما شستشو بدید و دوباره اقدام کنید پس قبلش حتما در شهرستان خودتون اقدام کنید .کامل لخت میشین و دکتر میبینتتون تا اگه خال کوبی داشته باشین ردتون کنه . اگه خال کوبی دارین سعی کنید قبلش پاک کنید .از نظر باد فتخ و فتق بیضه تست میشید و وزن و قد و بینایی سنجی و تست کور رنگی رو هم باید بدید .البته قد و وزن زیاد اهمیتی ندارند .. این چکاب یا معاینه کلی هستش که اگه اوکی بود میرید به معاینات تخصصی . پس اگه اینارو مشکلی نداشته باشید و در کل از نظر جسمی سالم باشین قبولید .
  معاینات تخصصی هم شامل نوار قلب و نوار مغز و تست شنوایی و عکس برداری از قفسه سینه و معاینه گوش و حلق و بینی و معاینه داخلی و در نهایت تست روان پزشکی هستش .
  در جواب دوست عزیز که راجع به سلامت دهان و دندان پرسیدند ، باید بگم که در کل باید دندان هاتون مشکلی نداشته باشه یعنی اگه پر کردنی هستش باید پر بشه اگه کشیدنی هستش باید قبل از شروع معاینات کشیده بشه یعنی سعی کنید قبل از تهران رفتن به دندوناتون رسیدگی کنید .ممکنه اگه غفلت کنید کلا به دردسر بیفتید .جرم گیری گوش و معاینه دندان حتما انجام بشه قبل از تهران رفتن .
  با گفتن این راهنایی خیلی به اون دسته از کسایی که قراره برن معاینه کمک کردم 🙂
  چون خیلی ها بخاطر این موارد رد شدند یا کلا بجای دو روز معاینات باید بیشتر بمونند .
  موفق باشید

  1. سلام .ممنون از راهنماییتون .اگه امکانش هست راجبه سلامت چشم بیشتر بگید .واینکه این معاینات مخصوص کشتیرانی و نفتکش هست یا شرکت های خصوصی هم این چیزارو داره
   ممنون

 26. سلام
  از آقا طاها و همینطور از آقا امیرعلی خیلی تشکر میکنم برای راهنمائیهاتون….
  ببخشید یک سوال از آقا امیرعلی داشتم…
  اگر در صورت اطلاع راهنمایی بفرمائید ممنون میشم….ببخشید شما در کامنت های بالاتر فرمودید که مهندس الکترونیک هستید از دانشگاه غیر دریایی……اگر اشتباه نکنم شما لازمه که دوره تطبیقی مهندسی الکترونیک و مخابرات دریایی(الکتریشن ۲ ) را بگذرانید…..ببخشید مدت این دوره آموزش تطبیقی چند ماه ؟….و هزینه و شهریه این دوره تطبیقی چقدر شده است؟…..و آیا از مدت دوره تطبیقی و هزینه آن برای رشته مهندسی مکانیک به افسر مهندس سومی موتور کشتی هم اطلاعی دارید؟….
  ببخشید دو مورد پزشکی را اشاره فرمودید ….سوال بنده اینه که آیا مورد پزشکی واریکوسل مثلا گرید ۱ ضعیف را هم بررسی میکنند یا نه ؟….
  ممنون میشم لطفا راهنمایی بفرمائید.

 27. مرسی
  والا من خودمم در بدو استخدامم .فعلا موسسه کشتیرانی ج . ا.ا بجز شعبه جنوب آموزش نمی ده و داوطلبا باید خودشون به چند مرکز آموزش خصوصی که خود کشتیرانی احتمالا پیشنهاد میده ، برای آموزش برند .برای ما که لیسانس مون مرتبطه ( برق ) فقط باید یه دوره یک ماهه و حتی کمتر به احتمال زیاد مثلا نهایتا ۱۵ روزه رو بگذرونیم .فکر میکنم در مورد اصول ایمنی و این جور چیزا باشه که حدوده یک م تومان هستش .اما شنیدم که قراره بزودی تا سال آینده خود کشتیرانی دوباره بخش آموزشش رو فعال کنه و خودش دوره بذاره .البته الان شعبه جنوبش فعاله .اگه جنوبی هستین برای شما خوبه .
  در مورد مکانیک ها و دوره هاشون من اطلاعی ندارم .
  در مورد بیماری واریکوسل فک نکنم مهم باشه . اگه بیماری تون در ناحیه تناسلی باشه دکتر نمی بینه چون شورت پاتون هستش . و دکتر بیماری فتق بیضه و ران رو با لمس کردن کنار بیضه و ران تشخیص میده .

  1. سلام داداش.من یه دوسه تا سوال کلی داشتم گفتم اگه میشه شمارتا بده باهات تماس بگیرم.خواهس میکنم….چون خیلی برام مهمه.
   ممنون.

 28. سلام اقا امیر علی
  گفتید که همین چند هفته معاینات بودید ؟ درسته؟
  شما دقیقا چه تاریخی معاینه رفتید ؟
  آخه بنده ۷ شهریور اونجا بودم .
  فعلا درگیر دوره هستم که کجا برم یا نرم . شما اهل کجا هستید و برای دوره کجا اقدام کردید ؟ الان شروع شده دورتون یا نه؟
  منم رشتم برقه .
  تشکر

 29. سلام . من ۲۹ سالمه و به دلیل تغییر رشته ۲ ساله دیگه لیسانس برق قدرت میگیرم. ولی در حدود ۳۵۰۰ ساعت دوره های فنی مربوط به برق در فنی و حرفه ای گذروندم. از جمله طرحه ۱۸ ماهه برق صنعتی. تا حدودی اتوماسیون کار صنعتی هستم و با plc کار میکنم از مشکلات کار بر روی کشتی برام زیاد گفتن . ولی میخوام بدونم چطوری میتونم وارد این شغل بشم. و تا اینکه لیسانسم در رشته ی برق کسب کنم چه مهارت های فنی دیگه ای به کارم میاد . چطور میتونم با وظایف کار رسته ی الکترونیک و همچنین تجهیزات برقی کشتی ها قبل از رفتن روی کشتی آشنا بشم. منتظره جوابتون هستم .

  1. یک کشتی تجاری معمولا دو (گاهی یک و گاهی هم سه) مهندس برق با خود دارد که وظیفه‌ی تعمیر و نگهداری هرآنچه که برقی و الکترونیکی باشد را بر عهده دارند. از آلارم‌ها و سنسورها گرفته، تا نگهداری کامپیوترها و تنظیم PLCها.

 30. سلام آقا مسعود ..
  کافیست از طریق شرکت کشتیرانی واقع در میدان فرمانیه تهران اطلاعات کسب کنی..
  همین و بس ..
  نمیدونم چرا تغییر رشته دادین. ما که خیری توی رشته برق ندیدیم اونم ما که ده سال پیش تقریبا مهندسی مون رو گرفتیم حالا چرا شما باز رفتین توی این رشته الله اعلم ..جالبه خیلی ها از این رشته به رشته ی دیگه ای تغییر رشته میدند مثلا خیلی از برقی ها میرند مدیریت اجرایی .. بگذریم .. بهر حال موفق باشید ..

 31. سلام
  ببخشید یک مهندس مکانیک کشتی به چه نرم افزارهایی لازمه که در دوران دانشجویی و حین فعالیت کاری روی کشتی مسلط باشه و اونها را یاد بگیرد؟….لطفا نام میبرید.
  ممنونم و تشکر.

  1. هیچ نرم‌افزاری‌ 🙂
   کار مهندس مکانیک در کشتی، تعمیر و نگهداری ماشین‌آلاته و چیزی طراحی نمی‌کنیم که نیازی به نرم‌افزار خاصی داشته باشیم. نرم‌افزارهای مورداستفاده، نرم‌افزارهای کاربردی‌ای هستند که تولیدکنندگان ماشین‌آلات یا سیستم‌های کنترل کشتی روی کامپیوترها نصب کرده‌اند که کار با آن‌ها نیازمند آموزش خاصی نیست.

 32. با سلام خدمت شما می‌خواستم بدونم ایا فارغ‌التحصیلان در رشته های ناوبری راحت تر استخدام میشوند یا در بخش موتور ؟؟؟ و این که شما بازار کار این رشته ها را تا چند سال دیگر چگونه ارزیابی میکنید؟؟؟ با تشکر

  1. چون بازار کار برای بچه‌های موتور بیرون از شغل کشتی و دریانوردی بیشتره، طبیعتاً ریزش نیرو در بخش دریا هم بیشتره و به همین ترتیب بازار کار موتور بیشتره. ولی این مال رنک‌های بالاست و در درجات پایین تفاوت چندانی نیست.

 33. سلام خسته نباشید یه سوال دارم خواهش میکنم پاسخ دهید، من ۸ سال در یک اداره کار میکردم از اداره استعفا دادم. دریک موسسه خصوصی کشتیرانی برای مهندسی کشتی ثبت نام کردم حالا سوال بنده این است آیا سابقه کار من در کشتیرانی حساب میشود؟ دوم اینکه آیا دوره کارآموزی روی کشتی جز سابقه کار حساب میشود با تشکر از شما

  1. همه‌چیز بستگی به این داره که براتون بیمه رد بکنند یا نه. برای دوران کاری قاعدتاً رد کردن بیمه اجباری است ولی برای کارآموزی بستگی به چانه‌زنی شما داره.

 34. سلام جناب مهندس
  ببخشید وقتی کشتی در بنادر داخل و به ویژه بنادر خارج از کشور پهلو میگیره….وقتی برای خرید یا گشتن بیرون میروید برای استراحت به کشتی بر میگردید ؟.. یا به هتل یا مهمان خانه یا جایی مشابه این میروید؟….هزینه هتل و مهمانخانه با شرکت است یا خود شخص باید هزینه را شخصا پرداخت کند؟…..
  خیلی ممنونم….مرسی.

 35. باسلام.من لیسانس مخابرات والکترونیک دریایی دارم از دانشگاه علوم دریایی چابهار..می خواستم این دوره تطبیقی رو بگذرونم (eto) توکدوم شهرها این دوره برگزار میشه؟؟و اینکه هزینه دوره چقدر هست و چن روز طول می کشه؟؟

   1. پزشکانی که کارت سلامت صادر می‌کنند، اساساً کاری به وضعیت نظام وظیفه ندارند و کارت پایان خدمت را مطالبه نمی‌کنند که بفهمند معافیت پزشکی است یا چیز دیگر. اما شرکت‌های بزرگی مثل کشتیرانی در شرایط استخدامی خود این موضوع را ذکر کرده‌اند و معافیت پزشکی را نمی‌پذیرند.

 36. با سلام دوباره پرسیدم از سازمان میگه هزینه دوره ۴۰هزارتومان هست.و تو شهر های بوشهر-چابهار-خوزستان-هرمزگان- تهران…برگزار میشه.از آقاامیرعلی یا آقاطاها می خواستم بپرسم کدوم شهر برم بهتره و اینکه آیا واقعا خیلی فرق میکنه که کجا باشی؟در ضمن من اهل شیراز هستم..آقا امیر گفته بودن که سازمان کشتیرانی خودش جاهایی رو معرفی میکنه میشه بدونم کجاها رو بیشتر مد نظرش هست؟؟ممنون میشم اگه زود راهنماییم کنید..یک سوال دیگه اگه من این مدرک eto رو مثلا برم چابهار بگیرم و بعد بخوام برم کشتیرانی و اقدام کنم اونا این مدرکو قبول میکنن یا دوباره باید بگیرم؟؟میشه این موضوع رو برام روشن کنید…

  1. در جریان جزئیات اجرایی امور نیستم و متأسفانه نمی‌تونم کمکی بکنم. دوستان دیگر اگر اطلاعی دارند، امیدوارم راهنماییتون کنند

 37. سلام
  ببخشید آیا در زمان بازنشستگی حقوق یک کاپیتان از یک سرمهندس کشتی بیشتر است؟!…..ببخشید بنده شنیده بودم که تقریبا به یک اندازه حقوق میگیرند …. یعنی اشتباه فکر میکردم؟!….دلیل اینکه کاپیتان از سر مهندس بیشتر حقوق بازنشستگی دریافت میکنه چه چیز است؟….در صورتی که به نظر بنده سر مهندس زحمت بیشتری کشیده چه در دوران تحصیل دانشگاهی و چه در دوران فعالیت کاریش….! ببخشید بنده با توجه به متن زیر از سایت شما این سوال در ذهنم شکل گرفت!…..ممنونم و تشکر.
  *نقل متن:
  به عنوان یک کاپیتان باید بر پایه حقوق ریالی و در مجموع با حقوق ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بازنشسته شوی کما این که همکارم با عنوان سرمهندس کشتی با یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان باید بازنشسته شود.!

  1. متن رو من ننوشتم و یکی از دوستان کامنت گذاشته. اطلاعی ندارم. وضعیت جاری کشتیرانی جمهوری اسلامی، به عنوان یک شرکت، نمودار وضعیت جهانی این شغل نیست و حضرات در شرکتشون ممکنه هر کاری بکنن که دلیلی خاصی هم براش وجود نداشته باشه

 38. سلام…ممنونم.
  ببخشید کمی در مورد شرکت های آف شور توضیح میدید و راهنمایی میکنید که یک مهندس مکانیک کشتی یا یک افسر عرشه در این شرکت ها چه کارهایی انجام میدهند؟…و مسولیت و حوزه فعالیت این شرکت ها چیست؟….آیا این شرکت ها هم مثل کشتیرانی یا نفتکش در حوزه حمل و نقل دریایی و تردد بین کشورهای خارجی مختلف فعالیت دارند و پرسنل دریاییشون سفر دریایی با کشتی اقیانوس پیما میروند ؟….یا نه کارشون چیز دیگریست؟…در دریا این شرکت ها و پرسنلشون چه کاری انجام میدهند؟….
  خیلی ممنونم و تشکر میکنم.

 39. با سلام خدمت دوستان…با چندتا شرکت خصوصی تماس گرفتم میگن باید سیمن بوک داشته باشی..برای گرفتن این مدرک سیمن بوک باید گواهینامه شایستگی یا مهارت داشته باشی من که رشتم برق بوده چجوری می تونم این مدارک رو تهیه کنم به صورت شخصی باید اقدام کنم ؟؟شناسنامه دریانوردی چیه؟؟میشه کلا در مورد این مدارک توضیح بدیدمن فقط دوره ایمنی ۴گانه و کارت سلامت رو دارم

 40. سلام
  ببخشید برای یک سفر دریایی حدودا ۶-۷ ماهه با کشتی زمان اعزام و رفتن از خانه به دریا به طور معمول چه وسایلی و چه چیزهایی لازمه و خوبه که یک دریانورد ( یک کدت برای اولین سفر یا مهندس مکانیک کشتی)برای سفر دریایی همراه خودش از خانه و شهرش به همراه ببره ؟!…(*در واقع وسایل مورد نیاز برای یک سفر دریایی چند ماهه با کشتی؟!…)
  ممنونم و تشکر میکنم.

 41. سلام.ممنون به خاطر راهنمایی ها واطلاعاتی که برای من و دوستان عزیز قرار دادید .اگه برای شما مقدور هست می خاستم بدونم که در کشور ما چند دانشگاه دولتی یا غیردولتی مربوط به مهندسی کشتی وجود داره و در چه استان هایی است ؟

 42. ویه موضوع دیگه این که علاقه ای به ارتش ندارم میخاستم بدونم حتی اگه بخاهیم مهندس کشتی های تجاری بشیم باید ارتشی بشیم ؟و برای مصاحبه انگلیسی سوال میشه یا مثل خلبانی باید کمی بلد وبعد از قبولی در مصاحبه برامون کلاس هایی به منظور تقویت و یادگیری زبان قرار میدن ؟ممنون میشم جواب بدین .چشم انتظار پاسخ شما……

  1. برای کار روی کشتی تجاری چرا و به چه دلیلی ممکنه لازم باشه که ارتشی باشید؟ قطعاً باید ارتشی نباشید. برای یادگیری زبان انگلیسی لزوماً کلاسی تشکیل نمی‌دهند ولی چون درس‌ها به انگلیسی هستند، معمولاً زبان تخصصی‌تون خوب می‌شه. زحمت تقویت زبان محاوره با خود شما خواهد بود.

 43. با سلام خدمت شما و تشکر از مطالب بسیار عالی و جامع شما
  شرمنده یه سوال داشتم آیا میشود بچه یک سال و نیم را ببریم سر کشتی، شوهر من دانشجوی مهندسی کشتی است و روزی که برود سر کشتی بچه من ۱/۵ میشود، قوانین کشتیرانی برای کودکان چگونه است؟
  و سوال دیگر من : مهندس سه برای بردن زن و بچه خود روی کشتی که مشکلی ندارد؟ با تشکر از شما

  1. قاعدتاً برای کودکان زیر دو سال، کارت سلامت صادر نمی‌کنند، اما برای سفرهای کوتاه‌مدت ساحلی ممکن است استثنائاتی قائل شوند. مهندس سوم از نظر اداری و سلسله‌مراتبی افسر است و می‌تواند خانواده‌اش را روی کشتی ببرد، به شرطی که ظرفیت قایق نجات آن کشتی کفاف او و دیگرانی که ممکن است خانواده‌شان همراهشان باشد را داشته باشد.

 44. سلام
  ببخشید در مقطع کارشناسی ارشد در دفترچه شماره ۲ انتخاب رشته: رشته ای به نام ۱-مهندسی معماری کشتی گرایش هیدرومکانیک کشتی مثلا دانشگاه صنعتی امیرکبیر…. و ۲-رشته مهندسی معماری کشتی گرایش هیدرومکانیک کشتی قسمت توضیحات: پذیرش با عنوان مهندسی دریا-هیدرودینامیک مثلا دانشگاه دریانوردی چابهار وجود دارد.

  *سوال اول: آیا این دو رشته با هم تفاوت دارند یا نه یکی هستند؟…..تفاوتشون ظاهرا در هیدرومکانیک و هیدرودینامیک است.!…
  ** سوال دوم: آیا این رشته مهندسی کشتی گرایش هیدرومکانیک کشتی در مقطع ارشد ادامه رشته مهندسی کشتی-موتور در مقطع کارشناسی میباشد؟…….یا نه ادامه رشته مهندسی کشتی سازی در مقطع کارشناسی است؟….به کدام یک نزدیکی و قرابت بیشتری دارد؟….
  *بنده رشته مهندسی کشتی-موتور را یک رشته سخت افزاری در نظر گرفتم…. و رشته مهندسی کشتی سازی را یک رشته حدودا نرم افزاری در نظر گرفتم.
  خیلی ممنونم و تشکر میکنم.

  1. رشته‌های کشتی‌سازی و مهندسی کشتی، تفاوت ماهوی با هم دارند که در قالب سخت و نرم نمی‌گنجند. مهندسین کشتی، کار تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات داخل کشتی را انجام می‌دهند و مهندسین کشتی‌سازی، کار طراحی و ساخت سازه‌ی کشتی. غیر از این که هر دو روی جسمی به عنوان «کشتی» کار می‌کنند، شباهت دیگری با هم ندارند و من از تفاوت‌های ریز گرایش‌های کشتی‌سازی بی‌اطلاعم

 45. با عرض سلام و تشکر از سایت عالی شما
  ببخشید یه سوال داشتم : میشه با افراد روی کشتی تجاری ارتباط برقرار کرد، میشه تلفن زد بهشون؟؟؟؟؟

  1. بله می‌شه. کشتی تلفن ماهواره‌ای داره و می‌شه ازش استفاده کرد، هرچند که هزینش بالاست (بسته به ماهواره‌ی مورد استفاده، چیزی حدود دو دلار در هر دقیقه)

 46. سلام.خیلی ممنون از توضیحاتتون.من الان دیبلم ریاضی هستم و به شغل مکانیک کشتی علاقه دارم.میخواستم بدونم دانشگاه دریایی چابهار هم برای کشتی های تجاری هست یانظامی؟؟و میخواستم بدونم موسسه آموزشی ج.ا.ا در چ مدت اموزش میده؟و هزینش حدودا چقده؟آیا من الان میتونم برم؟؟؟

 47. با عرض سلام و تشکر،من چند ماه دیگه برای اولین بار روی کشتی تجاری شروع به کار میکنم. سوال بنده این است : معمولا سفرهای. تجاری با کشتیرانی چند ماهه است؟ و در ازای ۴ ماه روی آب چقدر استراحت داریم؟
  با تشکر از وقتی که قرار دادید.

  1. برای طول سفر نمی‌توان حد متوسطی قائل شد. ممکن است دو روز باشد یا دو ماه. اما تقریبا به میزان نیمی از زمان مأموریت روی کشتی (که می‌تواند شامل هر تعداد سفر باشد)، مرخصی استحقاقی در نظر گرفته می‌شود. موفق باشید.

 48. عرض سلام و احترام
  ببخشید اگه خدای نکرده یک کشتی دچار حادثه بشه و احتمال شکستگی و آب گرفتگی و غرق شدن وجود داشته باشه….آیا افرادی که در موتورخانه کشتی حضور دارند مثل سایر افراد حاضر روی عرشه کشتی فرصتو شانس نجات پیدا خواهند کرد؟…..امن ترین جای کشتی در هنگام پیشامد و حادثه کجاست؟ -آیا پل فرماندهی به دلیل مثلا ارتفاع بالاتر ؟….
  **در کدام قسمت کشتی تکان های کشتی حین حرکت و برخورد با امواج دریا که اگر اشتباه نکنم رولینگ گفته میشه کمتر احساس میشه مخصوصا در زمان استراحت فرد ؟….آیا هرچه به طبقات بالاتر مثلا کابین سرمهندس و کاپیتان بریم کمتر میشه این تکان ها یا….؟
  خیلی ممنونم و مرسی.

  1. در موتورخانه راه‌های فرار زیادی تعبیه شده که وظیفه دارید جایشان را بلد باشید و مسیرهایشان را باز نگه دارید. با این حال موتورخانه‌ی کشتی خطرناک‌ترین جای کشتی است.
   تکان‌های کشتی در طبقات بالایی بیشتر احساس می‌شوند. برای تصور بهتر، می‌توانید کشتی را مثل یک گهواره‌ی بزرگ یا یک الاکلنگ تصور کنید. هرچه از مرکز گشتاوری دورتر شوید تکان‌ها را بیشتر حس خواهید کرد

 49. با سلام میخواستم بدونم برای قبولی مهندسی کشتی گرایش موتور خرمشهر سلامتی دندان هم لازمه؟
  و می خواشتم بدونم که ایا مهندسی کشتی گرایش موتور حتما استخدام میشوند؟
  لطفا اگر ممکنه زود جواب بدید

 50. با عرض سلام و خسته نباشید، یه سوال داشتم: هوای داخل موتور خانه کشتی آلوده و سمی نیست؟ و امکان بیمار شدن مهندسین کشتی در آینده است؟

  1. در موتورخانه کشتی فضا معمولا آغشته به بخار دیزل و روغن هست و بسیاری اوقات با مواد شیمیایی سروکار داریم، اما به مفهوم واقعی کلمه نمی‌توان اسم آن را «آلوده و سمی» گذاشت. امکان بیمار شدن همیشه هست. بخصوص در کشتی‌های قدیمی (که خوشبختانه همگی این روزها از رده خارج شده‌اند)، از آزبست استفاده می‌شد که مشکلات فراوانی به وجود می‌آورد.

 51. سلام
  تشکر میکنم…
  .ببخشید بنده تصاویری در اینترنت دیدم از حوادثی همچون آتش سوزی و حریق و ذوب شدن کشتی ها ….و یا به یک طرف برگشتن و کج شدن کشتی ها که این مورد مخصوصا در مورد کشتی های کانتینربر ظاهرا بیشتر اتفاق ممکنه که بیفته و تعادل کشتی به هم بخوره …
  سوال: ببخشید چه چیزی و چه دلایلی باعث میشه که یک کشتی دچار آتش سوزی بشه؟. که ظاهرا یکی از خطرناک ترین حادثه ها برای یک کشتی در دریا محسوب میشه ….و همینطور تصاویری دیدم از برخورد دو کشتی به هم که باعث سوراخ شدن و شکستگی و در نهایت غرق شدن کشتی ها شده ..سوال: ببخشید چرا دو کشتی با هم بر خورد میکنند؟….منظورم اینه که آیا هوای مه آلود و یا تاریکی شب باعث این اتفاق میشه یا دلایل دیگری دارد؟….آخه تصاویری میبینم از اینکه در روی عرشه کشتی افسران عرشه و یا در پل فرماندهی کاپیتان کشتی با دوربین وضعیت را کنترل میکنند و همینطور اگر اشتباه نکنم در کشتی سیستم های هشدار دهنده ظاهرا وجود دارد که نزدیک شدن بیش از اندازه یک کشتی دیگر را هشدار دهد و همینطور آیا نمیشه که از طریق سیستم مخابراتی و رادیویی دو کشتی با هم ارتباط برقرار کنند که دچار سانحه برخورد نشند؟….
  – آیا کشتی ها بعد از بارگیری و قبل از حرکت اصطلاحا کنترل وزن میشوند ؟….
  خیلی تشکر میکنم جناب مهندس.

  1. شرح دقیق این که چه اتفاقی باعث تصادف و آتش‌سوزی می‌شود به این راحتی‌ها نیست. هزارها عامل وجود دارد. معمولا جمع عوامل انسانی و جوی و ماشینی دست به دست می‌دهند و همیشه بیش از یک عامل وجود دارد. به هر حال این خطرات در دریا وجود دارند. کشتی‌ها وزن نمی‌شوند و مثلا روی باسکول نمی‌روند، اما راه‌هایی برای محاسبه‌ی باری که زده‌اند هست و به عنوان مثال از میزان فرو رفتن کشتی در آب استفاده می‌کنند.

 52. ممنون از جوابتان. ..باتوجه ب شرایط الان تحریم ها ایا امکان داره فارغ التحصیل این رشته بیکار بمونه

 53. سلام،خسته نباشید
  ممنون از پاسخگویی شما
  من دانشجوی دریانوردی ،در دانشگاه چابهار،بورسیه ی شرکت ملی نفتکش هستم
  سوالم اینه که طول سفر دریایی یک نفتکش یا یک کشتی تجاری چند روز هست؟؟؟
  ازتون خواهش میکنم،یک جواب ،حتی حدودی بمن بدید
  با تشکر

  1. همه‌چیز امکان‌پذیر است. طولانی‌ترین مسیرها با کمترین سرعت کشتی بعید است که از چهل روز بیشتر شود. اما خیلی وقت‌ها پیش می‌آید که کشتی برنامه‌ی مشخصی ندارد و جایی از آب‌های دنیا بی‌هدف متوقف می‌شود که ممکن است چندین ماه طول بکشد. هیچ نظر قطعی‌ای در این زمینه نمی‌شود داد. اما اغلب سفرها کمتر از دو هفته طول می‌کشند و شرکت ملی نفت‌کش در حال حاضر پرسنل خود را برای مدت چهار ماه و نیم به دریا می‌فرستد و بعد از آن،‌ آنها را هر کجا که باشند بازمی‌گرداند.

 54. سلام جناب مهندس
  ببخشید اگر امکانش هست ممکنه خواهش کنم که لطفا قسمت آخرین دیدگاه ها و نظرات در سایتتون فعال و قابل مشاهده در سمت راست باشه…ممنون میشم.

 55. سلام آقا محمد- دانشجوی دریانوردی چابهار
  ببخشید لطفا راهنمایی بفرمائید ممنون شما میشم.
  ببخشید شما ورودی چه سالی هستید؟….و حدودا با چه رتبه ای منطقه و کشوری در کنکور سراسری ریاضی رشته دریانوردی چابهار قبول شدید و همچنین سایر دوستانتون با چه حدود رتبه ای پذیرفته شدند البته بیشتر افرادی که اهل همون استان نباشند و از استان های دیگه آمده باشند چابهار منظورم است؟….دانشگاه چابهار اگر اشتباه نکنم این اواخر دانشجوی بورسیه نمیگیره(چند وقتی نگرفته ظاهرا و آخرین بار هم اگر اشتباه نکنم بصورت عادی پذیرش کرد و بورسیه نبوده…)؟….ببخشید آیا شما اهل خود این استان سیستان و بلوچستان هستید؟….اگر نه و از استانی دیگه به چابهار رفتید؟….وضعیت این دانشگاه را چطور میبینید؟….راضی هستید؟….اساتید و خوابگاه و سرعت نت و محیط و جو دانشگاه و شهر چابهار و آب و هوا خوب است و راضی هستید یا نه ؟….رفت و آمد به این شهر سخت و مشکل نیست؟….هوایی یا زمینی و یا دریایی؟….

  ** پاسخ مدنظر سوال شما اگر اشتباه نکنم : قسمت دوم پاسخ جناب مهندس طاها میباشد…..یعنی همون: شرکت ملی نفت‌کش در حال حاضر پرسنل خود را برای مدت چهار ماه و نیم به دریا می‌فرستد و بعد از آن،‌ آنها را هر کجا که باشند بازمی‌گرداند(در سال دوتا از این سفرها خواهید داشت)…..شر کت کشتیرانی معمولا طول مدت سفر دریایی بیشتره و ۶ الی ۷ ماه است و گاهی اوقات حداکثر ۹ ماه هم پیش آمده برای دریانوردان…..منتها در طول سفر برای تخلیه و بارگیری در بنادر کشورهای مختلف توقف کوتاه دارند که مدت رسیدن به بنادر دیگه حدودا همون۲ هفته یا ۴۰ روزی است…. که جناب مهندس طاها فرمودند.
  تشکر میکنم.

 56. سلام
  بنده ورودی ٩٢هستم
  و با رتبه ی ١١٢١کشوری وارد این رشته شدم
  و شرکت ملی نفتکش در حال حاضر ،فقط در دانشگاه چابهار بورسیه میکنه
  برای ورودی های ٩۴ که بصورت شبه بورسیه هستن هم شرایط خوبی هست و اگر دانشجوی ممتاز بشن از ترم ۶به بعد که کار آموزی شروع میشه بورسیه شون میکنن
  چابهار شهر بسیار خوبی یه،هواش از مهرماه تا اواسط اسفند عالی یه
  خوابگاه بچه خای بورسیه داخل خود دانشگاهه و امکانات نسبتا خوبی داره.
  از رتبه ی سایر بچه خا زیاد خبر ندارم
  اما فکر میکنم تا حدود ١۵هزار کشوری هم کسایی بودن که توی مصاحبه قبول شدن

 57. سلام آقا محمد
  خیلی ممنونم و تشکر میکنم……برای شما آرزوی موفقیت هر چه بیشتر را دارم.
  خیلی خوشحالم که بالاخره یک نفر دانشجوی حال حاضر دانشگاه چابهار که اطلاعاتش بروز باشه از این دانشگاه چابهار و از رشته های دریایی این دانشگاه را پیدا کردم…..
  خدا شما را رساند….بزرگانی در این مدت بودند که از تجربشون در وبلاگ و سایت ها استفاده کردم منتها اکثرا دانش آموخته های قدیمی تر هستند و در حال حاضر فارغ التحصیل این تیپ رشته ها و دانشگاه چابهار و مشغول فعالیت کاری هستند !.

  **ببخشید فکر میکنید شرکت ملی نفتکش در دانشگاه چابهار به بورسیه کردن یا شبه بورسیه کردن پذیرفته شدگان و دانشجویان رشته مهندسی کشتی-موتور هم علاقه نشان بدهد و نیاز دارد؟!…. یا نه فقط دانشجویان دریانوردی را علاقه مند است که بورسیه کند؟….ببخشید دانشگاه چابهار از ورودی های ۹۴امسال رشته های دریانوردی و مهندسی کشتی-موتور هر ترم یا هر ماه چقدر برای خوابگاه حدودا دریافت میکند؟…البته چون شما بورسیه هستید و نفتکش هزینه هاتون را پرداخت میکند نمیدانم شاید اطلاع از هزینه خوابگاه نداشته باشید.
  -با اجازه جناب مهندس طاها مدیر محترم:
  *ببخشید آقا محمد شما یا دوستانتون وبلاگ و یا سایتی…… یا صفحه اجتماعی در (فیس-اینستا) یا آدرس پست الکترونیک (ایمیل و یا جیمیل و….) دارید که در مورد دانشگاه چابهار و رشته های دریایی باشه و مطلب بزارید و بروز کنید….راستش من کنکور ریاضی خواهم داد(تیرماه) و هدفم اول مهندسی کشتی-موتور و بعد مهندسی دریا-دریانوردی در دو دانشگاه چابهار و صنعت نفت-محمودآباد است….*خیلی علاقه مند هستم که از دانش و تجربه شما و دوستانتون هم در مورد انتخاب این رشته ها و هم در مورد دانشگاه و شهر چابهار استفاده کنم.
  **آقا محمد سوال کنکوری بپرسم.!….اگر حوصله داشتید لطفا جواب بدید..!..اگر حوصلشو نداشتید که بگذریم.!… البته بنده اکثر کتابای کنکوری مورد نیاز را تهیه کردم……منتها اگر شماهم چون رتبتون در کنکور ریاضی خوب خوب شده منابع مطالعه و تستی کنکوری و پیشنهادیتون را در هر درس لطفا نام ببرید خیلی ممنون میشم….مخصوصا درس های ریاضی پایه و دیفرانسیل و گسسته و جبر و هندسه پایه و تحلیلی و شیمی و فیزیک و ادبیات و عربی ؟….از کتاب های جمع بندی هر درس هم استفاده میکردید ؟….

  خیلی خیلی ممنونم…..همیشه سربلند و شاد باشید.
  خیلی خوشحال شدم.

 58. آقا محمد ببخشید که زحمت میدم….شرمندم.
  *ببخشید در مصاحبه حضوری شرکت نفتکش برای دانشگاه چابهار چه سوالاتی و در چه موارد و زمینه هایی از شما و سایر دوستانتون پرسیده شد؟ محل مصاحبه حضوری در تهران بود یا چابهار؟……چندتاشو از این سوالاتی که میپرسند لطفا مثال میزنید؟…سوالات اعتقادی و احکام و سیاسی هم زیاد میپرسند؟….در مورد معاینات پزشکی بیشتر روی چه مواردی بیشتر حساسیت نشان میدادند و براشون اهمیت داشت ؟….**و هزینه انجام کلیه مراحل معاینات پزشکی حدودا چقدر برای شما شد؟….. و برای گزینش چطوریه …..؟…..**ببخشید برای و در مورد درس زبان انگلیسی و سطح این درس موقع مصاحبه حضوری و همینطور در خود دانشگاه (زبان پیشنیاز و زبان عمومی و زبان اختصاصی و….)….در چه سطح و حدی باید شخص باشه؟!……چه کتاب هایی برای این درس زبان از چه انتشارات و در چه سطحی توسط اساتید به شما معرفی میشه که بخونید و مطالعه کنید؟……لطفا نام میبردشون…؟…

  ** ببخشید شرکت ملی نفتکش چه مقدار به دانشجویان بورسیه دریانوردی چابهار کمک هزینه تحلیلی ماهیانه مثلا همین ورودی ۹۲ پرداخت میکند؟ آیا هر سال بیشتر میشه و آیا دانشجوهای معدل بالا و ممتاز بیشتر دریافت میکنند……لطفا اینوکامل توضیح میدید.

  ممنون میشم……باز هم تشکر.

 59. سلام دوستان
  سلام مهدیار جان
  اگر دانشجویان شبه بورسیه،ممتاز بشن،هزینه ی کارآموزی رو ارگان های دریایی میدن.
  شبه بورسیه های ٩۴شامل دو رشته ی :مهندسی دریا-دریانوردی
  مهندسی دریا-مهندسی کشتی(موتور) میشن
  خوشحالم که شما اینقد علاقه مند هستید
  شماره ی شخصی خودم رو بهت میدم،سوالی داشتی درخدمت هستم
  ۰۹۳۳۱۱۸۴۶۵۶
  قبل از تماس،پیام بدین و معرفی کنید

 60. سلام دوستان،بنده کلی سوال دارم اگه جواب بدید ممنون میشم،الان ترم اخر مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات هستم میخوام ارشد شرکت کنم و اگه خدا بخواد تو یکی از رشته های دریانوردی یا مهندسی دریا قبول بشم ،فقط لطف کنید بگید با توجه به زمان کم باقی مونده تا اردیبهشت پذیرش تو کدوم رشته و شاخه راحت تره،من شخصا سفر و دوری از خانواده و سختی های دریانوردی رو میتونم تحمل کنم ولی بین سه رشته دریانوردی(شاخه حمل و نقل دریایی) و مهندسی دریا
  (شاخه های حمل و نقل دریایی،سازه های دریایی و هیدرو دینامیک) و مهندسی معماری کشتی شاخه هیدرو مکانیک گیر کردم،لطفا کمکم کنید،ممنون

 61. سلام آقا محمد
  خیلی تشکر میکنم…لطف کردید…..ممنونم از شما.
  شماره شما را یادداشت کردم….مرسی….چشم حتما قبل تماس پیام خواهم داد و معرفی خواهم کرد و اجازه تماس خواهم گرفت…. حتما به امید خدا تابستان قبل از انتخاب رشته با شما تماس و صحبت و مشورت خواهم کرد و از تجربه شما استفاده خواهم کرد……
  * شماره بنده هم برای اینکه تابستان وقتی با شما تماس میگیرم انشالله به خاطر بیارید: -مهدیار: ۰۹۱۱۲۱۱۵۷۷۱ است…….خیلی خوشحال شدم.

  *فقط یک سوال آخرم فعلا تا بعدا در تابستان با شما صحبت کنم و سوالاتم را تلفنی مطرح کنم: اگر در حد بله یا خیر هم صرفا پاسخ بفرمائید بنده جواب سوال خودمو میگیرم…..و بیشتر دیگه مزاحم وقت شما نمیشم.
  -شما فرمودید که اگر دانشجویان شبه بورسیه،ممتاز بشن،هزینه ی کارآموزی رو ارگان های دریایی میدن……
  ** در لیست رشته های دانشگاه چابهار در کنار اون دو رشته مهندسی دریانوردی و مهندسی کشتی-موتور که فرمودید…. * نام رشته مهندسی مخابرات و الکترونیک دریایی با ظرفیت پذیرش ۳۰ نفر فقط مرد هم دیده میشه….سوال: آیا این رشته هم وضعیتی مشابه اون دو رشته دارد برای ورودی های ۹۴ و شبه بورسیه است؟!…….و مورد توجه شرکت نفتکش و یا کشتیرانی است؟
  * یا نه فقط همون دو رشته دریانوردی و موتور شبه بورسیه هستند و به این رشته مهندسی مخابرات و الکترونیک دریایی کاری ندارند؟….
  خیلی تشکر میکنم.

 62. سلام
  با اجازه جناب مهندس طاها
  یکی از دوستان در مورد وجود دانشگاه دریایی در بندرانزلی پرسیدند …..دانشگاه روزانه دولتی که از طریق کنکور سراسری رشته ریاضی پذیرش دانشجو داشته باشد خیر در استان همجوار بنده و یکی از شهرهای آن یعنی بندر انزلی وجود ندارد…..منتها عرض کنم که بنده در گوگل که سرچ کردم دانشگاه فنی و حرفه ای-آموزشکده فنی بندر انزلی(شهید خدادادی) وجود دارد که انگار بچه های هنرستان را پذیرش میکند و مدرک کاردانی میدهد در رشته ناوبری و موتور دریایی و مخابرات دریایی…..شرکت کشتیرانی دریای خزر معمولا بعدا مشغول فعالیت میشوند این دوستان در فیس هم حضور دارند…..اینها اقیانوس پیما نیستند و حقوقشون کمتره هنگام فعالیت کاری……بعدا در زمان بازنشستگی هم که بر اساس سنوات خدمت و مدرک تحصیلی وزارت علوم حقوق بازنشستگی را تعریف میکنند کمتر میگیرند…..شخصی هم همانطور که جناب مهندس طاها فرمودند با صرف مدرک دانشگاهی کاپیتان کشتی اقیانوس پیما نخواهد شد….و باید دوره های دریایی و دوره های آموزشی بگذرونه و حدود ۱۰ تا ۱۵ سال حدودا سفر بره با کشتی….و بعدش انشالله….اونها فعلا بعد از دانشگاه و آزمون شایستگی سازمان بنادر افسر عرشه خواهند شد و باید سلسله مراتب را در چندین سال طی کنند تا انشالله روزی به کاپیتانی هم برسند…..این لینکه دانشکده فنی شهید خدادای بندر انزلی است ….برای هنرستانیها است.
  http://p-anzali.tvu.ac.ir/fa/420299
  موفق باشی.

 63. سلام خدمت تمام دوستان.وقت بخیر.من رشتم مهندسی برق الکترونیکه. چندوقته دنبال کارام واسه کشتیرانی هستم.تقریبا داره درست میشه.چندتا سوال داشتم خدمتتون.اگه زحمتی نیست دقیق و به ترتیب شماره جواب بدین؟ ممنون از لطفتون.سوالام:
  ۱-به نظر شما کشتیرانی بهتره یا نفتکش؟(از لحاظ درآمدو..)
  ۲-میگن تمام کشتی ها هنگام تخلیه بار در بنادر کشورهای مختلف توقف دارند.توقف کشتیهای کشتیرانی و نفتکش ها در بنادر چقدره؟ اگه دقیق نمیشه گفت حدودی هم بگین ممنون میشم..
  ۳-در زمان توقف(بارگیری) مهندسین کشتی در اختیار خودشونن؟یعنی مثلا اگه ۵روز توقف میکنیم ، میریم داخل شهر و روز پنجم بر میگردیم یا باید راس یه ساعت خاصی(مثلا عصر) بریم و(شب) برگردیم؟…
  ۴-برای خرید آزادی یا محدودیت داریم؟یعنی مثلا از هر کشوری که بریم میتونیم هرچی که میخوایم بخریم؟گمرک و کشتی و… گیر نداریم؟
  ۵-نحوه ی دریافت حقوق چجوریه؟ روی کشتی و به صورت ماهیانه به حساب واریز میشه؟ یا وقتی میای خشکی یه جا به حسابت واریز میشه؟یا…؟
  ۶-الان با اطلاعاتی که من بدست آوردم، قرار شده یه هزینه ای حدود ۷ یا ۸میلیون خرج کنم(آزمایشات و دوره و… تا زمان اخذ مدرک).میخوام بدونم وقتی مدرکمو گرفتم تضمینی هست که جذبم کنن؟ یا به عبارتی کمبود نیروی مهندس برق دارن یا زیاد دارن؟اگه دقیق نمیدونین ، بر اساس سنوات قبل هم بگین ممنون میشم..
  برادری میکنی اگه دقیق و با حوصله جواب بدی.منتظر جوابتم.یا علی.

  1. فقط به پرسش‌هایی که می‌دانم جواب می‌دهم:
   ۲ ـ‌ متوسط توقف کشتی‌ها را بین یک تا چهار پنج روز حساب کنید. البته اگر خیلی خوش‌شانس باشید ممکن است به یک ماه و بلکه بیشتر هم برسد.
   ۳ ـ در زمان توقف و بارگیری، مهندسین کشتی کارهای زیادی دارند که باید انجام دهند و انجامشان در دریا و در زمان حرکت کشتی ممکن نیست. اگر کشور محل توقف کشتی محدودیت تردد اعمال نکرده باشد، کشتی چنین محدودیتی قائل نمی‌شود. اما از آنجا که کارها باید انجام شوند، این‌طور نیست که روز اول بروید و در انتهای روز پنجم بازگردید. به هر حال و در تمام زمان‌ها، یک نفر از هر محدوده‌ی رنک باید روی کشتی حضور داشته باشد. مثلاً از بین کاپیتان و افسر اول، یک نفرشان باید روی کشتی باشد. به همین ترتیب یک نفر از از بین سرمهندس و مهندس دوم، یک نفر از بین مهندس سوم و چهارم،‌ و غیره. پیشنهاد می‌کنم زیاد نگران این مسائل نباشید. به هر حال همکاران شاغل روی یک کشتی همیشه طوری با هم هماهنگ می‌کنند که همه بتوانند عادلانه و منصفانه از فرصت محدود گشت و گذار در شهر استفاده کنند.
   ۴ ـ قوانین گمرک کشور برای دریانوردان هم جاری هستند. ممکن است مأموران گمرک در بعضی مبادی ورودی سهل‌انگارانه برخورد کنند، اما به هر حال قوانین همان است که برای همگان اعمال می‌شود. کشتی و شرکت کشتی‌رانی ابداً کاری به این مسائل ندارد و دخالتی نمی‌کند.
   ۵ ـ حقوق به صورت ماهیانه به حساب شما واریز می‌شود، اما مرسوم است که برای تأمین هزینه‌های رفت‌وآمد و خریدهای سردستی دریانوردان، بخش کوچکی از حقوق ماهیانه را به صورت نقدی روی کشتی پرداخت نمایند. آن زمان که من دریا می‌رفتم، این مبلغ در کشتی‌رانی جمهوری اسلامی، در حدود ۲۰۰ دلار در ماه بود.
   در مورد پرسش‌های ۱ و ۶، هیچ نمی‌دانم. شاید دوستان دیگر بدانند و راهنمایی کنند. موفق باشید.

 64. عرض سلام مجدد.ممنونم ازین راهنمایی های گرانبهات.ایشالا جبران کنم..
  فقط چند مورد یادم اومد:
  ۱-درباره مورد شماره۴،میشه بیشتر توضیح بدی؟مثلا چه چیزایی میشه برد و چه چیزای نمیشه؟..
  ۲-در مورد شماره ۵ فرمودی زمانیکه شما میرفتی،این مبلغ ۲۰۰دلار بوده.منظورت به حقوق ماهیانه ات بود یا مبلغی که برای خرید سردستی روی کشتی بهتون میدادن؟و مورد بعدی اینکه شما منظورت به چندسال پیشه؟اگه برات مشکلی نداره مبلغ دقیق حقوقت(ریالی و دلاری) رو بگو!!؟
  ۳-در بنادر مختلف وسیله ارتباطی چیه؟چون من از یکی از دوستام شنیدم که بهمون سیمکارتهای مخصوص میدن تا در تماس باشیم.باز یکی دیگه میگفت اینترنت پرسرعت رایگان دارن و با گوشی خودمون میشه وصل نت بشیم و تماس تصویری برقرار میکنیم..
  ممنون.

  1. ۱ ـ اگر از من می‌پرسید، هر چیزی که در چمدانتان جا شود و حجمی غیرمعمول نداشته باشد را می‌توانید ببرید و بیاورید. ولی در کل، سخت‌گیری بیشتر روی وسایل الکترونیکی‌ای است که بسته‌بندی کارخانه داشته باشند، یا بیش از یک عدد از آن را به همراه داشته باشید.
   ۲ ـ منظورم از ۲۰۰ دلار، آن بخش از حقوق است که به صورت نقدی روی کشتی پرداخت می‌شود. حق مأموریت دریافتی بنده در آن زمان نزدیک روزی صد دلار بود.
   ۳ ـ وسیله‌ی ارتباطی در بنادر مختلف، بیش از هر چیز، کافی‌نت‌های سطح شهر است. هیچ سیمکارت مخصوصی میان دریانوردان توزیع نمی‌شود و اینترنت پرسرعت رایگان هم چیزی معمول نیست. شاید برخی بنادر مثل سنگاپور وایفای رایگان داشته باشند، شاید هم نداشته باشند. به عنوان یک دریانورد هرگز روی چنین چیزی حسابی باز نکردم. ولی همیشه می‌توانید از سیمکارت‌هایی که در آن سرزمین پیدا می‌شود بخرید و با هزینه‌ی خودتان تماس‌های اینترنتی برقرار کنید.

  1. در حال حاضر و در کشور ما، خانم‌ها نمی‌توانند در کشتی‌های تجاری کار کنند. اگر مانع کار کردن برداشته شود، تفاوتی در رنک‌ها نیست و مثل بقیه می‌توانند تلاش کنند و پیشرفت کنند

 65. با سلام مجدد خدمت آقا طاهای عزیز.
  ۱-میشه بگی چند سال پیش این حقوق رو میگرفتی؟علاوه بر این حق ماموریت(روزی صد دلار)،حقوق ریالی هم میگرفتی؟ درضمن سابقه خدمتت چقدر بود اون زمان؟!
  ۲-بنادری که برای بارگیری توقف میکنیم،به شهر یا به مرکز شهر نزدیکه؟منظورم اینه مثلا اگه میریم هلند، به شهرای خوبش مثل آمستردام یا… نزدیکه یا توی یه شهر دورافتاده ی بندری توقف داریم؟
  ۳-به ازای هر ماه که ماموریت هستیم ۱۸روز مرخصی میدن.مثلا ۴ماه که ماموریتیم،باید۷۲روز خشکی باشیم.میتونیم بیشتر واستیم(برفرض مثال مشکلی پیش بیاد یا به هر دلیلی نتونیم بریم)،یا باید روز ۷۳ بریم ماموریت؟
  ۴-زمانیکه میخوایم بریم ماموریت،ازقبل بهمون میگن کجاها میریم یانه؟(مثلا میگن که ازینجا میریم فلان بندر و بعدش فلان و…)
  ۵-اینکه بالا برای توقف کشتی،گفتی اگه شانس بیاری یه ماه احتمال داره واستی،برای خودت همچین حالتی پیش اومد؟بیشترین توقفی که داشتی کجا بود و چقدر؟
  ممنون داداش.

  1. ۱ ـ وجود یا عدم وجود حقوق ریالی، به قراداد کاری شما بستگی دارد. شرکت‌های معظم داخل ایران (کشتی‌رانی و نفت‌کش) حقوق ریالی برای کارکنان خود در نظر می‌گیرند که معمولاً ارتباطی با حق مأموریت دلاری ندارد.
   ۲ ـ هر کجای دنیا یک شکل است. هم بنادر داخل شهر داریم و هم بنادر دور از شهر و هم خیلی دور از شهر و هم خیلی خیلی دور از شهر. بنادر مدرن دنیا معمولاً دور از شهر قرار دارند، اما بنادر سنتی‌تر و قدیمی‌تر داخل شهر هستند.
   ۳ ـ پس از طی زمان مرخصی، وارد دوره‌ای می‌شوید که به آن «انتظار خدمت» یا اصطلاحاً «استندبای» می‌گویند و در این مدت صبر می‌کنید تا یکی از کشتی‌ها به دریانوردی با تخصص و درجه‌ی شما نیاز پیدا کند. موارد اضطراری را می‌توانید در این زمان رفع و رجوع کنید و اگر میسر نبود، باید از شرکت تقاضای مرخصی نمایید.
   ۴ ـ شما به عنوان دریانورد، حقی برای انتخاب کشتی محل کارتان ندارید و شرکت در مورد آن تصمیم می‌گیرد. اما عملاً در زمان استندبای، کشتی‌هایی را به شما پیشنهاد می‌کنند که می‌بایست یکی از آن‌ها را برگزینید. مسئول جذب نیرو نیز از همکاران شماست و بنابراین تلاش خود را برای جلب رضایت شما انجام می‌دهد، اما هیچ چیز قطعی نیست.
   ۵ ـ توقف یک ماهه‌ی کشتی‌ها با توجه به پیشرفت روزافزون تکنولوژی، این روزها به رؤیا تبدیل شده و خیلی کم اتفاق می‌افتد. همچنان پیشنهاد می‌کنم نگران این موضوع‌های جزئی نباشید. و شغل دریانوردی را هم به خاطر گشت‌وگذار انتخاب نکنید که سرخورده خواهید شد.

 66. سلام
  باتشکر از اینکه برای افرادی که سوال میپرسند وقت میگذارید
  سوال: آیا این رشته ها و گرایشها با هم فرق دارد؟
  ۱-مهندسی دریا
  ۲-مهندسی کشتی
  ۳-گرایش دریانوردی
  ۴-گرایش مهندسی
  سوال: آیا مهندسی دریا_گرایش دریانوردی فقط در چابهار سیستان و بلوچستان است؟
  -اگر من بخواهم کاپیتان شوم:
  ۱-باید کدام گرایش را انتخاب کنم.
  ۲-چند راه برای کاپیتان شدن وجود دارد
  ۳-ارزان ترین راه کدام است
  ۴-سریع ترین راه کدام است
  ۵-اصلا از طریق دانشگاه میتوان به کاپیتانی رسید
  ۶-در بعضی از جوابها من این طور فهمیدم که انگار برای کاپیتان شدن باید به آموزش گاه های خصوصی رفت و هزینه زیاد صرف رسیدن به این هدف کرد.

  من فوق دیپلم کامپیوتر دارم علاقه زیادی به دریا دارم
  همه سوال هایشان به سمت مکانیکی الکترونیک و متور بود در گرایش دریانوردی(دروسی مانند آب و هوا شناسی وجود دارد) اینگونه که من متوجه شدم مستقیم میرود برای رسیدن به کاپیتانی آیا درست متوجه شدم
  حال اگر نخواهم از طریق مکانیک الکترونیک ومتور به کاپیتانی برسم راهی هست؟
  چند سال طول میکشد تا به هدفم برسم؟
  در پایان خواهش دارم که جواب را برایم ایمیل فرمایید.
  با سپاس فراوان از راهنماییتان

  1. اگر به چارتی که در همین پست کشیدم دقت بفرمایید، می‌بینید که مسیر «کاپیتان» شدن، اساساً از مهندسی جداست. برای کاپیتان شدن باید ناوبری بخوانید (نه مهندسی برق و نه مکانیک و نه الکترونیک و نه موتور و نه هیچ مهندسی دیگر) که در ایران با عنوان‌های «مهندسی دریا» و «دریانوردی» و چیزهایی شبیه این نام‌گذاری شده‌اند که واقعاً نمی‌دانم کدام به کدام است. این همان است که دروسی مانند هواشناسی در آن ارائه می‌شود. زمان ما به این رشته «عرشه» می‌گفتند که از کلمه‌ی deck انگلیسی ترجمه شده است.
   برای کاپیتان شدن، البته که باید درس‌های آکادمیک را خواند و از امتحانات سربلند بیرون آمد. اما پیشرفت در هیچ بخشی از شغل دریانوردی، تنها با درس میسر نیست. مدت مشخص و تعریف‌شده‌ای از خدمت خالص دریایی نیز برای هر ارتقا در نظر گرفته شده که برای اطلاع از جزئیات، می‌بایست به قوانین هر شرکت مراجعه نمایید.
   از مزایای شغل دریانوردی این است که برای پیشرفت و ارتقا، تنها یک راه است و هیچ مسیر میانبری وجود ندارد. هرکس که آن بالاست، تمام این زحمت‌ها را متحمل شده و زمان لازم را گذرانده و از پایین شروع کرده و ذره ذره پیشرفت کرده است. شما نیز اگر نظر به بالا دارید،‌ باید از همین راه اقدام نمایید.
   متأسفانه با عنایت به فراوانی پرسش‌ها و استفاده‌ی دیگر دوستان، امکان پاسخ خصوصی ایمیلی را ندارم. در صورت نیاز می‌توانید در خبرنامه‌ی ایمیلی مشترک شوید تا پاسخ‌ها برایتان ارسال شوند.

 67. مجددا سلام بر آقا طاهای عزیز.
  وقت بخیر برادر.شرمنده باز مزاحم شدم..
  ۱-میگن بعضی کشورها خطر حمله توسط دزدان دریایی داره.توضیح میدی برادر؟
  ۲-ابران با کدوم کشورها تبادلات داره؟(چه نفتکش و چه کشتیرانی؟) مثلا فقط با کشورهای آسیایی تبادل داره یا نه، با کشورهای غربی هم در تبادله؟..
  ۳-شما در این چارتی که کشیدین دوتا مهندس برق گذاشتین،ولی یکی از دوستام که در نفتکش هست میگه ما توی هر ماموریت یه مهندس برق بیشتر نداریم؟!!
  ۴-توی این بازه ای که میگین اصطلاحا در حالت استندبای هستیم،حقوقمون هم برقراره؟احتمال داره مثلا مدت مرخصیمون تموم شه وکشتی ای نباشه که باهاش بریم؟اگه این احتمال وجود داره باز هم توی اون بازه حقوقمون برقرار هست یا نه؟..
  ۵-در سوال بالا که شما فرمودی زیاد درگیر این مسایل جزیی نباشم،به هرحال فکر میکنم شغل به این سختی،استراحتش هم مهم باشه برادر..

  1. ۱ ـ در مورد دزدان دریایی، مطلبی در همین وبلاگ نوشته‌ام. ملاحظه بفرمایید: مقدمه‌ای بر دزدی دریایی
   ۲ ـ در حال حاضر و در شرایط تحریم، ارتباطی با کشورهای غربی نداریم. اما چون پیش از تحریم رفت‌وآمد منسجم و گرمی داشتیم، پیشنهاد می‌کنم پس از آن هم بتوانیم دوباره به بازار برگردیم.
   ۳ ـ مورد پنجم متن را مطالعه بفرمایید.
   ۴ ـ در دنیا پرداخت حقوق دوران استندبای مرسوم نیست، اما در ایران مرسوم هست. ممکن است حقوق کامل نباشد و بخشی از آن باشد. احتمال دارد شرایطی به وجود بیاید که کشتی‌ای متناسب رنک شما وجود نداشته باشد و در آن حالت می‌توانید در صورت برخورداری از گواهینامه‌های لازم و موافقت طرفین، با درجه‌ای پایین‌تر یا بالاتر اعزام شوید و حقوق درجه‌ی اصلی خود را دریافت دارید. در غیر این صورت چاره‌ای جز صبر نیست و باید منتظر بمانید.

 68. سلام.ببخشید میخواستم بدونم حدود رتبه کنکوری در قبول شدن رشته مهندسی کشتی دانشگاه چابهار چقدره؟اگه میشه لطفا جواب بدین.ممنون

 69. با عرض سلام و تشکر ، یه سوال داشتم : من از طریق موسسات آزاد مدرک مهندسی کشتی رو گرفتم الان یک سال کارآموزی دارم سوال بنده این است :
  آیا در دوره کارآموزی میتوان مرخصی آمد؟
  اگر میشود مدت زمانی که در خشکی برای استراحت هستی هم جز کارآموزی حساب میشود؟
  و بچه ۹ ماهه هم میتوان روی کشتی تجاری برد؟
  با تشکر از شما

  1. مرخصی آمدن یا نیامدن، بستگی به میزان سکون کشتی در بندر دارد و اگر وجود داشته باشد، معمولا بیش از یکی دو روز نیست. کودک نه ماهه را نمی‌توان برای سفر روی کشتی برد و اگر هم قانون اجازه می‌داد، کار درستی نبود.

 70. سلام
  ممکنه خواهش کنم هم جناب مهندس طاها و هم دیگر دوستان لطفا اگر فیلم سینمایی یا سریال یا مستندی در مورد زندگی در دریا و کشتی و سفر دریایی و دریانوردی میشناسید معرفی کنید و نام ببرید؟…یا حتی لینکی از یک سایت برای دانلود قرار بدید….خیلی ممنون میشم……مثل فیلم سینمایی کاپیتان فیلیپس ….یا مستندی که چند سال پیش شبکه چهار سیما از یک سفر دریایی همراه با یک نفتکش پخش کرد که متاسفانه اسم مستندشو بخاطر نمیارم الان…
  تشکر میکنم.

 71. بازم سلام
  سوال:آیا دانشگاه دریانوردی چابهار دولتی هست؟
  پس چرا در بعضی سایتها یه جوری توضیح دادند که هزینه خیلی داره؟ آیا آموزش های جداگانه ای وجود داره و حتما برای افسر شدن به آنها احتیاج داریم و هزینه اینها زیاد میشه آخه توی یه سایت این جور توضیح داده بود که برای افسری و گرفتن مدرک کارشناسی ۶۷ میلیون تومان خرج میشه
  من اگر کارشناسی دریانوردی بخونم بعدش بخوام برم برای اشتغال توی عکس چارت بالا میشم کدومشون میخوام بدونم روند طی کردن این مسیر چه جوریه؟
  از هرجا که باید شروع کنیم برای پیشرفت در هر مرحله چه کاری باید انجام بدیم؟
  اگر دقیق تر توضیح بدید ممنون میشم

  1. همان طور که عرض کردم، از روند اداری و وضعیت کنونی جاری بی‌اطلاعم و نمی‌توانم کمکی کنم. بر این اساس چون نمی‌دانم «کارشناسی دریانوردی» نام تازه‌ی کدام رشته از رشته‌های دریانوردی است، بر حدس خود اکتفا می‌کنم و جواب می‌دهم: حدس می‌زنم رشته‌ی عرشه منظور نظر باشد و به این ترتیب، شما پس از فراغت از تحصیل و دریافت گواهی‌نامه‌های بین‌المللی دریانوردی، از درجه‌ی افسر سوم شروع می‌کنید و رفته‌رفته بالا می‌روید. در عبور از درجه‌ی افسردومی به اولی،‌و سپس به کاپیتانی، باید دوره‌ی مربوط به رنک بالاتر را بگذرانید و امتحان بدهید و گواهی‌نامه‌ی خود را ارتقا دهید.

 72. تفاوت نحوه ورود و سفرها و نوع کار و شغل و سازمانها و بنادر برای پذیرش بین دریانوردان نظامی و غیر نظامی (تجاری) در چیست؟

  1. دریانوردی نظامی مقوله‌ای کاملاً جداست و بهتر است هیچ مقایسه‌ای نکنید. آنچه نوشته‌ام، صرفاً به دریانوردی تجاری مربوط است. در دریانوردی نظامی، الزامات ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رعایت می‌شود که بهتر است از مراجع ذی‌ربط و مطلعین همان امر تحقیق بفرمایید.

 73. با سلام
  در ابتدا تبریک میگم بخاطر وبلاگ بسیار مفیدتان
  با اجازه من چندتا سوال داشتم
  من در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک هستم و در استان خوزستان زندگی میکنم.همیشه به دریانوردی علاقه داشتم.برای وارد شدن به این شغل دقیقا از کجا باید شروع کنم؟ چه دوره هایی باید بگذرونم؟کجا برگزار میشه؟طول دوره؟ و …
  سوال بعدی اینکه بعد از گذراندن دوره ها به چه طریق باید وارد این شغل شد؟
  با تشکر

  1. از توجه شما سپاسگزارم. اما متأسفانه همان طور که عرض کردم، از روند اداری و وضعیت کنونی جاری بی‌اطلاعم و نمی‌توانم کمکی کنم. پیشنهاد می‌کنم کامنت‌های دیگر دوستان را مطالعه بفرمایید توضیحات خوبی را ارائه کرده‌اند.

 74. سلام. مطلبی رو که ارسال کرده بودید خوندم و بسیار عالی بود.
  من و دوستم فارغ التحصیل ارشد کشتی سازی هستیم. مدتیه که داریم به این موضوع گذروندن دوره های مهندسی سومی فکر می کنیم. حالا چندتا سوال در این زمینه داشتم:
  ۱) آیا نیاز به سابقه خدمت دریایی هست که بشه توی دوره های تطبیقی مهندسی مکانیک به مهندسی سومی شرکت کرد؟
  ۲) هزینه ی این دوره در چه حدودی است؟
  ۳) مدت زمان دوره چقدر طول می کشه؟
  ۴) در صورت شرکت و قبولی آیا حقوق و مزایای کار بر روی کشتی به صورت راضی کننده ای هست؟

  1. متأسفانه همان طور که عرض کردم، از روند اداری و وضعیت کنونی جاری بی‌اطلاعم. ولی برای شرکت در دوره، نیازی به سوابق دریایی نیست. بعد از دوره و پیش از استخدام باید دوران شش ماهه‌ی کارآموزی را طی کنید.

 75. سلام ممنون از راهنمایهاتون من قدم ۱۸۰ و وزنم ۱۳۰ هست هیکلی هستم ایا جهت گرفتن کارت سلامت به مشکل بر میخورم ممنون میشم از دوستان اگر کسی میدونه بگه

 76. سلام .اقا طاها خوب هستین. ممنون از زحمات شما مطالب خیلی زیبا بود . من الان ۱۸ سالنه و سال بعد کنکور میدن .میخواستم بپرسم دانشکده نظامی خوب هست یا ازاد . و سوال دوم این که چرا میگین دانسگاه نوشهر فقط نفتکش اموزش میده تجاری اموزش نمیده خوب هردو یک کشتی میرونن .مثلا من اگه گواهی نامه بگیرم هر نوع ماشینی میتونم برونم.ممنون میشم اگه به سوالم پاسخ دهید خیلی مهمه خیلی ذهنمو در گیر کرده .

  1. این درست نیست که دانشکده‌ی نظامی فقط نفتکش آموزش بدهد. دانشگاه افسری نوشهر، متعلق به نیروی دریایی ارتش است و دریانوردی نظامی آموزش می‌دهد. در عین حال، سال‌هاست طی قراردادی تجاری با شرکت ملی نفتکش ایران، بورسیه‌های شرکت ملی نفتکش را نیز در کنار دانشجویان خود آموزش می‌دهد.
   مثال گواهی‌نامه‌ای که زدید هم چندان کامل نبود. شما با داشتن گواهی‌نامه‌ی ماشین سواری نمی‌توانید کامیون و موتورسیکلت و تراکتور و تانک برانید. برای هر نوع آن گواهی‌نامه‌ی خاص خود را لازم دارید. گواهی‌نامه‌های مورد نیاز کشتی‌های باری و تانکر و نظامی و زیر ۵۰۰ تن و… هر کدام متفاوت است، اگرچه همپوشانی‌هایی دارند. پیشنهاد می‌کنم ذهنتان را درگیر این پیچیدگی‌ها نکنید و اگر به دریانوردی تجاری علاقه‌مندید، مجراهای تجاری این کار را مرور کنید.

    1. به تصویر نگاه کنید. برای رسیدن به این درجه، باید در رشته‌ی ناوبری که گویا این روزها اسمش را «مهندسی دریا» گذاشته‌اند تحصیل کنید و در پایان، از درجه‌ی «افسر سومی» آغاز به کار نمایید و رفته رفته ارتقا بگیرید و بعد از حدود ده سال به درجه‌ی کاپیتانی برسید

  1. به نمودار نگاه کنید. مهندس برق مورد نیاز کشتی هست و برای خود رسته و تشکیلات دارد و می‌توانید در دوره‌های مرتبط شرکت کنید و پا به این شغل بگذارید. چطور و کجایش را نمی‌دانم.

 77. سلام وقتت بخیر اقا طاها.خواستم بگم همه مهندس نیستن بعضیام مثل من دیپلم دارنو دوست دارن کار رو دریارو.۳۰ سالمه مجردم.یکی از دوستام برادش تو کشیتیرانیه پیشنهاد داد بریم دوره شو بگذرونیم بریم تو این شغل.خواستم نظر شمارو بدونم.مشکلی با سختیه کارش ندارم هر کارو شغلی سختیه خودشو داره لطفا یکمم از ملوانی بگید من نمیدونم بهو کل کشور ما با سواد شدنو همه مهندس.ممنون میشم شما یکمم راهنمایی کنی.وا ازت ممنونم که با جانو دل وقت میزاری برای بچه ها.یا علی

  1. از توجه شما سپاسگزارم. من متأسفانه ملوان نبودم که بتوانم دیدی دقیق و از درون به این شغل داشته باشم. اما تا آنجا که به ماهیت کار دریانوردی مربوط است، اغلب قریب به اتفاق شرایط برای ملوان و افسر و فرمانده، یکی است. پیشنهاد می‌کنم مطلب دیگرم با عنوان از ما می‌پرسند را نیز ملاحظه بفرمایید. شاید پاسخ‌گو باشد.

 78. سلام جناب مهندس طاها
  ببخشید بنده خاطرات یک مهندس کشتی شرکت ملی نفتکش را میخواندم که دو سوال در ذهنم شکل گرفت که چون مطالب اون شخص دیگه بروز نمیشد از خدمت شما میپرسم……راهنمایی بفرمائید ممنون میشم.
  *سوال اول: آیا در کشتی واقعا از نظر شرایط کابین و امکانات رفاهی داخل آن شرایط افسر دوم و سوم عرشه از مهندس سوم و چهارم کشتی بهتر است؟!….چون عنوان شده که افراد خدمه و مهندسان جزء کابین تک اتاق و با امکانات محدودتر…….ولی افسران و مهندسان ارشد کابین دو سه اتاقه وامکانات بیشتر و غیره….
  *سوال دوم: آیا واقعا در کابین افسران ارشد و مهندسان ارشد ماهواره وجود دارد؟….آیا در وسط دریا و اقیانوس و حین حرکت کشتی امکان استفاده از کانال ها و شبکه های ماهواره و تلویزیون وجود دارد؟!…
  *********************
  -مطلب زیر نقل قول و کپی پیست از بخشی از نوشته ها و مطالب این شخص است:
  *بخشی از خاطرات یک مهندس کشتی نفتکش:
  در کشتی هر کسی دارای یک سویت مجزا هستش که بسته به رنک و جایگاه و درجه اش امکانات و بزرگ و کوچیکیشون متفاوته
  عموما سویتهای افراد خدمه عادی و افسرمهندسان جز شامل یک اتاقه با حموم و دستشویی، کمد دیواری و جالباسی، میز تحریر و تلویزیون و یخچال کوچیک به همراه یه کاناپه دو نفره و یه میز کوچیک….
  اما برای افسران و افسرمهندسان ارشد قضیه فرق میکنه به دو اتاق و در نهایت به سه اتاق میرسه….امکانات هم بیشتر میشه…..از مایکروفر و توستر و اتو و جارو برقی و تلویزیون ال ای دی و کامپیوتر تا یک لاین ماهواره و…کاناپه و مبلها بیشتر و بزرگتر، یخچالهای بزرگتر اتاق خوابها و تختخوابهای بزرگتر و مجهزتر ، میز و اتاق کاری مجزا و…
  *********************
  ممنونم و تشکر.

  1. فرمایش همکار نفتکشی صحیح است، اما آنچه شما نقل کرده‌اید، دقیقاً همان نیست. با خواندن حرف ایشان، برای شما این پرسش پیش آمده که آیا شرایط کابین افسر وم و سوم عرشه از مهندس سوم و چهارم بهتر هست یا نه. خیر بهتر نیست. معمولا همان است. آنچه همکار من نوشته، در مورد افسران ارشد است که در نمودار، با خط‌چین متمایزشان کرده‌ام. کاپیتان و افسر اول و سرمهندس و مهندس دوم، هر چهار نفر افسر ارشد محسوب می‌شوند و امکاناتی که اشاره شده، متعلق به ایشان است.
   در مورد ماهواره، امکان فنی این کار هست و من هم در کشتی‌هایی بودم که داشته باشد. ولی معمولا به این شکل است که یک دیش گردان نصب می‌کنند و یک رسیور هم به آن وصل می‌کنند و خروجی‌اش را به آنتن تلویزیون کشتی می‌بندند و به این ترتیب هرکس تلویزون داشته باشد، می‌تواند همان کانالی را تماشا کند که روی رسیور تنظیم شده. مگر آن که بیش از یک رسیور نصب کنند که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و شما احتمالا بیش از من بلد هستید. کانال‌های معمول تلویزیونی را هم اگر کشتی از حوالی کشوری در حال عبور باشد یا پهلو گرفته باشد، می‌توان گرفت و تماشا کرد. ولی در وسط دریا و اقیانوس، از تلویزیون خبری نیست.

 79. سلام
  اگه میشه جواب منو بدین میخوام تو استخدامی کشتیرانی ج ا ا ثبت نام کنم.
  اقای مهندس طاها تو استخدامی کشتیرانی ج ا ا تعهد ۱۰ ساله میگیرن لذا در رابطه با حقوق ماهیانه بعد از اموزش در کشتیرانی هیچی نمیدونم .من رشته ریاضی فیزیک هستم و وضعیت درسی خوبی دارم وبه کشتی و کار روی دریا علاقه دارم لذا اگه میشه وضعیت درامد سالیانه یک مهندس ۳ بعد از اموزش در کشتیرانی ج ا ا رو حداقل به طور تقریبی بگین.
  منتظر جوابتون هستم.

 80. ممنون .
  فقط اگه میشه بگین یک مهندس ۳ روی کشتی چند روز در ماه حقوق دلاری میگیره .اطلاعات زمان خودتونم بگین ممنون میشم .اگه حقوق فعلی شما که تو ساحل هستین رو هم بگین ممنون میشم.

 81. اقای مهندس طاها لطفا به طور کامل به سوالاتم پاسخ دهید برام خیلی مهمه اخه تنها راه برای جویا شدن سوالاتم همین جاست .
  در طول یک سال کار روی کشتی چند ماه مرخصی داده میشه و در مدتی که شما رو کشتی هستین حقوق دلاری میگیرین؟ یعنی اگر به طور مثال دو ماه در سفر دریایی هستین علاوه بر حقوق پایه به ازای هر روز حقوق دلاری میگیرین ؟
  واینکه شما بعد از چند سال کار روی دریا به ساحل رفتین؟
  وضعیت درامد در ساحل چگونه است ؟
  محل اموزش کشتیرانی ج ا ا کجاست؟
  پس از ثبت نام در استخدامی کشتیرانی ج ا ا میشه مهندس برق کشتی شد؟
  و اخرین سوال اینکه شما به عنوان یک مهندس کشتی این شغل رو برای دیگران توصیه میکنین و از کار خود راضی هستین؟
  ممنون میشم اگه به همه سوالاتم پاسخ بدین .

  1. به این پرسش‌ها بارها در سؤالات دیگران و در مطالب دیگر همین وبلاگ پاسخ داده‌ام که خواندنشان را توصیه می‌کنم. عجالتاً برای راحتی شما:
   ۱ ـ مرخصی استحقاقی، معمولاً به میزان نصف حضور خالص روی هر کشتی است. یعنی به ازای شش ماه حضور در کشتی، معمولاً سه ماه مرخصی تعلق می‌گیرد.
   ۲ ـ در زمان حضور در کشتی، حق مأموریت دلاری به حساب ارزی پرداخت می‌شود و این، علاوه بر حقوق ثابت ریالی است که دریافت می‌کنید.
   ۳ ـ من نزدیک هفت سال دریا رفتم و بعد شغلم را عوض کردم در حال حاضر در مجموعه‌ی تحت امر کشتیرانی یا هیچ ارگان دریایی دیگری خدمت نمی‌کنم.
   ۴ ـ‌ در مورد مسائل جاری و اجرایی چیزی نمی‌دانم و نمی‌توانم کمکی کنم.
   ۵ ـ محل آموزش کشتیرانی، مؤسسه‌ای تقریباً مستقل، به نام «مؤسسه آموزشی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران» است، که در تهران (خیابان قائم‌مقام) و بوشهر شعبه دارد.
   ۶ ـ رضایت شخصی من از این شغل، کمکی به شما نمی‌کند. اما حالا که می‌پرسید، پاسخم مثبت است. من راضی بودم، اما به دلیل مشکلات خانوادگی نهایتاً رهایش کردم. در مورد مشکلات این شغل می‌توانید مطلب من با عنوان چرا نباید دریانورد شویم را مطالعه بفرمایید.
   باز هم تکرار می‌کنم. پاسخ‌هایی که اینجا می‌بینید، بدون در نظر گرفتن همه‌ی جوانب، فقط با اطلاعات تجربی شخص من نوشته شده‌اند.

 82. با عرض سلام و تشکر از شما
  یه سوال داشتم، چون کشتیرانی از مشاغل سخت است ۲۰ ساله باز نشسته میشوی، یعنی به ازای ۱ سال روی کشتی ۱/۵ بیمه حساب میشود سوال بنده این است، که آیا موقعی که روی کشتی نیستی و در ساحل هستی برای استراحت هم اینطور حساب میشود یا نه؟

  1. مکانیزم کار به این ترتیب است که به ازای تمام مدتی که در لیستی که برای بیمه‌ی تأمین اجتماعی رد می‌شود، با عنوان شغلی دریانورد حضور دارید، ضریب ۱/۵ اعمال می‌شود. یعنی موضوع این قانون، شامل مرخصی‌های استحقاقی نیز هست، اما برای مرخصی‌های بدون حقوق و زمان‌هایی که خویش‌فرما پرداخت می‌کنید به روش معمولی محاسبه می‌شود.

 83. سلام لطفا سوال منو هم جواب بدید من کمی وزنم زیاده ۱۸۰ قدمه و ۱۳۰ وزنمه الان میخوام دوره ملوانب بگزرونم ایا از نظر کاری یا پزشکی به مشکل بر میخورم و ایا کارت سلامت میدن بهم

  1. نمی‌دانم. فکر می‌کنم با کمی عذر و بهانه کارت سلامت را بدهند و قول بگیرند که وزن کم کنید. محض اطمینان پیش از این که هر هزینه‌ای متحمل شوید، به یکی از مراکز درمانی معتمد سازمان بنادر بروید و یک کارت سلامت برای خود تقاضا کنید و ببینید نتیجه چیست. فکر می‌کنم حدود صد هزار تومان هزینه داشته باشد. البته مطمئن نیستم بدون معرفی یک سازمان بتوان اولین کارت سلامت را تقاضا کرد.

 84. ممنون بابت پاسخ مفیدتون.
  اقای مهندس طاها میشه بگید درطول یک سال مهندس ۳ حدود چند ماه باید روی کشتی باشین؟
  حقوق دلاری درست از زمانی که روی کشتی بودین حساب میشود؟( یعنی اگر ۲ ماه در سفر دریایی هستین به ازای هر روز حقوق دلاری دریافت می کنین ویا وقتی کشتی در ساحلی برای چند روز متوقف میشود حقوق دلاری دیگر نمیگیرین) .
  و اخر اینکه برای یک مهندس ۳ که چند سالی در کشتیرانی کار کرده ایا در ساحل کار مناسبی پیدا میشود؟

  1. تقریبا به ازای هر شش ماه کار، سه ماه استراحت تعلق می‌گیرد. یعنی به طور متوسط هشت ماه سال را دریا خواهید بود.
   حق مأموریت که شما به آن حقوق دلاری می‌گویید، از همان روزی که به کشتی ملحق می‌شوید تا آخرین روزی که از کشتی جدا می‌شوید و به منزل می‌روید محاسبه می‌شود و شامل توقف کشتی در بنادر هم می‌شود. لازم است یادآوری کنم بر خلاف تصور همه، زمان‌های توقف کشتی در بنادر، اوج کار دریانوردهاست.
   و سؤال آخر: برای یک مهندس دریایی، کارهای مناسب زیادی در خشکی هست: همکاری با تعمیرکنندگان، بازرسان، نمایندگان و… و همین طور هر کاری که به مهندس مکانیک نیاز داشته باشد. ولی این که جای خالی در چنین مشاغلی بیابید یا خیر، مسأله‌ی دیگری است که جوابش را نمی‌دانم.

 85. سلام،سپاس از مطالب مفید و به روزتان.
  یه سوال داشتم از حضورتون. آیا روش ارتباطی ای غیر از تلفن ماهواره ای ،برای ارتباط با افراد روی کشتی وجود دارد ؟ منظورم موبایل و اینترنت و… است.
  ممنون اگر پاسخگو باشید.

 86. سلام خدمت جناب طاها،برای پذیرفته شدن در ج.ا.ا من همه ی شرایط رودارم ولی کوررنگ هستم ،ایا به خاطرکوررنگی احتمال رد شدنم زیاداست یانه میشه پذیرفته شد،اگرکه ردمیشم که کلا بیخیالش شم
  باتشکرازشما

   1. درکل برای این کار داشتن کوررنگی مانع انجام درست کارمیشه؟بعدهم ازجایی که من هزینه های معاینات و…رو ندارم وکوررنگ هم هستم به نظرشخصی شما آیابرم دنبال کارای پذیرشش یانه،چون به غیرازکوررنگی هم علاقه به این کاردارم هم بقیه ی شرایطش رو دارم ..
    خوشحال میشم نظرتون رو بگید.
    باتشکر

    1. در کل کوررنگی مانع انجام درست ناوبری می‌شود ولی قاعدتاً ربطی به کار مهندسی ندارد. این قاعده البته از نظر سازمان بنادر زیاد محلی از اعراب ندارد و برای صدور کارت سلامت، این موضوع را هم کنترل می‌کنند. به نظرم موفق نخواهید شد.

     1. باسلام
      ببخشیدکه دوباره وقتتونو میگیرم
      من کوررنگی خفیف دارم،حالا اگردرمعاینات تمام شرایط راقبول شوم و فقط تنهامشکلم کوررنگی باشدبرای مهندس سومی راحت حذفم میکنند؟؟یامیشه امیدواربود؟؟
      متشکرم…

 87. سلام یه سوال داشتم ایا با مدرک گرفتن مهندس سومی زیر۳۰۰۰میتوان در کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران استخدام شد؟

 88. سلام
  اقای مهندس طاها اگه میشه از شرایط اموزش در کشتیرانی ج ا ا رو توضیح بدین و اینکه از شرایط تحصیلتون راضی هستین؟
  تفاوت اموزش در کشتیرانی ج ا ا با دانشگاه چیست؟
  واخر اینکه برای استخدام در کشتیرانی ج ا ا باید کارت پایان خدمت داشته باشی؟

 89. ببخشید اگه میشه میزان حقوق ثابت ماهیانه مهندس ۳ رو هم بگین .
  واینکه در کشتیرانی ج ا ا میشه مهندس برق شد؟
  ممنون بابت پاسخ های مفیدتون.

  1. کشتیرانی سال‌هاست که نیازش به گرایش برق را از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های معمولی تأمین می‌کند و تنها دوره‌های تکمیلی برگزار می‌نماید.

 90. سلام آقای مهندس طاها
  ۱- میشه داخل کشتی از اینترنت استفاده کرد؟ ویا تماس تلفنی داشت؟
  ۲-در زمان تحصیل در کشتیرانی ج ا ا کمک هزینه درسی داشتین؟ چه مقدار بوده؟
  ۳- سه مرخصی در سال که گفتین میشه یه دفعه ای گرفت و یا زمان مرخصو خودمون تعیین کنیم؟
  ۴- در کشتیرانی ج ا ا تعهد ۱۰ ساله میگیرن. الزاما همه این ۱۰ سال رو باید به سفر دریایی برین یا میشه بعد از چند سال به ساحل منتقل شد؟
  ۵- و اخر اینکه نگفتین بازم که حقوق ثابت ریالی ماهیانه مهندس ۳ چه مقدار بود؟

  1. پیشنهاد می‌کنم این مطلب مرا بخوانید. پاسخ بیشتر پرسش‌های شما در آن هست: از ما می‌پرسند
   معمولاً نمی‌توان مرخصی را یکدفعه گرفت و این اواخر که در کشتیرانی بودم، اساساً مرخصی پیوسته‌ی بالای چهار ماه را بدون درخواست کتبی قبول نمی‌کردند و آنچه مانده بود را به حساب طلب شما نگه می‌داشتند، هرچند با درخواست‌ها هم مخالفت نمی‌کردند.
   همه‌ی ده سال را لزوماً نباید در سفر دریایی باشید، اما کار هم در خشکی نیست و اگر جزء دسته‌ی ازمابهتران نیستید، روی چنین موقعیتی حساب نکنید.

 91. سلام خسته نباشین میخواستم بپرسم با دیپلم ریاضی اافسر دومی نامحدود برم باز کارش خوبه البته دوره اش هم تهرانه ۱۰ماهه ۱۲میلیون لطفا راهنمایی کنین ممنون میشم بازار کارش خیلی مهمه واسم خواهشا از نگرانی دربیارین با راهنمایی تون ممنون میشم

 92. با عرض سلام ودرود …خدمت جناب مهندس طاها
  سوال وجواب هایی که گذاشتین واقعامفیدبودن.
  درصورت امکان میخواستم دوستان راهنمایی بفرمایند:
  بنده ۳۲ساله ومدرک مهندسی مکانیک حرارت وسیالات دارم و۵سال هم سابقه کاردریک شرکت خصوصی دررشته مکانیک.
  خیلی به کاردرکشتی ودریانوردی علاقه دارم.میخواستم به نظرشماگذارندن دوره تطبیقی مهندس سومی (باهزینه کلاس چندمیلیونی)و کار درکشتی ایا میتواند پیشنهادخوبی برای بنده باشد. مخصوصاازلحاظ درامدزایی مالی.؟
  با تشکر از کلیه بزرگواران

 93. سلام.کسی از دوره های نه ماه مهندس سومی خبر داره؟وضعیتشون چجوره یه اطلاعات کلی خواستم. ممنون میشم اگه کمکم کنید.خیلی استرس دارم.

 94. سلام
  ببخشید ممکنه خواهش کنم لطفا کمی در مورد فعالیت کاری افسران عرشه توضیح بدید….به غیر از نگهبانی (واچ) و ناوبری چه مسئولیت های دیگه ای دارند؟….ببخشید شیفت های نگهبانی هر افسر عرشه چند ساعته است و بعدش چند ساعت استراحت میکنند و بعد دوباره چند ساعت نگهبانی؟ ۲ ساعت یا ۴ ساعته؟…..اگر ۴ ساعت شیفت و ۸ ساعت استراحت؟….شیفت ۱۲ نیمه شب تا ۴ صبح و شیفت ۱۲ ظهر تا ۴ بعدازظهر را که معمولا به خاطر شرایط زیستی بدن و ساعات خواب سخت ترین ساعت ها بنظر میرسه که باشندکدام افسر مسئولیت نگهبانی داره؟….افسر سوم که کم تجربه تر است یا نه افسر اول که با تجربه تره؟…. آیا همیشه شیفت نگهبانی ثابت است…. اینطوری اون فردی که در این ساعت های حساس و سخت بیدار میمونه و وایستاده کم کم با گذر زمان از نظر روحی و جسمی لطمه نمیبینه؟….آیا در کنار افسر عرشه شیفت شخص دیگه ای از ملوان های عرشه یا کدت عرشه هم در این ساعات هست که تنها نباشه یا خوابش نبره و مشکلی پیش نیاد یا نه تنهاست؟…
  ممنونم و تشکر.

  1. سعی می‌کنم به طور مستقل در این باره بنویسم. شیفت‌های افسران عرشه در دریا به صورت چهار ساعت نگهبانی و هشت ساعت استراحت است که معمولا چهار ساعت از مجموع ۱۶ ساعت استراحت خود را باید به کارهای روزانه‌ی خود (غیر از نگهبانی) اختصاص دهند. برای افسر سوم که کم‌تجربه‌تر است، شیفت ۸ تا ۱۲ را در نظر می‌گیرند که کاپیتان کشتی بیدار و در دسترس باشد و بتواند در صورت لزوم خود را برساند و افسر کم‌تجربه‌ی کشتی خود را یاری و آموزش دهد. شیفت نگهبانی همیشه ثابت است و در کشتی‌رانی جمهوری اسلامی، افسر اول متصدی شیفت ۴ تا ۸، و افسر دوم متصدی شیفت ۱۲ تا ۴ است. هیچ‌کدام از شیفت‌های نگهبانی طول شب به تنهایی انجام نمی‌شود و همیشه یک ملوان یا کارآموز (cadet) افسر مسئول را همراهی می‌کند. همچنین برای جلوگیری از خواب‌آلودگی، افسران و همراهانشان در طول زمان ۴ ساعت شیفت خود حق ندارند روی هیچ صندلی‌ای بنشینند و همواره باید در حال قدم زدن باشند و در صورت لزوم چای و چاشت خود را نیز ایستاده میل کنند.

 95. با سلام مجدد.
  سوالاتم قبلا در بالا پرسیدم…کسی از دوستان اگه بتونه راهنماییم کنه ممنون میشم.
  اگه وضعیت بازار کار ودرآمد مهندسی کشتی خوب باشه میخوام برای دوره تطبیقی مهندس سومی شرکت کنم.و اینکه کدوم اموزشگاه ثبت نام کنم خوبه -هر اموزشگاهی یه قیمتی میگه(از ۴تا ۹میلیون) وزمان اموزش هم از ۴تا ۸ ماه متفاوت هستش.
  با تشکر

 96. سلام
  آقای مهندس طاها درسته که طول سفر های نفتکش بیشتر از ۲ ماه نمیشه؟
  و اینکه شما زمانی که در کشتیرانی تحصیل میکردین چه میزان کمک هزینه درسی دریافت میکردین؟
  و اینکه حقوق مهندس برق کشتی با مهندس مکانیک تفاوتی داره؟
  وسوال اخر که برام خیلی مهمه : در کل دراد مهندس ۳ به طور تقریبی سالانه ۶۰ تومن هست؟ وچقدر مهندس ۲ نسبت به مهندس ۳ افزایش حقوق داره؟

 97. اقای مهندس طاها اگه میشه به تمامی سوالاتم جواب بدین.
  من میخوام مهندس کشتی بشم اگه میشه بگین به نظرتون برم دانشگاه چابهار و یا امیرکبیر برای نفتکش بهتره یا کشتیرانی ج ا ا؟
  منظورم از بهتر بودن رفاه و امکانات هست.
  شما که بورس کشتیرانی ج ا ا بودین به نظرتون شرایط تحصیلی خوبی نسبت به دانشگاه های دولتی دیگه ای مثل چابهار و امیرکبیر و مالک اشتر و …. داشتین.
  ممنون میشم اگه شرایط تحصیلیتونو برام توضیح بدین.

 98. باسلام خدمت دوستان
  من مهندسی مکانیک سیالات میباشم وامسال فارغ تحصیل شدم علاقه مندبه کشتیرانی هستم می خاستم بدونم ازکجا شروع کنم؟

 99. سلام مهندس جان اگه میشه یکمم راجع به دوره های مهندس سؤمی نامحدود ک بادیپلم برگزارمیشه برامون بگیدممنون

 100. و سؤال دومم اینکه استند بای برای رفتن دوره کارورزی چقدره؟و اگه یکی مدرک مهندس سوم نامحدود داشته باشه چطوری باید وارد کشتیرانی بشه. متشکر از شما

 101. سلام. با تشکر از وبلاگ خوبتون
  این طور که من در مورد دوره های تطبیقی مهندسی مکانیک سوال کردم، ۴ ماه دوره تئوری داره، ۹ ماه کارآموزی با حقوق تقریبی ۲ میلیون تومن و بعدش امتحان شایستگی که اگر قبول بشید مدرک رو میگیرید. ولی باید خودمون دنبال کار بگردیم. حالا سوال من اینه که میشه راحت کار پیدا کرد یا اون هم باید مدتی بیکار بود و حسابی جست و جو کرد تا کار پیدا بشه؟

 102. با سلام
  یادم میاد آخرین باری که اومدم تو این وبلاگ ماه رمضان بود اون موقع کلاس قایقران موتوری رو تو بندرعباس داشتم می گذروندم اما الان ۴ ماهه ساکن کیشم از صبح ساعت ۸ تا ۵ بعداز ظهر تو ساحل و تو دریام پوستم چند درجه تیره شده اما عاشق دریام از بچگی با مرحوم پدرم میرفتم دریا تو یدک کش تا الان که همسرم نمیگم چکارست اول نوشتم بعد پاکش کردم تو دریا با منو فین شنامیکنم مثل دم نهنگه یا پای پری دریایی بیشترین عمقی هم که غوص کردم ۴۵ متر بوده شما دعا کنید من یه خورده بترسم آخه ترس چیز خوبیه شوهرم میگه اجلت تو آبه هر کار میکنه من یه خورده بترسم افاقه نمیکنه

 103. با سلام. دوستان عزیزاگه اطلاعی دارن جواب بدن
  ۱- نحوه گرفتن مدرک شایستگی مهندس سومی برای مهندسان مکانیک چگونه است.چه مدارک ودوره هایی نیاز داره؟
  ۲-ایا با این همه هزینه کلاس ها وسختی های کار ودوری ازخانواده و… از نظرمالی تامین میشیم یعنی درآمد خوبی داره این کار؟لطفا پیشنهاد بدین
  ممنون از همه عزیزان

  1. سلام ب همه من رشتم الکترونیک مخابرات دریایی آقایون .دانشگاه چابهار هست بوشهر هست بندر عباس ناخدا بایندر هست خارک هم هست . اونایی ک میخوان کاپیتان بشن ناوبری بخونن اونایی ک میخوان سر مهندس بشن بیان الکترونیک دریایی یا مکانیک دریایی بخونن من بشماها میگم لطف کنید بیاید بخونین جدی آینده روشنی داره من الان فوق دیپلوم الکترونیک مخابرات دریایی دارم دارم لیسانس میگیرم اونایی ک میگن کار نیست الکی میگن شاید بوشهر چون خوره یا چابهار ک یک سال میگیره دانشجو یک سال نمیگیره کار نباشه ولی اگه بیان از بندر بخونید برای ایسانس برید خارک شرکت ملی نفت کش میگیره بشما رو اقیانوس پیما یا رو اسکله یا برق یا هواپیمایی یا شیلات یا آلمینیوم چرا میگیره چون رشته شما الکترونیک داره با تشکر

   1. از مشارکت شما ممنونم ولی از رشته‌ی الکترونیک نمی‌شود سرمهندس شد. فقط مکانیک دریایی. در نموداری که کشیده‌ام این موضوع مشخص شده است.

 104. حقوق پایه یک کاپیتان چهار هزارو پانصد دلاره . تازه شما فوق دیپلوم بگیری میتونی کشتی های پاین پونصد تن رو برونی و فقط میتونی ت دریای خودمون باشی از لیسانس ب بعد کشتی های بالای پانصدتن میتونید برونید . تازه فوری هم ب شما نمیگن بیا کاپیتان شو . باید از افسر سومی شروع میشه تا اول و آخری هم کاپیتان سر جمع باید مهره ۷۲ ماه روی کشتی بودن بخوری تا کاپیتان بشی

 105. یک راهنمایی کلی تابستون برید فنی حرفه ایی طی سه ماه مدرک تعمیرات VHF و UHF بگیرید واقعا عالیه من مدرکش دارم و برای تمیراتشم روزی پول میگیری خصوصی هم هست میتونید برای کشتی رانی امتحان بدید فقط همه جا نیست اونایی ک دریا دارن

 106. سلام به نظر خودتون با شرایط حال الان و وضعیت اقتصادی کار روی خشکی بهتره یا دریا ؟و اینکه یک مهندس مکانیک کشتی تازه کار تو خشکی چه مقدار درامد داره؟ به نظر شما نفتکش بهتره یا کشتیرانی ج ا ا ؟ واخر اینکه کدام دانشگاه رو برای مهندسی مکانیک توصیه میکنین؟ از لحاظ داشتن کار تضمینی هست؟ درامدش نسبت به سختی هاش چه جوریه؟
  لطفا جوابم رو بدین.
  اقای مهندس طاها شما هم اگه نظرتونو بگین ممنون میشم.

 107. دریا ب مراتب سختی های خودش روداره رو دریا هم باشی وقت خودت مال خودت نیست شاید وقت خوابت ۴_۵ ساعت باشه . مهندسی مکانیک دریایی باید انزلی بری بهتر ولی اونجا دانشکده هست . بنظرم انزلی بهتره چون چابهار دانشجو خیلی نمیگیره . در ایجا که من درس خوندم مکانیک و ناوبری باید برن محمود آباد انزلی در مورد آینده پولی خیلی خوبه پولی ک میکیری بستگی ب تجربه ایی که داری و سابقه کارو مدرک تحصیلی شماهه نفتکش خیلی بهتر از کشتیرانیه ولی کشتیرانی خوبی هایی هم داره اگه درستون رو ادامه بدین کار راحت گیرتون میاد .

 108. سلام.بچه هایی ک میخوان توی دوره های موسسه ثبت نام کنند برند دوره موتور افسر دک خیلی زیاد هست و افسر موتور نسبت به دک کمتره الان داداش من افسر سوم کشتیرانیه چهار ماهه الان توی استند بایه ی کشتی هم گیرش نیومده در صورتی ک رفیقاش ک افسر موتور هستند استند بای انها خیلی کمتر ه.

 109. سلام اقا سعید میشه بگین مزایای شغل مهندس ۳ کشتی چیه ( میزان وام مسکن و .‌‌..) ؟ واینکه حقوق متوسط ماهیانه برادرتون چه مقداره در حال حاضر؟ و اینکه از شغلشون از لحاظ مالی رضایت دارن؟
  دوستان اگه کسی اطلاعاتی داره راهنمایی کنه.

 110. دوستان کسی میخاد بره دوره مهندس سومی بادیپلم تهران داره برگزار میشه ی وقت از ثبت نام جانمونه زنگ بزنه آقای مسعودی ثبت نام کنه اینجور هم ک یکی از دوستان گفت قراره ی تعداد از اونا ک میرن دوره را استخدام کنند ب شرط خوب درس خوندن. کسی سراغ دارین بهش بگین شاید گره از کار کسی باز بشه

 111. سلام خیلی مهمه توروخدا جوابمو بدید کسی که مهندسی عرشه خونده والان درجه داره میتونه اعتیاد داشته باشه???

 112. هرفردی ممکنه اعتیاد داشته باشه چ دریانورد و غیره تشخیص اعتیاد باازمایش ثابت میشه نه حدس و گمان دیگران.شماهم به آزمایشات و ظاهر فرد استناد کنید نه چیز دیگر

 113. سلاااام آقا طاهای عزیز.
  خیلی دنبال شماره ات بودم.آخرشم گیرم نیومد.
  خیلی دلم برات تنگ شده.
  ضمنا من نفر وسط تو عکس وبلاگتم!!!علی آقابابایی
  شمارتو واسم میل کن.
  ممنون

 114. سلام اقای مهندس ببخشید من یه سوال داشتم متشکر میشم جوابم بدین من ۲۶ سال سن دارم بمدرک تحصیل دیپلم مکانیک خودرو میخواستم بدونم با داشتن ملوان موتور خانه نامحدود میتونم در کشتیرانی جمهوری اسلامی یا نفتکش استخدام بشم؟

 115. سلام لطفا جواب منو بدید خیلی مهم واسم
  من الان در استخدام کشتیرانی ج. ا. ا ثبت نام کردم گفتن ۴ سال آموزش داره توی بوشهر یا نوشهر بعدش بعنوان افسر سوم وارد کشتی های تجاری میشی.
  میخوام بدونم حقوقش چقدر به ما گفتن ۵۵دلار در روز ولی نمیدونم دلار چقدر حساب میکنن.؟
  و اینکه شرایط روی کشتی خوب هست یا نه؟
  و سختی کار تعلق میگیره؟ و شرایط بازنشستگی اش؟
  ممنون میشم جواب بدید.

 116. با عرض سلام جناب مهندس، من مهندس ۴ کشتی بالای ۳۰۰۰ هستم تازه دوره کدتی من تموم شده میخواستم ببینم چطور میتونم وارد کشتیران. والفجر بشم خواهش میکنم راهنماییم کنید؟

 117. سلام دوست عزیز یه راهنمایی میخواستم از خدمتتون
  بنده لیسانس برق قدرت ۲۴ ساله و سربازی هم رفتم (البته نه از اون سربازیایی که همه میرن)
  میخواستم بدونم با این مدرکم با چه عنوانی میتونم تو کشتی خدمت کنم؟
  و درضمن چه دورهایی لازمه و چن ماه طول میکشه؟ممنون میشم زود جواب بدین

 118. سلام . از اظهارات شما مشخصه که روی اب بودین و با شیوه ی زندگی و برنامه روزانه پرسنل و خدمه کشتی اشنایی کامل دارید . و قطفعا به نظر من سالم ترین نوع زندگی رو کارکنان و خدمه کشتی سپری میکنند . لطفا در این راستا توضیحاتی بفرمایید ..و برنامه روزانه ارو بگید ..به عنوان مثال ساعت ناهار..ساعت صبحانه ..ساعت شام ..ساعت میان وعده ها ..ساعت ورزش و فراغت ..ممنون میشم .با سپاس

  1. پرسش شما بسیار کلی است و در شرکت‌های مختلف و بسته به نوع کار اشخاص مختلف تفاوت دارد. ولی برنامه‌ی بیشتر کشتی‌ها به این ترتیب است: صبحانه ۷ تا ۸. میان‌وعده ۱۰ تا ۱۰/۵. ناهار ۱۲ تا ۱. میان‌وعده ۳ تا ۳/۵. شام ۵/۵ تا ۶/۵. ساعت کار هم در بیشتر کشتی‌های کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران، برای پرسنل روزکار، از هشت صبح تا چهار بعدازظهر است.

 119. باسلام.خدمت جناب مهندس
  آیا با شرکت دردوره تطبیقی مهندسی مکانیک سیالات به مهندسی سومی کشتی وگذاراندن مراحل مربوط به ان .برای امتحان شایستگی دریانوردی دوباره باید از پایین جدول سلسله مراتب یعنی از ملولن عمومی شروع کرده وگواهینامه های لازم را اخذ کنیم یا اینکه میتوان یکباره از همان مهندس سومی امتحان گواهینامه شایستگی را داد؟وایا امتحان شایستگی سخت است یاراحت؟وبا گرفتن ان کار بر روی کشتی پیدا میشود؟
  دوستانی که ازاین مراحل اطلاع کردند لطفا راهنمایی بفرمایند.باتشکرازهمه عزیزان

  1. سلام. پس از گذراندن دوره‌های تطبیقی و اخذ گواهینامه شایستگی، قرار نیست از پایین‌ترین مرحله آغاز کنید، ولی از مهندس سومی هم وارد کار نمی‌شوید. با درجه‌ی مهندس چهارمی (پایین‌ترین رده‌ی افسری) وارد می‌شوید و به‌مرور با گذراندن زمان خدمت (اصطلاحاً sea-service) و طی دوره‌های تکمیلی، ارتقاء می‌یابید.
   در مورد سؤال دوم شما باید بگویم از امور جاری این روزها بی‌اطلاعم، اما در کامنت‌های دیگران در همین صفحه، پاسخ پرسش شما را زیاد دیده‌ام.

 120. سلام مهندس طاها
  یه چنتا سوال داشتم اگه میشه با دقت بیشتری به انها پاسخ بدین. در ضمن اطلاعات زمان خودتون برام کافیست.
  ۱- در زمان تحصیل شما در کشتیرانی ج ا ا پس گذراندن ۴ سال وگرفتن مهندس مکانیک کسانی بودن که ادامه تحصیل دادن و اینکه پس از ادامه تحصیل برای مثال گرفتن فوق باز باید بریم روی کشتی ؟
  باتوجه به اینکه یکی از دوستان در همین وبلاگ گفته بود پس از ادامه تحصیل کار راحت گیر میاد نظر شما چیه؟
  ۲- وقتی وارد کشتیرانی ج ا ا میشیم الزاما باید بریم روی کشتی کار کنیم و به این معناست که کار روی خشکی نیست؟( با توجه به تعهد ۱۰ ساله که کشتیرانی ج ا ا در حال حاضر میگره).
  ۳- واینکه به نظر شما از لحاظ مالی و امکانات و …. شما کار روی کشتی رو توصیه میکنین یا دریا؟
  ۴-اخر اینکه شما شرایط تحصیلتون در کشتیرانی ج ا ا رضایت دارین؟ منظورم اینکه در چهار سال تحصیلتون وقتتون دست خودتون بوده یا نه حالت نظامی داشته؟
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین به سوالات .نظر شخصی خودتون رو بگین لطفا.

 121. مهندس ی گروه توی تلگرام یا هر شبکه اجتماعی بزنید و به سؤالات این همه بچه های علاقمند پاسخ بدین ب عنوان یک مهندس باتجربه

  1. ممنونم از توجه شما ولی فکر کنم همین‌جا هم مناسب باشد. چون تعداد زیادی سؤال تکراری پرسیده می‌شود و شبکه‌های اجتماعی مرسوم عادت دارند اطلاعات قدیمی را به جای طبقه‌بندی کردن، «گم» کنند و جست‌وجو و مطالعه‌ی پرسش‌های قبلی زیاد ساده نخواهد بود.

 122. سلام خدمت مهندس طاها
  با تشکر از پاسخ مفیدتون
  گذراندن زمان خدمت (اصطلاحاً sea-service) را از مهندس چهارمی به سوم و بالاتر چقدر میباشد؟

  1. در هر شرکتی می‌تواند متفاوت باشد. آخرین خبری که از کشتی‌رانی جمهوری اسلامی دارم، ۱۸ ماه خدمت خالص دریایی برای ارتقا از مهندس چهارمی به مهندس سومی لازم است که البته منوط به قبول شدن در یک مصاحبه‌ی شفاهی هم هست.

 123. سلام مهندس طاها
  یه چنتا سوال داشتم اگه میشه با دقت بیشتری به انها پاسخ بدین. در ضمن اطلاعات زمان خودتون برام کافیست.
  ۱- در زمان تحصیل شما در کشتیرانی ج ا ا پس گذراندن ۴ سال وگرفتن مهندس مکانیک کسانی بودن که ادامه تحصیل دادن و این
  که پس از ادامه تحصیل برای مثال گرفتن فوق باز باید بریم روی کشتی ؟
  باتوجه به اینکه یکی از دوستان در همین وبلاگ گفته بود پس از ادامه تحصیل کار راحت گیر میاد نظر شما چیه؟
  ۲- وقتی وارد کشتیرانی ج ا ا میشیم الزاما باید بریم روی کشتی کار کنیم و به این معناست که کار روی خشکی نیست؟( با توجه به تعهد ۱۰ ساله که کشتیرانی ج ا ا در حال حاضر میگره).
  ۳- واینکه به نظر شما از لحاظ مالی و امکانات و …. شما کار روی کشتی رو توصیه میکنین یا دریا؟
  ۴-اخر اینکه شما شرایط تحصیلتون در کشتیرانی ج ا ا رضایت دارین؟ منظورم اینکه در چهار سال تحصیلتون وقتتون دست خودتون بوده یا نه حالت نظامی داشته؟
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین به سوالات .نظر شخصی خودتون رو بگین لطفا.

  1. ۱ و ۲ ـ در زمان ما به دانشجویان بورسیه مدرکی نمی‌دادند که با آن مدرک بتوانند ادامه تحصیل بدهند و بعد این مسائل پیش بیاید. دانشجویان غیر بورسیه هم که اساساً پابندی نداشتند، ولی آن‌ها که ادامه تحصیل دادند هم اگر می‌خواستند با این مدرکشان در کشتیرانی کار کنند، باز باید به دریا می‌آمدند. در شرکت‌های بزرگی مثل کشتیرانی جمهوری اسلامی، از دریا به خشکی آمدن، کار ساده‌ای نیست. متقاضی‌ها بسیار زیادند و اگر ارتباطات خوبی در بدنه‌ی مدیریتی این شرکت‌های معظم ندارید، پیشنهاد می‌کنم روی استثناها حساب باز نکنید و فقط برای دریا رفتن متمادی برنامه‌ریزی کنید.
   در مورد این که کار راحت گیر می‌آید یا نه، نمی‌توانم چیزی بگویم. اطلاعاتم کافی نیست. در زمان ما، طبیعتاً آن‌ها که بورسیه بودند، شغلشان تأمین بوده است.
   ۳ ـ سؤال شما بسیار کلی است و امکان پاسخ‌گویی ندارد. حقوق و مزایا و دستمزدها مشخصند و می‌توانید با شرایط خود تصمیم‌گیری کنید. ممکن است بتوانید شغلی در خشکی بیابید که از لحاظ مالی بالاتر از دریانوردی باشد، ممکن هم هست که نتوانید. اما آنچه مسلم است این است که اگر واقعاً عاشق این شغل نیستید، سختی‌هایش را دوبرابر تحمل خواهید کرد.
   ۴ ـ شرایط تحصیل در زمان من، نظامی نبود و دیسیپلین نظامی هم برقرار نبود. هرچند که برای کار در محیط‌های بسته بالأخره پاره‌ای انضباط‌ها و دیسیپلین‌های خاص لازم است که دانشکده‌های دریایی سعی می‌کنند از ابتدا این امور را آموزش دهند. مثلاً در دانشکده‌های دریایی، پوشیدن لباس فرم اجباری است و غیبت از کلاس فقط در موارد واقعاً اضطراری، آن هم به شکل محدود مجاز است. اما اگر تصور می‌کنید مثل دانشکده‌های افسری ارتشی باید صبحگاه برگزار کنید و رژه بروید و نظام جمع بیاموزید و نگهبانی بدهید و در سرشماری روزانه و شبانه شرکت کنید، این‌طور نیست.

 124. باسلام وخسته نباشید جناب مهندس طاها،چند تا سوال داشتم ممنون میشم راهنمایم کنین ،من مهندسی عمران اجرای هستم وتابستان مقطع کارشناسی رو تموم میکنم،کارت پایان خدمتم دارم میخواسنم بدونم آیا تاثیری در آموزش مهندسی کشتی میتونه داشته باشه یانه یا از همون دیپلم حساب میشه ممنون میشم راهنمایم کنین منتظر راهنمایتون میمونم

 125. با سلام وخسته نباشید جناب مهندس یه چند تا سوال داشتم ممنون میشم جوابم رو بدید من امثال کنکور دارم ودر کنکور سال ۹۵ شرکت میکنم میخواستم بدونم چطوری میتونم برای رفتن به دانشگاه مهندسی دریا گرایش موتور(مکانیک) اقدام کنم؟ و اینکه تنها کسانی که زبانشون فوله میتونن برای این کار اقدام کنن یا اینکه امکان این هست که زبان انگلیسی رو در حین کارکردن بعد از فارغ التحصیلی فول کنن؟ واینکه شرایط پذیرش دانشجو برای دانشگاه مهندسی دریا چیه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید ممنون از سایت خوبتون

 126. سلام مهندس طاها
  ۱-گفتین مهندس ۳ در سال حدودا ۸ ماه رو رودریاست میخواستم بدونم ایا برای مهندس ۲ یا سرمهندس هم همین میزان باید رو دریا باشن یا با افزایش خدمت و ارتقا پیدا کردن میتونن کمتر دریا برن؟
  ۲- اطلاعاتی درباره کشتی های نفتکش دارین ؟ ومیتونین از تفاوتش با کشتیرانی ج ا ا بگین؟ واینکه نفتکش بهتره یا کشتیرانی ج ا ا؟

  1. میزان مرخصی استحقاقی، به خود شرکت‌ها مربوط است و چیز ثابتی نیست. بسیاری از شرکت‌ها فقط برای زمان کار روی کشتی حقوق پرداخت می‌کنند و بنابراین اهمیتی به زمانی که در منزل استراحت می‌کنید نمی‌دهند. دو شرکت بزرگ ایرانی، کشتی‌رانی و نفت‌کش، این‌گونه نیستند و رابطه‌ی استخدامی خود با دریانوردانشان را در زمان مرخصی نیز حفظ می‌کنند و بنابراین ناگزیرند که قوانینی وضع کنند. این قوانین، معمولاً زمان مرخصی پس از هر نوبت اعزام به کشتی را نصف زمان حضور در آن کشتی (با چند روز کمتر و بیشتر) لحاظ می‌کنند. در شرکت‌های فراساحلی، این نسبت می‌تواند تا یک به یک نیز افزایش یابد. به هر حال این موضوع به سیاست شرکت‌ها مربوط است و سیاست شرکت‌ها نیز در قبال درجه‌های مختلف اشخاص، معمولاً ثابت است و حداکثر چند روز اختلاف پیدا می‌کند.
   پرسش دوم شما بسیار مفصل است و پاسخ راحتی برای آن وجود ندارد.

 127. سلام مهندس طاها
  یه سوال داشتم دوست داشتین جواب بدین.(از روی کنجکاوی میپرسم )
  در سن چند سالگی در کشتیرانی ج ا ا استخدام شدین؟ و بعد ۷ سال کار نهایتا افسر ارشد کشتی شدین؟

 128. درود بر شما یه سوال اینکه من با مدرک فوق دیپلم مکانیک موتور دریایی کارت چهارگانه بالای پانصد و ملوان عمومی بالای پانصد رو گرفتم حالا اگه سیمن بوک بگیرم کدوم قسمت ملوانی ام تو این جدول و اینکه ایا میشه ملوانی عمومی پله پله ارتقا پیدا کنه؟یا باید برم اموزشگاه ازاد وطی دوره بگیرم و گواهینامه مهندس سومی بگیرم؟

 129. دروووود…
  بر همکار قدیمی و تمامی جوانان این مرز و بوم….
  مهندس دریایی امین عابدی بلسی شاغل( در irisl) هستم.
  از دیدن این همه تیمی واقعا جا خوردم و نشون میده چقدر دوستان علاقه دارن به کار در دریا…
  با گرفتن به رخصت از همکار قدیمی در اینجا از همه دوستان میخوام اگه سوالی داشتن که دوست محترم ما بدلیل دوری از دریا نمیتونن جواب بدن در خدمتم…
  شاید باعث کاری خیر بشه به این طریق…
  لطفا در مورد هرگونه سوال درمورد شرایط استخدامی چه افسری چه ملوانی با این شماره تماس بگیرید؛
  بدون هیچ هزینه و چشم داشتی…
  ۰۹۳۶۲۸۵۲۴۵۸

 130. سلام
  ببخشید در صورت بروز حادثه برای کشتی مثل: تصادف با کشتی دیگه یا برخورد با صخره یا دیواره کانال سوئز و غیره….. کاپیتان و افسر شیفت عرشه مربوطه آیا از نظر حقوقی دادگاهی میشوند و ممکنه از نظر قضایی دچار مشکل شوند و به پرداخت جریمه مالی به شرکت و یا زندانی شدن در انتظار آنها خواهد بود ؟….ممکنه کارشون را از دست بدهند؟….. یا نه بیمه تمام مسئولیت را به عهده خواهد گرفت و تقبل خواهد کرد؟…. مشکلی براشون پیش نخواهد آمد.؟…..
  ممنونم و تشکر.

  1. غیر از مواردی که به تخلیه‌ی عامدانه (یا احتمالاً عامدانه) روغن و زباله، و آلوده کردن محیط زیست مربوط می‌شود و در آن شخص مرتکب باید شخصاً پاسخ‌گو باشد و بهانه‌هایی نظیر آن که از مقام بالاترش یا شرکت متبوعش دستور داشته پذیرفتنی نیست، در سایر موارد مالک کشتی مسئول است و مالک نیز مسئولیت خود را قبلاً بیمه کرده و آن‌ها به ترتیبی که با هم قرارداد دارند، غرامت‌ها را تقسیم می‌کنند. سهل‌انگاری پرسنل، خطری است که همه‌ی مالکان عاقل کشتی خود را در برابر آن بیمه می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر به نوشته‌ی «بیمه کشتی» من در همین وبلاگ مراجعه فرمایید.

 131. عرض سلام مجدد
  لطفا در مورد مسئولیت و کارهایی که یک کدت موتورخانه یا کدت عرشه روی کشتی انجام میدهند کمی توضیح میدهید؟……آیا کارهای خیلی سخت و سنگینی از نظر تایم کاری و از نظر میزان کار فیزیکی و جسمانی روی کشتی دارند؟…….ممنونم و مرسی.

  1. کارآموزها (که اصطلاحاً به آن‌ها Cadet می‌گوییم)، وظیفه دارند بیاموزند و هزینه‌ی آموختن خود را از راه کمک‌هایی که روی کشتی می‌کنند پرداخت نمایند. پولی که در این میان پرداخت یا اخذ می‌شود، مابقی سربه‌سرشده‌ی این هزینه‌ی آموزش است که از نحوه‌ی محاسبه‌ی آن هیچ اطلاعی ندارم.
   به پرسش شما بازگردیم. زمان کار کارآموزها، مثل سایرین است و به خاطر تجربه‌ی کم، معمولاً کارهای مهم به آنان واگذار نمی‌شود و عموم دریانوردان معمولاً آنان را از کارهایی که تفریحات مجازشان را (مثلاً هنگام دریافت مرخصی یا رفتن به شهر) محدود کند، معاف می‌دارند. ولی این موضوع بیشتر سلیقه‌ای است. مهم است بدانید که کارهای یدی مثل تمیزکاری و رنگ زدن و تراشیدن زنگ‌ها، از معروف‌ترین کارهایی است که همیشه به کارآموزها واگذار می‌شود و کارهای سختی محسوب می‌شوند، اما بیگاری نیستند. همه در کشتی‌ها این کارها را کرده‌اند و در صورت لزوم، حتی کاپیتان و سرمهندس کشتی نیز از انجام آن‌ها کمترین ابایی ندارند.

 132. سلام مهندس طاها
  میخواستم بدونم شما با رتبه ای که در کنکور اوردین و در کشتیرانی ج ا ا بورس شدین می شد که در دانشگاه های خوب کشور مثل تهران و… درس بخونین؟
  از یک نفر شنیدم که برای بورس شدن باید رتبه ۵۰۰۰ کشوری بیاریم در حالی که دانشگاه چابهار با رتبه ۱۸۰۰۰ کشوری هم قبولی داشته. با این رتبه ۵۰۰۰ کشوری در حال حاضر میشه تو بهترین دانشگاه کشور درس خوند.
  لذا به نظر شما با توجه به نیاز کشتیرانی ج ا ا به دریانورد این مطلب میتونه درست باشه ؟ نظر شما چیه؟

  1. سلام بر تمام دریادلان.بچه ها دوره مهندس سومی تهران بامدک.دیپلم هفته دوم اسفندبرگزارمیشه من خودم داداشم فرستادم چون از جایی مطلع شدم ک قراره جذبشون کنند یه مقام ارشد توی کشتیرانی بهم گفت شما هم اگه کسی میشناسین بفرستید بره شایدگره از کارش باز بشه اینم شماره تماس مسئولش اقای مسعودی زنگ بزنید بهتون میگه چیکارکنید۰۲۱۲۲۹۸۷۱۲۵

   1. سلااااام برعاشقان دریا دوستان هرکس هر سوالی راجع ب مهندسی کشتی اعم
    داشت میتونه از بنده بپرسه بنده شاغل درirislهستم۰۹۲۱۲۵۹۵۳۸۴

 133. سلام.من امسال کنکور دارم.آیا این درسته که مدت زمان کار توی نفتکش ۴ ماه هست؟درباره حقوقش هم لطفا بگین و اینکه چند درصد احتمال داره که چهار سال دیگه به عنوان مهندس کشتی گرایش موتور توی شرکت نفت استخدام بشم.

 134. سلام جناب مهندس
  ببخشید لطفا در مورد فرآیند تعمیر کشتی در حوضچه خشک یا تعمیرگاه کشتی (dry dock)……به عنوان مثال:تعمیر کشتی های تجاری در حوضچه های خشک دبی…….کمی توضیح میدید؟…..معمولا حدودا چند روز انجام اینکار طول میکشه؟……***سوال: در این مدت مهندسان کشتی از سرمهندس تا مهندس چهارم کشتی و همینطور کاپیتان و افسران عرشه چه وظایف و مسئولیت هایی دارند و چه کارهایی انجام میدهند؟…..یعنی زمانی که کشتی متوقف و در حال انجام تعمییرات هست و نه در دریا و در حین حرکت؟!……….آیا اینجا افسران عرشه بیشتر در حال استراحت هستند و مهندسان کشتی مشغول کار تعمییرات یا نه به گونه دیگری است؟…….کار تعمییرات و تعویض قطعات را مهندسین و کارگران همون شرکت تعمییراتی انجام میدهند یا مهندسین و ملوانان موتوخانه کشتی؟!…….خیلی ممنونم و تشکر میکنم.

  1. همه‌چی بستگی به قرارداد مالک کشتی با حوضچه تعمیرات، و میزان و نوع کارهایی که قرار است انجام داد دارد و هیچ حرف قطعی‌ای نمی‌شود زد. زمان تعمیرات دوره‌ای برای یک کشتی معمولی، معمولاً چیزی بین یک هفته تا یک ماه است و در آن زمان، پرسنل کشتی هم وظیفه‌ی نظارت بر حسن انجام تعمیرات و ورود و خروج قطعات و آزمایش آن‌ها را دارند و هم تعمیراتی که مربوط به خودشان است را باید انجام دهند. در مجموع، مدت زمان حضور کشتی در حوضچه، معمولاً زمانی است با کار سنگین و سخت.

 135. عرض سلام مجدد
  ببخشید در این موارد زیر میتوانید منبع مطالعه معرفی کنید؟….
  -دانشجویان داوطلب بورسیه دریایی در موارد مشروحه ذیل آمادگی لازم جهت شرکت در مصاحبه را داشته باشند.
  ۱- مکالمه عمومی
  ۲- مکالمه تخصصی
  ۳- Rule of the road
  ۴- Light & shape
  ۵- Buoyage system
  ۶- General marine knowledge
  ممنونم و تشکر.

  1. خیلی عجیب است که بندهای ۲ تا ۶ را از متقاضیان بورسیه بپرسند، چرا که این‌ها دقیقاً همان چیزهایی است که باید در طول دوره‌ی خود بیاموزند. اگر بلد بودند که دانشجو نمی‌شدند. اگر مایلید که اطلاعاتی عمومی از این‌ها داشته باشید، گوگل کنید. محض اطمینان، قبل از جست‌وجو عبارت marine را هم بگنجانید تا آنچه را می‌خواهید به شما بدهد. لحظاتی پیش آزمایش کردم و موفقیت‌آمیز بود. به عنوان مثال، برای rule of the road، می‌توانید به این لینک،‌ که نتیجه‌ی چهارم جست‌وجو است مراجعه نمایید. در مورد مکالمه‌ی عمومی هم که اصلاً نمی‌توان منبع خاصی معرفی کرد. هزاران هزار کتاب آموزش مکالمه‌ی عمومی در بازار وجود دارد.

 136. با عرض سلام، یه درخواست داشتم، میخواستم ببینم کسی در تهران یا شهرهای دیگه، کارگاه تعمیر موتور های دریایی برای آموزش سراغ دارد،؟ با تشکر از راهنمایی شما

 137. سلام ببخشید من دانجشوی بورسیه کشتی رانی ج ا ا قبول شدم وچند روز دیگه باید برم تعهد بدم…ما اونجا رفتیم راجب حقوقش یه چیز دیگه گفتن ولی الان پرس و جو میکنیم حقوق یه کاپیتان نهایتا پنج هزار دلار بیشتر نیست….درسته؟؟؟؟
  ولی اونجا به ما گفتن یه افسر دوم روزی صد و خرده ای دلار میگیره ک میشه سه هزار دلار و افسر یک دو برابر افسر دوم …
  اینجور نیست؟؟پ چرا اینطوری گفتن؟؟؟

 138. سلام
  ببخشید گرفتن سند و وثیقه ملکی از افرادی که به کشتی در طول سفر دریایی ملحق خواهند شد توسط شرکت کشتیرانی یا نفتکش به چه منظور و دلایلی است؟….و اینکه آیا بعد از اتمام همان سفر برگردانده خواهد شد؟ یا نه در پایان قرار داد کاری با شرکت مربوطه و زمان بازنشستگی ؟……..ممنونم و مرسی.

  1. این یک یک موضوع استخدامی است و صرف نظر از منصفانه یا غیرمنصفانه بودن آن، در برخی سازمان‌ها انجام می‌گیرد. سند و وثیقه‌ی ملکی قاعدتاً مربوط به کسانی است که مانند بنده با هزینه‌ی شرکت تحصیل کرده و بورسیه شده باشند و دیگران سایر انواع وثیقه‌ها، از قبیل سفته یا معادل آن را به ودیعه می‌گذارند و در هر حال، وثیقه از هر نوع که باشد، در پایان رابطه‌ی استخدامی تسویه می‌شود و ربطی به این سفر و آن سفر ندارد.

   1. به سلامتی دریانورد ها???

    سلامتی دریا که همه با لبش خاطره دارن…

    سلامتی دریانوردها که تا میرسن خونه ازشون میپرسن کی میخوای بری؟!؟!

    سلامتی دریانوردها که با خودشون فکر میکنن برده هستن ولی حقیقتا قهرمانن…

    سلامتی دریانوردها که انتظار محبت ندارن اما چنان به دیگران محبت میکنن که همه تو شک و تردید میمونن…

    سلامتی دریانوردها که تو این دنیای رنگارنگ،همه رو یه رنگ می بینن…

    سلامتی دریانوردا که هیچکس رو ندارن و همیشه تنهان…

    سلامتی خودم وخودت و همه دریانواردا

    سال نو رو پیشاپیش به همه دوستان عزیز و بزرگوارم تبریک میگم…
    انشاءالله سالی خوب همراه با موفقیت های رو افزون رو پیش رو داشته باشید…

 139. سلام مهندس طاها
  اگه میشه بگین فرق دانشجویان بورسیه کشتیرانی ج ا ا با غیر بورسیه های کشتیرانی ج ا ا چیه؟ واینکه هزینه ی تحصیل به صورت غیر بورسیه برای مهندس چهارمی چه مقدار هست؟
  واینکه به نظر شما دلیل عدم پایبندی دانشجویان غیر بورسیه چیه؟
  اطلاعات زمان خودتون هم بگین ممنون میشم.

  1. فرق دانشجوی بورسیه و غیر بورسیه در کشتیرانی و هر جای دیگر، این است که هزینه‌ی تحصیل دانشجویان بورسیه، در ازای تعهد خدمت، توسط شرکتی که به تخصص آن‌ها پس از فارغ‌التحصیلی نیاز دارد پرداخت می‌شود. هزینه‌ی تحصیل برای غیربورسیه را نمی‌دانم، اما اصولاً «تحصیل برای مهندس چهارمی» نداریم. کمترین درجه‌ای که با تحصیلات گیرتان می‌آید، مهندس سومی خواهد بود، هرچند مجبورید برای رسیدن واقعی به این درجه مدتی را به عنوان مهندس چهارم به دریا بروید.
   علت عدم پابندی دریانوردان، اعم از بورس و غیربورس، بدون شک سختی شغل و عدم تناسب حقوق و مزایای آن با ماهیت شغل است. دلیل آن که چرا ریزش غیربورسیه‌ها بیشتر است، واضح است. غیربورسیه‌ها تعهدی ندارند و بنابراین راحت‌تر از بورسیه‌ها ترک شغل می‌کنند.

   1. سلام خدمت مهندس طاها عزیز خسته نباشی امیدوارم ک همیشه سالم وتندرست باشین مایه گروه داریم توی تلگرام چهارصد تا عضو داره همه هم دریانورد هستن و از همکاران کشتیرانی و دوستان خود شماهستند جای مهندس عزیز طاها خالیه شمارم میزارم ک اگه خواستین تشریف بیارید ادتون کنم امیدارم سالی پر از برکت داشته باشین۰۹۲۱۲۵۹۵۳۸۴اینم ایمیلsaeedbahari39@gmail.com

 140. با سلام
  در ابتدا تبریک میگم بخاطر وبلاگ بسیار مفیدتان
  خواستم بپرسم اگر در آزمون شایستگی رد بشیم امکان آزمون مجدد هست یا خیر ..؟اگر هست بهچه صورتی؟

  1. سال نوی شما مبارک. آزمون‌های شایستگی سالی چهار بار توسط سازمان بنادر برگزار می‌شوند و به هر تعداد که مایل باشید می‌توانید ثبت نام کنید و شرکت نمایید.

  1. سازمان بنادر، مرجع صادرکننده‌ی گواهینامه است و از نظر آن‌ها تفاوتی ندارد که از چه راهی وارد شده‌اید و همین که دوره‌های لازم را گذرانده و از عهده امتحان‌های کتبی و شفاهی یکسان بربیایید گواهینامه صادر می‌شود.

 141. خیلی خیلی از توجه و شکیبایی شما در پاسخ به سوالات متشکرم … همینطور از مطالب بسیار جالب و آموزندتون
  وبه عنوان آخرین سوال: دوره کارآموزی آیا در یک سفر دریایی انجام میشه یا در کشتیهایی که به صورت ساکن در بندر هستند؟

  1. این هم از نظر سازمان بنادر تفاوتی ندارد. ولی معمولاً در سفرهای دریایی انجام می‌شود و اصولاً بخش عمده‌ی آموزش در دریا اتفاق می‌افتد و کشتی‌ای پهلو گرفته یا در لنگرگاه به انتظار نشسته، بار آموزشی چندانی، به‌خصوص برای متقاضیان رشته‌ی عرشه، ندارد.

 142. سلام مهندس طاها
  به نظر شما با توجه به تعهد ۱۰ ساله ای که کشتیرانی ج ا ا از دانشجویان بورسیه میگیره تحصیل در کشتیرانی ج ا ا به صورت بورسیه بهتر هست یا غیر بورسیه؟ واینکه تمامی هزینه های تحصیلی برای غیر بورسیه ها چه مقدار هست؟ ودر کشتیرانی برای دانشجویان بورسیه شرایط ویژه ای قرار میدهند یا نه( از لحاظ تحصیلی و راحتی).

  1. تا جایی که اطلاع دارم، کشتیرانی گزینه‌ای برای بورس یا غیر بورس شدن در اختیار کسی نمی‌گذارد و بر اساس سیاست‌های خود تصمیم می‌گیرد که هر سال به چه ترتیب عمل کند، اما از دانشجویان سایر دانشگاه‌ها که غیر بورسیه درس خوانده‌اند، معمولاً ورودی‌هایی دارد. به هر حال این امر هم جزء «مسائل روز» طبقه‌بندی می‌شود که از دامنه‌ی اطلاعات من خارج است. اگر در مورد ماهیت شغل سؤالی دارید می‌توانم کمک کنم.

 143. سلام . ممنون از مطالب خوبتان . ببخشید می خواستم از شما بپرسم که آیا برای گرایش دریانوردی دانشجوی دختر می پذیرند یا خیر ؟

 144. خیلی ممنون از پاسخ دهیتون. عذر می خواهم تا به حال قبول نکرده اند یا الان فقط قبول نمی کنند ؟ در مورد گرایش کشتی و کشتی سازی قضیه چطور است ؟

  1. شغل دریانوردی در ایران و خیلی از کشورهای مسلمان منطقه، اساساً شغلی مردانه تلقی می‌شود و شرکت‌ها هم جز مرد قبول نمی‌کنند و به این ترتیب بازار کاری برایش نیست. از طرفی چون تکمیل تحصیلات در این رشته مستلزم پر کردن یک زمان کارآموزی (شش ماه تا یک سال بسته به رشته‌ی انتخابی) است، با این اوضاع حتی تکمیل تحصیلات هم میسر نیست. اما داستان کشتی‌سازی تفاوت دارد و هر ساله خانم‌های زیادی در این رشته تحصیل می‌کنند و مشکلی نیست.

     1. مهندسی کشتی، یعنی آن رشته که دریانوردهای مهندس مکانیک کشتی مثل بنده را تربیت می‌کند (گروه موتور: بخش‌های نارنجی‌رنگ نموداری که کشیده‌ام)، خیر.
      خاطرم هست در میان بچه‌هایی ورودی سال ۸۰ دانشگاه امیرکبیر، چند خانم هم بودند که اصرار زیادی داشتند به جای مهندسی کشتی‌سازی، کشتی بخوانند و آن قدر اصرارشان را ادامه دادند تا آخرسر مدیرگروه کلافه شد و موافقت کرد، ولی بعدها خودشان به بن‌بست خوردند و دوباره به همان کشتی‌سازی بازگشتند.

     2. عذر می خوام من یک سوال دیگه هم از شما داشتم . اینکه چرا اون خانم ها از رشتشون پشیمون شده بودند ؟ آیا به خاطر شغلی که با اون رشته خواهند داشت بوده یا با خاطر ادامه ی تحصیل بوده یا به دلیل مکان یا موقعیت جغرافی محل اشتغال از رشتشون پشیمون شده بودند ؟
      ممنون میشم جواب بدید بهم .

     3. عرض کردم که تحصیلات بدون گذراندن دوران کارآموزی (کدتی) کامل نمی‌شود و مدرک اخذشده هم در بازار کار خریداری ندارد. این دوستان ما تلاششان را کردند و از سد دانشگاه گذشتند، ولی گویا موفق نشدند راه خود را ادامه دهند و تسلیم شدند.

 145. سلام وخسته نباشید خدمت شما ببخشید یه چند تا سوال داشتم میخواستم بدونم برای رفتن به دانشگاه علوم دریایی چابهار و تحصیل در زمینه مهندسی کشتی گرایش موتور ایا شرط معدلم دارد یا فقط از طریق رتبه کنکور پزیرش میکند ایا معدل دیپلم مهمه اگه مهمه باید حداقل چند باشه ایا با معدل ۱۴/۵۵ دیپلم میشه رفت با تشکر از سایت خوبتون

 146. ببخشید یک سوال دیگه هم داشتم دانشگاه صنعت نفت محمود اباد بهتره یا دانشگاه چابهار چگونه بورسیه میکنند و مصاحبه دارد یا خیر؟؟؟ و سوالات مصاحبه چیه ؟؟؟؟ امکان داره کسی تو مصاحبه رد بشه ؟؟؟؟و در کل اینده کاری این رشته یعنی مهندسی کشتی گرایش موتور خوب است یا نه ؟؟/ ممنون میشم به سوالاتم پاسخ دهید

  1. متأسفانه بنده از مسائل روز به‌کلی بی‌اطلاعم. در میان کامنت‌ها نگاه کنید دوستانی هستند که برای ارائه این قبیل راهنمایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند و اطلاعات تماسشان را نیز گذاشته‌اند.

   1. به دوستانی که میخوان دوره مهندس سومی نامحدود شرکت کنند یه سر به سایت موسسه بزنند اگهی اول مربوط به همین دوره هستش

     1. دندان کشیده یا پرشده، «درمان‌شده» محسوب می‌شوند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند. در مورد دندان، اگر هم پوسیدگی یا اختلالی ببینند، منجر به رد کارت سلامت نمی‌شود و شما را به دندانپزشک معرفی می‌کنند تا پس از درمان مجدداً مراجعت نمایید و معاینه شوید.

     2. آن ناحیه از بدن مورد معاینه قرار می‌گیرد، اما من دقیقاً نمی‌دانم چه چیزی مد نظر قرار دارد و سابقه‌ی درمان تأثیری در پذیرش دارد یا نه. تصور نمی‌کنم عارضه‌ی درمان شده خللی در راه گرفتن کارت سلامت ایجاد کند.

 147. سلام میخواستم بدونم رشته چجوری مشخص میشه؟مثلا من بورسیه کشتیرانی قبول شدم ولی نمیدونم ناوبری یا مکانیک؟؟؟لطفا راهنماییم کنید.ممنون

  1. سلام
   کسی از دوستان راجع به مدت کارآموزی روی کشتی برای دوره تطبیقی مهندس سومی اطلاع داره که چقدر طول میکشه و برای این مدت چقدر حقوق میدن؟ و آیا کل مدت رو باید به طور پیوسته روی کشتی بود؟

   1. مدتش شش ماه است و تمام این مدت را باید روی کشتی سپری کنید و اگر هم نمی‌کنید، باید این کار را به صورت غیررسمی انجام دهید و جایی ثبت نشود. اما لزومی ندارد که همه‌ی شش ماه را پیوسته روی یک کشتی باشید. می‌توانید مدتی را روی این کشتی و مدتی را روی کشتی دیگری به پایان برسانید و جمع این مدت‌ها باید شش ماه تمام شود.

 148. سلام. ..بنده لیسانس کنترل و ابزار دقیق هستم.میخواستم بدونم چطور میتونم وارد کار کشتیرانی بشم.لطفا به واتساپ یا تلگرامم پیام بدید و مرا راهنمایی کنید.
  ۰۹۱۷۳۸۳۳۳۰۳

 149. عرض سلام
  با اجازه جناب مهندس طاها…
  دعوت میکنم تا علاقه مندان به رشته مهندسی دریا و جوانانی که تمایل به ورود به این رشته و حرفه را دارند مصاحبه ای که مارین تایمز با کاپیتان رمضانی از شرکت ملی نفتکش ایران انجام داده است را بخوانید و شما هم همانند بنده لطفا در قسمت نظرات بخواهید که بیشتر با مهندسین کشتی و کاپیتان های شرکت ملی نفتکش و شرکت کشتیرانی…. مصاحبه کنند تا از تجربیاتشون بیشتر بهره ببریم….ممنونم.
  لینک زیر:
  http://marinetimes.ir/fa/news/7345/%D9%88%D9%82%D8%AA%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C%E2%80%8E%D9%87%D8%A7-%D9%87%D9%85-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%86%D9%85%DB%8C%E2%80%8E%D8%B1%D8%B3%D9%86%D8%AF

 150. با سلام

  امیدوارم سوالم تکراری نباشه میخواستم بدونم من عینکی هستم تا حدی که از سربازی معاف میشم میتوانم از طریق کنکور وارد هر یک از زیر شاخه های این رشته بشوم؟؟

  1. برای کار نیازمند دریافت کارت سلامت هستید و برای دریافت کارت سلامت لازم است که دید چشم کاملی داشته باشید. این دید چشم را می‌توانید با عمل تحصیل کنید و مانعی ندارد. اما معافیت پزشکی مسأله‌ساز خواهد بود که شاید با ذکر علت و توضیح رفع آن، برطرف شود.

 151. پدر بنده یکی ازملوانان کشتیرانی هست و او و همکارانش چندین بار به عنوان دریانورد نمونه انه انتخاب شده اند..با خواندن متن شما متوجه شدم که خواسته یا ناخواسته ارزش ملوانان را خیلی بی اهمیت و کم رنگ سعی داشتید جلوه دهید که باعث ازرده خاطری میشود..دقت داشته باشید که در قرن ۲۱ حتی کسی به رفتگر خیابان هم بی احترامی و عرض الود تعنه نمی زند.حداقل از مزایا سخن نمیگویید از زحمت های انها که برا تامین هزینه ها ی زندگی به این شغل روی می اورند احترام بگزارید.بنده حتی دوستانی دارم که با مدرک لیسانس هم مشغول ملوانی هستند و نباید به این شکل به افراد جامعه که فقط شغلی متفاوت از شما دارند برچسب گماشته و بی سواد بزنید.

  1. سعی کردم فقط آنچه که روال قانونی هست را توضیح دهم. پایین‌تر بودن شغل هرگز به معنای پایین‌تر بودن منزلت کسی نبوده و نیست. در جمع کوچک شاغل در یک کشتی، همه بیش از هر چیز، همکار و هم‌سرنوشت هستند و معذرت می‌خواهم اگر طوری نوشتم که چنین برداشتی شده، ولی ابداً منظوری مثل این نداشتم.

 152. عرض سلام جناب مهندس طاها
  ببخشید در مدت حدودا ۷ سالی که در کشتیرانی فعالیت داشتید….. آیا در بین همکارانتون و مهندسین کشتی بودند اشخاصی که به دلیل نزدیکی و قرابت کار مهندس کشتی به یک مهندس مکانیک- سیالات که مثلا بعد از یک سفر دریایی ۶ الی ۸ ماهه وقتی از کشتی پیاده میشدند و برای حدودا ۳ الی ۴ ماه استراحت در خشکی هستند… بروند و در یک شرکت و کارخانه صنعتی در زمینه مهندسی مکانیک در خشکی در اون تایم استراحت فعالیت کاری داشته باشه برای کسب درآمد بیشتر و بعد از این مدت زمان مجددا به کشتی ملحق بشند برای سفر دریایی بعدی یا نه معمولا همچین موردی پیش نمیاد و اتفاق نمی افته ؟……
  خیلی ممنونم و تشکر میکنم.

  1. کارهایی که می‌فرمایید، معمولاً مشاغلی تمام‌وقت و بلندمدت هستند و بعید است که بتوان در زمان‌های سه ماهه و چهار ماهه تأثیر چندانی گذاشت. اما همکارانی را می‌شناسم که در قالب پیمانکاران تعمیر و نگهداری قراردادهایی کوتاه‌مدت با این صنایع داشته‌اند و کارهایی کرده‌اند.

 153. با سلام از زحمات شما
  اما دوست عزیز اطلاعات شما به گونه ای است که گویا در دریا حضور نداشتید.و نکات زیر را خدمتون عرض میکنم اولا مگر میشود فرمانده کشتی و سر مهندس در یک جایگاه باشند در اینصورت مدیریت افراد کشتی و مدیریت عملیات کشتی مختل می شود و در واقعیت افسر اول و سر مهندس در حکم معاونان فرمانده می باشند.و نه هم رده فرمانده کشتی

  1. سوءتفاهم‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که بیشتر از تعلقات شغلی نشأت می‌گیرند. آنچه گفتم با در نظر گرفتن میزان تحصیلات، میزان حضور در دریا، مرتبه‌ی اداری، تسهیلات شغلی، حضور در کمیته‌های مدیریتی، و حتی خط‌های سردوشی و مکان قرار گرفتن کابین، و بسیاری چیزهای دیگر است. به نقش فرمانده در تصمیم‌گیری نهایی اشاره کردم، ولی همچنان تأکید می‌کنم این دو سمت در عرض یکدیگر هستند. یادآور می‌شوم افسر اول کشتی در همه‌جای دنیا سردوشی سه‌خطی دارد، در حالی که کاپیتان و سرمهندس سردوشی‌های چهارخطی دارند.

 154. سلام دوستان لطفا کسانی که مطلع هستن جواب بدن
  اگر بخوای از طریق آموزشگاه ها و نه دانشگاه وارد کار دریا (مهندسی یا عرشه) بشی حدود هزینه چقدره?

   1. ممنون یه سوال دیگه هم داشتم : برای هر ترم ۲۰ تومان یا کل ان بیست تومن ? بعد کل دوره ی آموزش بدون شیش ماه کارآموزی رو دریا چقدر طول میکشه?

 155. با سلام دوستان لطفا اگه کسی در مورد دانشگاه خارک اطلاعی داره بگه آیا این دانشگاه آزاده یا دولتی? چجوری میشه ثبت نام کرد? چه چیز هایی لازمه که ثبت نامت کنن?

  1. دوستان توجه داشته باشند که کامل ترین وبلاگی ک می توانند دراون اطلاعاتی راجع به شغل دریانوردی پیدا کنند همین وبلاگ مهندس طاهاس خیلی کامل و بدون نقص.

 156. سلام به خدمت مهندس طاهری عزیز خسته نباشید
  خیلی مردی واقعا که وقت میذاری و جواب میدی
  چند تا سوال داشتم ممنون میشم جوابمو بدی
  ۱) ساعت کار مهندسین ( الکترونیک) چطوری هست
  (ساعت چند کار شروع میشه و چند تمام میشه)؟
  ۲)کشتی که به سوی مقصد حرکت میکنه آیا یکسره در حال حرکت یا توقفم داره؟
  ۳)هر کشتی چند مهندس الکترونیک داره؟
  ۴) در نظرات بالا یه آقایی گفتن که مهندسین بعضی مواقع دو هفته در موتور خانه یا محل کار مهندسین هستن و اجازه روی عرشه آمدن رو ندارن یه توضیح بدین که چطوری هست؟
  ۵)و آخرین سوال اینکه تکان خوردن کشتی جوری هست که باعث سرگیجه و حالت تهوع بشه؟
  آخه خودم روی آب دچار حالت تهوع میشم
  پیشنهاد شما برای افرادی مثل من در این مورد چیست هست؟

  1. ۱) مهندسین الکترونیک شیفت نمی‌گیرند و روزکار هستند؛ یعنی از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر، گاهی کم‌تر و گاهی بیشتر.
   ۲) توقف بی‌دلیلی در کار نیست. ممکن است مقصدهای میانی در برنامه گنجانده شده باشند، ممکن است نیاز به سوخت‌گیری و خرید آذوقه داشته باشد. ولی اصل بر آن است که یکسره برود تا به مقصد برسد.
   ۳) این موضوع بستگی به سیاست شرکت‌ها دارد. ولی کشتی‌ها معمولاً یک یا دو تا مهندس الکترونیک با خود دارند. کمتر از یک نیست و بیشتر از دو هم معمولاً نیست.
   ۴) چنین چیزی درست نیست. محیط کشتی‌های تجاری حالت امنیتی و نظامی ندارد و کسی مانع شما در تردد به بخش‌های مختلف کشتی نمی‌شود. طبیعتاً نمی‌توانید سرتان را پایین بیندازید و به انبار آذوقه یا کابین دیگران بروید. ولی عرشه‌ی کشتی مکانی عمومیست و پرسنل موتورخانه بودن بدین معنا نیست که مهندسین کاری برای انجام دادن روی عرشه ندارند. جرثقیل‌ها، دستگاه‌های طناب‌کشی، لوله‌های سنجش میزان سوخت، و خیلی چیزهای دیگر روی عرشه هستند و در دریای سالم، اگر حتی برای قدم زدن و ورزش هم به عرشه بروید کسی مزاحم شما نمی‌شود.
   ۵) بله؛ دریازدگی جزئی طبیعی از زندگی دریانوردی است و هر شخصی ممکن است به آن دچار شود. در هنگام خرابی هوا باید از خوردن مایعات و غذاهای آبکی پرهیز کنید و تا جایی که وظایف شغلی اجازه می‌دهد دراز بکشید، هر جا هم اجازه نداد چاره‌ای نیست و باید تحمل کرد. پیشنهاد می‌کنم مطلب دیگر من در همین وبلاگ با عنوان از ما می‌پرسند را مطالعه فرمایید.

 157. ممنون از پاسخگوی
  یه سوال دیگه هم داشتم
  ۱)کارهایی که در کشتی مربوط به الکترونیک میشن چیا هستن؟(یعنی تو چه زمینه ای باید قوی تر باشیم)
  ۲) از نظر شما کار بر روی کشتی تجاری سخت تر است یا نفتکش؟و حقوق کدامیک بیشتر است؟
  ۳) برای کار بر روی کشتی(کسانی که لیسانس الکترونیک دارند)باید از کجا شروع کنیم؟ اگه میشه لطف کنید قدم به قدم توضیح بدین

  1. ۱) تعمیر و نگهداری تمام قطعات و وسایل الکترونیکی، از کامپیوترها گرفته تا بوردهای PLC؛ تعمیر و نگهداری تمام قطعات و وسایل برقی، از آلارم‌ها و حس‌گرها گرفته تا لامپ‌های روشنایی؛ و در کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران: تعمیر و نگهداری تمام وسایل هیدرولیکی (مثلا جرثقیل‌ها)
   ۲) این که می‌فرمایید «کشتی تجاری یا نفتکش»، مثل این است که نفتکش‌ها چیزی غیر از کشتی‌های تجاری هستند. در حالی که نفتکش‌ها هم کشتی تجاری محسوب می‌شوند و هیچ تفاوت ماهیتی در کار کشتی‌های حمل بار و تانکرها وجود ندارد. دوره‌های تخصصی و جزئیات با هم ممکن است تفاوت داشته باشند که طبیعیست، اما هر یک سختی‌ها و مزایای خودش را دارد.
   ۳) در جریان امور اجرایی و جاری نیستم. دوستان مطلع در کامنت‌ها اطلاعات ارزشمندی را به اشتراک گذاشته‌اند که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

 158. سلام.بنده دانشجوی بورسیه کشتیرانی ج ا ا هستم.در حال حاضر در دانشگاه علوم دریایی نوشهر دوره ی افسری میبینیم(دوره ی هفت هشت ماهه که مرد بشیم) بعد به بوشهر برای تحصیلات اکادمیک اعزام میشیم.بعد از دو ترم تحصیل شش ماه به عنوان کارورزی روی کشتی خواهیم بود باز دوباره به بوشهر برمیگردیم بعد از یک ترم تحصیل دوباره یک دوره ی شش ماهه ی دیگر روی کشتی خواهیم بود بعد ازمون شایستگی رو میدیم اگر قبول بشیم رسما به استخدام کشتیرانی ج ا ا در خواهیم امد.در طول دوران دانشجویی هم مبلغی را به عنوان کمک هزینه تحصیلی به ما داده میشود(به طور میانگین ۴۰۰ تومان در ماه).مهندس طاها تا چند وقت دیگه همکار میشیمااااا.راستی یه خبر دیگه اینکه کشتیرانی میخواد برای نفتکش هم بورسیه کنه که طرفای برج چهار پنج میشه اونایی که واقعا علاقه دارن میتونن پیگیر سایت کشتیرانی باشن که ببینن کی ثبت نام میکنه(student.irisl.net)

  1. عرض سلام آقا سید دانشجوی بورسیه کشتیرانی….چند سوال از خدمتتون داشتم ممنون میشم لطفا در صورت اطلاع راهنمایی بفرمائید.
   ۱-ببخشید آیا اطلاع دارید که در پایان دوره تحصیلی مدرک کارشناسی مورد تائید وزارت علوم به شما خواهند داد یا نه؟….۲-آیا اگر علاقه مند به تحصیل در مقطع ارشد باشید امکان پذیر خواهد بود یا نه؟….۳-ببخشید چند ترم را در دانشگاه علوم دریایی نوشهر باید بگذرانید؟….۴-ببخشید آیا اطلاع دارید که در دوره کارورزی در یا روی کشتی ماهیانه حدودا چقدر پرداخت میکنند؟…..۵-ببخشید افرادی که کارت پایان خدمت دارند راهم آیا میگیرند یا نه ؟…و باید حتما در کنکور سراسری شخص شرکت کرده باشه و کارنامه آزمون داشته باشه؟….خیلی ممنونم و تشکر میکنم….برای شما آرزوی سربلند دارم.

 159. سلام خسته نباشید
  بنده علاقه به موتور های دریایی دارم ولی به خاطر دوری از دریا و خانواده نتونستم به دانشگاه های که رشته دریایی دارند برم در حال حاضر مدرک مهندسی مکانیک خودرو دارم ولی علاقه دارم الان برای اشتغال در همین زمینه موتور دریایی استخدام برم برای این کار چه مدرکی لازم دارم از کجا باید اقدام کنم
  ببخشید نمخیوام دیگه دوباره برم دانشگاه این اموزشگاه ها که تبلیغ میکنن مدرک مهندسی موتور دریایی میدن معتبر هستن بعضیاشون هم حتی تظیم اشتغال بعد گرفتن مدرک رو میدن ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر

 160. با سلام و خسته نباشی . من ملوان موتور خانه هستم دوره ی مهندس سوم زیره سه هزار را گذراندهم و در ایران کار نیست که سیتایم پر کنم و الان در جستوجو کار در خارج ایران هستم اگر کسی میتواند راهنمایی کند ممنون میشم ادرس ایمیلم dani.shsh@yahoo.com

  1. سلام آقا دانیال.من یه سوالی از شما دارم ممنون میشم جوابمو بدین.من دیپلمم الان،اگه بخوام تو دوره افسر دومی عرشه موسسه آموزشی کشتیرانی ثبت نام کنم،بعد از گرفتن مدرکش کار هست براش تو ایران؟

 161. سلام خسته نباشید
  آیا افسر کشتی میتواند روی آب با خانواده خود در ارتباط باشد؟
  شنیده ام که با تلفنی که داخل کشتی گذاشته اند نمیتوان به موبایل تماس گرفت! آیا صحت دارد؟

  1. با تلفن ماهواره‌ای داخل کشتی می‌توان به هر شماره‌ای تماس گرفت اما هزینه‌ی آن بالاست که بسته به ماهواره و سرویس آن، از دقیقه‌ای (حدوداً) دو دلار شروع می‌شود. با نصف این هزینه می‌توانند با شما تماس بگیرند و با بسیار بسیار کمتر از این هزینه‌ها، می‌توانید در هر بندر تماس‌های اینترنتی برقرار کنید یا سیم‌کارت بخرید. برای خودتان هم می‌توانید تلفن ماهواره‌ای (مثلاً ثریا) خریداری کنید و دائم در ارتباط باشید. من شخصاً در دوران مجردی فقط بندر تا بندر با منزل تماس می‌گرفتم و در دوران متأهلی ساعت‌هایی را قرار گذاشته بودیم که در خارج از ساعت‌های کاری، همسرم به تلفن ماهواره‌ای کشتی زنگ بزند و صحبت کنیم.

 162. سلام . ببخشید من دیپلم ریاضی فیزیک دارم و لیسانس مهندسی معماری از آنجایی که به دریا و کشتی خیلی علاقه میخاستم از خدمته شما بپرسم که آیا من میتوانم در رشته دریانوردی بخصوص در بخش فرماندهی کشتی تحصیل کنم؟
  و همچنین اگر بخواهم وارد این رشته تحصیلی بشوم باید چه شرایطی داشته باشم ؟
  من دوست دارم بر روی نفتکش کار کنم برای ورود به این بخش چه کارهایی لازم است که انجام بدهم؟
  من به تازگی مدرک آیلتس گرفتم با نمره ۶٫۵ و به زبان انگلیسی تسلط دارم.
  متشکرم اگه کسی در این رابطه اطلاعی دارد به من بدهد. و همچنین اگه اطلاعی درباره ی دانشگاه آزاد خارک دارین به من بدهید . ممنون

 163. با سلام خسته نباشید من میخوام برم دوره افسر دومی عرشه بر روی کشتی های نا محدود کدوم دانشگاه باید برم امسال کجا ثبت نام میکنن؟من کارت معافیت دارم چیکار باید بکنم ممنون

  1. با اجازه مدیر وبلاگ من یه اطلاعیه بدم به متقاضی های دوره مهندس سومی نامحدود ..من دیروز سازمان بنادر بودم پیش کاپیتان علیپور و مدیر شرکت ملی نفتکش هم اونجا بود سوال پرسیدم ازش واسه دوره گفت ۱۲ نفر بشین دوره میزاریم واستون بعد دوره هم اعزام به کار میکنن ..لطفا اطلاع رسانی کنید و هرکس هم داوطلب بود به من ایمیل بزنه یا با شرکت ملی نفتکش ایمیل بزنه یا با موسسه اموزشی
   … ایمیل من:
   habiby_meysam@yahoo.com
   تاریخ:۰۹/۰۴/۱۳۹۵
   مدیر بازم معذرت این پیام رو تو وبلاگتون گذاشتم..هرکس تمایل داشت ایمیل بزنه تا شرایطش هم بگم

 164. سلام ببخشید خواستم بدونم با معافیت پزشکی هم میتوان روی کشتی کار کرد؟
  من میخوام دوره مهندس سومی نامحدود شرکت کنم اگر معافیت مشکل ساز نیست شرکت کنم البته از لحاظ جسمانی کاملا سالم هستم ئ گواهی سلامت و کارت سلامت هم گرفتم.ممنون میشم ایمیل کنید جوابمو با تشکر.

 165. سلام طاها جان
  خواهشا تونستید جواب بدید
  مهندسی الکترونیک دارم کاردانی الکتروتکنیک
  این سوال من و خیلی ها هست
  ۱:ایا میتوان با مدرک لیسانس برق استخدام در کشتی های تجاری شد یا خیر
  ۲:چقدر هزینه داره برای گذراندن دوره های مهندسی الکترونیک در کشتی
  ۳:ایا با گذراندن این کلاسها میتوان امید ۱۰۰ در صد داشت که استخدام میتوان شد

 166. با سلام و خسته نباشید
  بنده دوره مهندس سوم مکانیک محدود رو سپری کردم و در حال حاضر کارت کاربر موتور زیر ۷۵۰ رو دارم، آیا میتونم روی کشتیهای کشتیرانی مشغول به کار شوم؟
  اگر جواب منفیه ، میخواستم بدونم کدام شرکتهای دولتی هستن که میتونم بهشون مراجعه کنم..

 167. با سلام و خسته نباشیدبنده دوره مهندس سوم مکانیک محدود رو سپری کردم و در حال حاضر کارت کاربر موتور زیر ۷۵۰ رو دارم، آیا میتونم روی کشتیهای کشتیرانی مشغول به کار شوم؟اگر جواب منفیه ، میخواستم بدونم کدام شرکتهای دولتی هستن که میتونم بهشون مراجعه کنم..

 168. سلام
  اسامی انگلیسی افسران و ملوانان کشتی خیلی به کارم اومد و استفاده بردم خیلی ممنونم ازتون که اطلاعات خوبتونو در اختیار بقیه هم گذاشتید ??????

 169. سلام دوست عزیز ممنون از توضیحات عالیتون،میخاستم بدونم برای دریانورد شدن باید در چه رشته ای تحصیل کرد؟و فقط دانشگاه خارک و چابهار معتبر هستند و مدرک بین الملی میدن یا نه☺

 170. سلام خسته نباشید.میخواستم ببینم شرایط کاری ملوان هایی که در کشتی های تجاری کار میکنن چطوریه.یعنی چه مدت سفرهاشون طول میکشه.بیشترین زمانی که از خانواده هاشون دوره چه مدته.

 171. سلام خسته نباشید.میخواستم ببینم بیشترین زمانی که ملوان های کشتی های تجاری از خانواده هاشون دورند چه مدته

 172. سلام خسته نباشید.اگه کسی پاش شکسته باشه و چند سالی که خوب شده واسه استخدام مشکلی پیش نمیاد هم شرکت های خصوصی هم بنادر و کشتیرانی؟من دیپلم لوازم خانگی برقی دارم.از این رشته میشه واسه افسری خوند؟فقط دوره ببینم یا باید دانشگاه برم وادامه تحصیل بدم.ممنون از راهنمایی های مفیدتون

 173. سلام.بنده دوره تطبیقی مهندسی مکانیک به مهندسی سومی کشتی را گذراندم.والان چندین ماه در انتظاررفتن به دریاوگذراندن دوره کارآموزی دریا وپرکردن سی تایم هستم.متاسفانه موسسه نیزهیچ گونه اقدامی دراین باره انجام نداده با وجود اینکه دوره کارآموزی مارا تضمین کرده بودوفقط هزینه چندین میلیونی گذراندن کلاس راگرفت وتمام.ومیگوید خودتان پیگیرکارتان باشید.
  از دوستان ومهندسین عزیزاگر کسی میتونه برای دوره کارآموزی اویلر کدت کمک بکنه ممنون میشم راهنمایی نماییند.

 174. سلام….ببخشید من برای گرفتن کارت سلامت پزشکی سفرهای نامحدود از پزشک معتمد سازمان بنادر و دریانوردی اقدام کردم جهت ثبت نام پیش رو در دانشگاه دریایی …..بعد از مراحلی مانند تست بینایی با تابلو چشم پزشکی و تست کوررنگی و شنوایی سنجی و قد و وزن و معاینه فشار و تست اعتیاد و ایدز و آزمایش خون و غیره…..و صرف هزینه در مجموع حدودا ۱۵۰ هزارتومان کارت سلامت را گرفتم….*سوال بنده اینه که روی کارت نوشته شده تاریخ انقضا ۲ سال دیگه….*آیا دو سال دیگه برای تمدید این کارت سلامت دقیقا همین معاینات و آزمایش ها و مراحل و صرف هزینه لازمه که عینا مجددا طی بشه یا نه کمی شرایط فرق میکند ؟!….ممنون میشم لطفا راهنمایی بفرمائید….تشکر.

  1. درفعات بعدی کمتر مته به خشخاش می‌گذارند، اما قانون همین است و تا آخرین روزی که دریانورد هستید یا با مدارک دریانوردی زندگی می‌کنید، باید این آزمایش‌های دو سال یک بار را بگذرانید. این آزمایش‌ها برای مدتی یک ساله شده بودند که به دلیل مشکلاتی که پیش آورد، دوباره به همان شکل دو ساله درآمدند.

 175. با سلام خدمت جناب مهندس، بنده مدرک مهندس موتور نامحدود خودمو از یه موسسه خصوصی گرفتم، میخواستم ببینم بعد از اتمام دوره کدتی میتونم برای اولین بار همسرم رو روی کشتی های تجاری ببرم، چون هم به عنوان مهندس ۴ وارد میشم، هم اینکه اولین سفر بعد اتمام دوره کارآموزی است، آیا این امکان وجود داره که بتونم همسرم رو ببرم؟
  با تشکر از محبت شما

  1. این موضوع ارتباطی با جایی که مدرک را گرفتید ندارد. مسأله این است که برای همراه بردن خانواده، ملاحظات امنیتی و ظرفیت قایق‌های نجات و سهمیه‌ی دیگر کسانی که ارشدتر از شما هستند و قبلاً نوبت گرفته‌اند، باید در نظر گرفته شود و از این رو به صورت موردی توسط کاپیتان همان کشتی بررسی می‌شود.

 176. درود بر طاهای عزیز میخوام بدونم آینده شغلی عرشه بهتره یا موتور؟ من الان بین ۲راهی قرار گرفتم کدومو انتخاب کنم؟اگه امکانش هست راهنماییم کنید (اگه کسی هم مراکز اموزشی که دوره افسری و مهندسیه موتور برگزار میکنه لطف کنه معرفی کنه ممنون میشم ۰۹۳۵۲۲۲۳۵۵۵ ) با تشکر از نویسنده وبلاگ

  1. درود بر شما. اگر بنا بر بیرون آمدن از شغل دریانوردی در آینده داشته باشید، فرصت‌های شغلی پیش روی یک مهندس موتور به‌مراتب بیشتر است. در غیر این صورت، تفاوت چندانی ندارد و بهتر است علائق خود را در نظر بگیرید.

 177. سلام فارغ التحصیل مهندسی کشتی سازی هستم ایا با مدرک دوره تطبیقی مهندس سومی میشه مشغول بکار در کشتی شد یا سرکاریه؟

  1. فقط با همین مدارک دریانوردی که می‌فرمایید می‌توان در کشتی مشغول به کار شد. حالا این که جذب نیرو وجود داشته باشد یا خیر، مسأله‌ی دیگری‌ست.

 178. سلام ضمن تشکر پیشنهاددارم اطلاعاتی ازقبیل شرایط کسب رتبه ملوان ABازرتبه ملوان OS را درج می نمودید .بطور مثال کسب تجربه اندوزی دو الی سه سال جهت دریافت رتبه ملوان AB و شرایط چهارگانه کنوانسیون و ایالت متحده و… درنهایت اطلاعات جامع .مفید وارزشمندی را ارایه نمودید.بنده به عنوان فردی که سابقه واطلاعت ناچیزی دراین زمینه دارم از شما کمال تشکررا مینمایم. خدا قوت

 179. سلام وعرض ادب
  بنده رشتم حقوق از دانشگاه ازاد هست
  با توجه به اینکه رشته من اشباه شده و علاقه به کشتی دارم میتونم در دوره های اموزشگاههایی که به صورت ازاد برگزار میشه شرکت کنم و بعدش مدرک دریایی بگیرم؟

 180. اخه من شنیدم رشته های انسانی ملاک قرار نمیدن و فقط رشته های ریاضی و تجربی میتونن در این دوره ها شرکت کنن

 181. با سلام اقای طاها اگه ممکنه به من بگید این درجه نشون دهنده ی چی هستش ممنون.یک خط طلایی با یه سکان کنارش

 182. بعید میدونم.چون خودشون میگفتن افسر برق هستن،راهی هست بتونم عکس درجه رو براتون بفرستم؟ممنون میشم

  1. من به شما اطمینان می‌دم دلیلی و انگیزه‌ای وجود نداره که برای همچین چیزی حقیقت رو نگن. اگر می‌فرمایند افسر برق هستن، حتماً افسر برق هستن. شاید عنصری توی اون درجه بوده که توصیفش نکردید، مثل علامت آذرخش وسط سکان. محض اطمینان می‌تونید ایمیلتون رو برام بگذارید تا از طریق ایمیل عکس رو برام بفرستید و دقیق‌تر بگم. یا اگر مایل به این کار نیستید، در گوگل درایو یا دراپ باکس یا جاهایی مثل آن آپلود کنید و لینکش رو اینجا به من نشون بدید.

 183. سلام
  آیا برای ملوانی هم باید تسلط به زبان انگلیسی داشت؟
  از کجا معلوم هست توی دوره که شرکت کنیم کجای کشتی مشغول به کار میشیم؟
  .حقوق و مزایای سفر های نامحدود چقدر هست؟
  ممنون از شما

  1. من متوچه سؤال شما نشدم. ترکیب جمله‌بندی برای من نامفهوم است. اگر منظورتان این است که برای دوره‌ی کارآموزی حقوقی پرداخت می‌شود، بله معمولاً اندکی پرداختی وجود دارد. اگر منظورتان این است که اضافه‌حقوقی بابت دوری محل کار پرداخت می‌شود، خیر حقوقی که لحاظ شده، شامل این مورد هست و چیز دیگری به آن اضافه نمی‌شود.

 184. من چند روزه دیگه دوره ی کدت من شروع می شه افسر دوم یکی بهم گفت نصف حقوق سمت افسری رو بهت می دن !! خواستم ببینم درسته!?

  1. زمانی که من به دوره‌ی کارآموزی رفتم (سال ۸۲)، حقوق یک افسر سوم روزی ۲۷ دلار بود و حقوق یک کدت جونیور روزی ۷ دلار. از تغییرات طی این مدت زمان اطلاعی ندارم.

 185. سلام خسته نباشی من دانشجوی دانشگاه آزاد خارک رشته ی ناوبری هستم سوالم اینه که بعد چهار سال درس وقبولی در آزمون شایستگی باید به سربازی برم آیا تضمین هست که کشتیرانی منو استخدام کنه؟

 186. با سلام و خسته نباشید سوال داشتم خدمتتون در صورت امکان پاسخ دهید ممنون میشم.آیا افسران دریایی میتوانند خانواده ی خود را به کشتی ببرند؟اگر امکانش وجود دارد آیا بستگی به سابقه ی کاری و درجه ی افسران دارد؟

  1. روی کاغذ و از نظر تئوری، در شرکتی مثل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، این امکان وجود دارد، اما تابع شرایطی است. مثلا ظرفیت قایق‌های نجات و تجهیزات ایمنی مثل جلیقه‌ها باید به نحوی باشند که با وجود سرنشین اضافی مشکلی پیش نیاید. همچنین مسیر سفر باید از نظر امنیتی مناسب باشد، منع قانونی از طرف کشورهای دیگر وجود نداشته باشد، و شرایط کشتی نیز از رفاه نسبی برخوردار باشد. (مثلاً کشتی با مشکل جیره‌بندی آب مواجه نباشد.)
   با وجود این شرایط، اولویت همراه داشتن همسر، همیشه با افسران ارشدتر است و نهایتاً کاپیتان کشتی، قدرت تصمیم‌گیری در این زمینه را دارد.
   در سال‌هایی که من به دریا می‌رفتم، به ندرت مواردی را دیدم که شرکت با سوءنیت نسبت به این قضیه برخورد کند و فرماندهانی که قصد سنگ‌اندازی داشته باشند را تقریباً ندیدم، هرچند اولویت دادن به دوست و آشنا کم‌سابقه نیست.

 187. سلام مهندس
  خسته نباشی. اگر اجازه بدید قصد دارم نموداری رو که درست کردید در ویکی پدیای فارسی استفاده کنم. ممنون میشم اگر خودتون خواستید این نمودار را در ویکی آپلود کنید یا این که اجازه بدید من با لایسنس آزاد ازش استفاده کنم.

  لینک مقاله مذکور:
  https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%B4%D8%AA%DB%8C_%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C

  1. استفاده بفرمایید. باعث خوشحالی من هم خواهد شد.
   فقط در آن مقاله،‌ به پست «مهندس پنجم» اشاره شده که تصور می‌کنم این روزها وجود نداشته باشد. شاید عبارت «تکنسین موتور» که هنوز هم در برخی شرکت‌ها استخدام می‌شوند مناسب‌تر باشد.

   1. حق با شماست. مقاله نیاز به تمیزکاری زیادی دارد و میتواند خیلی کاملتر باشد، اما متاسفانه به دلیلی سیاست های ویکیپدیا که با مطالب بدون منبع سختگیرانه برخورد میکند و کمبود منابع فارسی در زمینه دریانوردی، نمی شود خیلی مطلب به مقاله اضافه کرد.
    تصویر نمودار رو آپلود و به مقاله اضافه کردم. اسم پدیدآورنده رو “مهندس طاها” نوشتم. اگر تمایل داشتید اسم کاملتون رو بفرمایید که اضافه کنم یا اینکه خودتون ویرایش کنید. آدرس تصویر:
    https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ship-manning-fa.jpg
    مهندس پنجم رو هم حذف کردم. اگه پیشنهاد یا نظر دیگری دارید دریغ نکنید.

    1. بنده طه کامکار هستم. یک بار در جایی نامم را اصلاح کردم و حمل بر تبلیغ شخصی شد و اخطار گرفتم و ترجیح می‌دهم دیگر چنین نکنم. هرچند اصراری هم بر ذکر نامم ندارم و می‌توانید در صورت تمایل همان را هم حذف بفرمایید. ذکر نشانی این وبلاگ به عنوان منبع کفایت می‌کند، آن هم برای آن که در سال‌های آینده خودم متهم به کپی‌برداری نشوم.

  1. بعضی اوقات هست و بعضی اوقات نیست. این به شرکت کشتیرانی و تمایل آن برای سرمایه‌گذاری و صرف هزینه برای سلامتی کارکنان مربوط است. در بیشتر کشتی‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی و نفت‌کش، این وسایل موجود هستند.

  1. سلام. پرسش شما پاسخ قطعی و یقینی ندارد. اما به طور کلی و بنا بر قول مشهور، افسران عرشه، به دلیل ساعت‌های کار در تنهایی و تاریکی و خیره شدن به ظلمات شب، بیشتر به ورطه‌ی فکر و خیال‌های مردافکن می‌افتند و در معرض آسیب روحی بیشتری هستند. باز هم تکرار می‌کنم من پژوهش و مطالعه‌ی اصولی علمی‌ای در این زمینه ندیده و نخوانده‌ام و تنها نظر مشهور را بازگو کردم.

 188. سلام.خیلی خیلی متشکرم از وقت گرانبهایی که برای پاسخ به سوالات دوستان صرف میکنید.
  سوال من اینه که آیا توی ایران گروههای تلگرام یا وبسایتهایی داریم که مهندسا بتونن keep watching, logbook,service experience باهم به اشتراک بگذارند.
  خودتون مستحضر هستید منوال ها همیشه مشکل گشا نیستند و همینطور خرابی های شناورهای ایرانی با شناورهای خارجی لزوما یکسان نیستند
  خیلی ممنون میشم از پاسختون

 189. سلام
  من لیسانس مهندسی مکانیک حرارت و سیالات هستم و سنم هم ۲۷ سال است. شنیدم دوره ای وجود دارد که مدرک مهندسی مکانیک را به مهندس سوم کشتی تطبیق می دهند. آیا از زمان برگذاری این دوره اطلاع دارید؟ و با سن الان من میشود بعد از پایان دوره ها وارد شرکت کشتیرانی ج.ا.ا شد؟ مدت کامل دوره ها چقدر است و چند تا دوره لازم است؟ ممنون میشم اگر زحمت پاسخگویی به این سوالات رو بکشید.

 190. با سلام ممنونم از توضیحاتتون میخاستم جوای یکی از خانم ها بدم که پرسیده بود برای خانم ها رشته ای هست بله خانم ها هم میتونن ملوانی بخونن و کار کنن من در یک دوره تو یه موسسه آموزش دریایی شرکت کردم حتی جالب بود مدرس خانم هم دارند مدرسی که از سازمان بنادر هست . من که خوشم اومد خوب بود.