حقایقی در باب گوسفند

شاید تاکنون به گوسفندها و لایف‌استایل گوسفندی ایشان دقت نکرده باشید. شاید هم کرده باشید. به هر حال وقتی سیره‌ی زندگی آدم‌ها و گوسفندها این‌چنین در هم گره خورده، حیف است اگر بیش از آنچه معمولاً در احوال گوسفندها تفکر می‌کنیم به آن‌ها نیاندیشیم.

آنچه اینجا نوشته‌ام و امیدوارم بخوانید، مواردی است که به ذهن این حقیر رسید.

حقایقی در باب گوسفند
حقایقی در باب گوسفند

یک

گوسفندها مقلدهای معرکه‌ای هستند. گله‌بان فقط باید زحمت هدایت یکی از گوسفندها را بکشد. بقیه خودبه‌خود به همان راه خواهند آمد.

در یک گله‌ی هزار رأسی گوسفند، اگر یکی از گوسفندها به لبه‌ی پرتگاه برود و سقوط کند، تمام نهصد و نود و نه رأس گوسفند دیگر هم به تقلید از همان اولی به لبه‌ی همان پرتگاه می‌روند و با همان کیفیت سقوط می‌کنند؛ مگر آن که عاملی خارجی مانع از این کار شود.

یک گوسفند در ساده‌ترین کارها هم از خود ابتکار عمل ندارد. یک گوسفند حتی برای قانون‌شکنی هم باید از دیگری تقلید کند. اگر آن دیگری قانون‌شکنی نکند، گوسفند قانون‌شکن هم نخواهیم داشت.

حقایقی در باب گوسفند
گوسفندهای مقلد

دو

گوسفندها موجوداتی اجتماعی هستند و در اجتماع زندگی می‌کنند و می‌بالند و می‌میرند. آنها با یکدیگر تعامل برقرار می‌کنند و تا وقتی که دعوایشان نشود هیچ خصومتی با هم ندارند. اگر هم دو گوسفند دعوایشان شد، بقیه کاری به کارشان ندارند و به زندگی اجتماعی خود همچنان ادامه می‌دهند.

حقایقی در باب گوسفند
گوسفندهای اجتماعی

سه

گوسفندها موجودات بردبار و صبوری هستند. آن‌ها هر مصیبت و بلایی را با متانت تماشا می‌کنند و هیجان‌زده نمی‌شوند. یک گله گوسفند را به کشتارگاه بیاورید و جلوی روی هم یکی‌یکی سلاخی کنید. بزرگ و کوچک، نر و ماده، می‌ایستند و تماشا می‌کنند و خم به ابرو نمی‌آورند. اگر موبایل و دوربین داشتند، چه‌بسا هنگام تماشا بیرون می‌آوردند و عکسی و فیلمی هم می‌گرفتند.

حقایقی در باب گوسفند
گوسفندهای تماشاچی در مراسم اعدام

چهار

گوسفندها زندگی آرامی دارند. صبح‌ها از خواب بیدار می‌شوند و به دشت و صحرا می‌روند و غذایی می‌خورند (در واقع سر کارشان می‌روند) و بعد تنی می‌آسایند و خلاصه آن که آب باریکه‌ای هست که می‌آید و می‌رود و اوضاع بد نیست. بزرگ می‌شوند و جفت‌گیری می‌کنند و بره‌ای پس می‌اندازند و عمر و زندگی هم دست خداست و به وقت خود از دنیا می‌روند یا برده می‌شوند. منصفانه نگاه کنیم، گوسفندان روزمرگی دلپذیری دارند.

حقایقی در باب گوسفند
گوسفند آرام

پنج

گوسفندها هر کجا کاری داشته باشند (مثلاً یک خوردنی خوب ببینند) همان‌جا می‌ایستند و مشغول کارشان می‌شوند. خوبی گوسفند بودن این است که لازم نیست به اطرافشان نگاه کنند و ببینند که سر راه چه کسی هستند و آیا ایستادنشان برای خود و دیگران خطری دارد یا مزاحمتی ایجاد می‌کند یا نه.

حقایقی در باب گوسفند
گوسفندهای منتظر

شش

گوسفندها (تا هنگامی که چوب چوپان و پارس سگ مزاحمشان نشود) به هر کجا که بخواهند، هر طور که صلاح بدانند، می‌روند. هیچ‌وقت در زندگی‌تان گوسفندی را دیده‌اید که مراعات گوسفند یا غیرگوسفند کناری را بکند و سر راهش نپیچد؟ هیچ‌گاه گوسفندی را دیده‌اید که به چیزی جز همان راهی که خودش می‌خواهد برود و همان‌جایی که خودش می‌خواهد برسد فکر کند؟ اصلاً مگر این راه را نمی‌روند که برسند؟ پس چرا توقف کنند و دیرتر برسند؟

حقایقی در باب گوسفند
گوسفندهای راه‌رو (در مدل‌های سبز و آبی)

هفت

همه با گوسفندها مهربان هستند و از آن‌ها خوششان می‌آید. گوسفندها برای همه مفیدند و هرگز در پی مخالفت و دشمن‌تراشی با هیچ مخلوقی برنیامده‌اند و از این نظر دوستان بسیار خوبی برای دیگران هستند. پس چرا با آن‌ها مهربان نباشند؟

حقایقی در باب گوسفند
چوپان مهربان

هشت

گوسفندها با همه مهربان هستند. به چهره‌شان که نگاه کنی انگار تبسم ظریفی بر لب دارند. حتّی در واپسین لحظات زندگی نیز به روی قصابشان لبخند می‌زنند.

حقایقی در باب گوسفند
دغدغه‌ی یک گوسفند ناراضی

 

11 دیدگاه

 1. درود
  عالی بود طاها:)

  باید اضافه کنم گوسپند بر خلاف بز خیلی هم کثیفه
  بز اگه ی سرگین رو علفی باشه عمرا اون رو بخوره
  ولی گوسپند:)

  میشه بز رو برای مخالف گوسپند بودن بررسی کنی
  عالی میشه:)
  اونا رهبرن
  ولی خوب یکمم مخربن چون گیاه رو از ریشه میکنن
  بقیه اش رو نمیدونم:)

 2. خیلی جالب بود به خصوص مورد سوم.
  جالبه در جایی خوندم گاو برعکس تصور رایجان بسیار می‌فهمد و وقتی در کشتارگاه بوی خون به مشامش می‌رسد جلو نمی‌رود و مقاوت می‌کند!

 3. آقا عالی؛ البته یجاهایی فقط در بحث عکس ها مشکلاتی بود انگار، مثل عکس اول که شاید بشه ایرادی بهش وارد کرد چون اون «آدم متخلف» با «گاو» تداخل داره. یا عکس شیش، «گوسفند های راه رو در مدل های سبز و آبی» خیلی ابهام داره، چون از «سبز و آبی» نام برده شده ما اونارو گوسفند فرض می کنیم در صورتی که اونجا چهار راهه و دقیقا دو گروه با تعداد برابر هستن که گوسفند تشخیص دادنشون در اون عکس مشکله و حتی بر مبنای بررسی دقیق تر روی عکس احتمال قوی تر اینه که گوسفند ها بجای «مدل های آبی و سبز» در دو جنس نر و ماده باشن.

  1. اولی رو حق با توست. به‌خصوص که فقط به این خاطر که راهش بسته است کسی جلوش نیست. ولی عکس مرتبط‌تری نیافتم. در مورد «گاو» هم موافقم. در مورد عکس ۶، فقط اتوبوسه و پرایده رو شمردم. چون عابرها (حالا با کمی اغماض) دارن از خط‌کشی عابرپیاده رد می‌شن.

   1. عکس شیش سخته آخه؛ از خط کشی عبور می کنن ولی حرکت همزمان پیکان و موتور و اتوبوس و پراید در کنار ساکن بودن تاکسی زرد گواه اینه که چهار راه چراغ داشته و چراغ برای ماشینای عکس سبز بوده، اونوقت تشخیص گوسفند سخت میشه، گرچه قانون بازم با پیادس اما این از گوسفند بودن کسی کم نمی کنه، سواره هام گوسفندن، میبینن گوسفندا دارن از خیابون رد میشن اما به راهشون ادامه میدن باز، همه گوسفندن اونجام چراگاهه:)

 4. خصلت های گوسفند رو برشمردید ولی غافل از این بودید که حتی گوسفندها هم به دیگران توهین نمی کنن ولی شما به خیلی ها توهین کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.