یک رابط کاربری بد ـ بانک ملت

غر زدن و گلایه از رابط‌های کاربری زشت و نامناسب سایت‌های ایرانی – به‌خصوص دولتی‌ها – از صفات بارز این حقیر است و بد ندیدم در این مورد بیشتر بنویسم. شاید به این طریق فرجی شد و در کنار فریادهای دیگر، قدری و ارزشی یافت و به پایان این وضعیت امیدوار شدیم.

به بانک ملت قبلاً هم همین‌جا پرداخته بودم (+++) و از آن‌جا که یکی از بدترین رابط‌های کاربری است که می‌شناسم، چه بهتر که این سلسله نوشته‌ها را با همین بانک ملت شروع کنم.

تغییر را احساس کنیم، با بانک ملت!

مقدمه

معروف و بلکه مستند است که مرحوم استیو جابز، در کنار همه‌ی صفات ستودنی‌اش، وسواس بسیار زیادی در طراحی زیبای رابط کاربری محصولات خود داشت تا یک «تجربه‌ی کاربری» منحصربه‌فرد را در اختیار مشتریان خود بگذارد.

این نیز معروف و تا حدوی مستند است که عامل مهم و تأثیرگذار موفقیت و ماندگاری محصولات اپل در بازار فناوری دنیا، همین توجه ویژه‎ی ایشان به رابط کاربری است.

طرح موضوع

با این مقدمه که لابد خیلی خوب شما را سرخط آورده و به اهمیت رابط کاربری زیبا (هم زیبایی شکلی و هم محتوایی) پی برده‌اید، دعوت می‌کنم تصویر زیر را ملاحظه فرموده و تعداد ایرادهایی که مشاهده می‌کنید را در محضر خودتان شمارش فرمایید. برای راحتی کار، فقط روی همان بخش قرمزرنگ بالای تصویر تمرکز کنید.

یک رابط کاربری بد ـ بانک ملت
فرم ورود به سامانه‌ی اینترنتی بانک ملت

این یک چیستان نیست و همین حالا پاسخی که به ذهن خودم رسیده را عرض می‌کنم:

اشکال‌های شکلی

یک

به حرف «ی» در کلمه‌ی «مشتری» دقت کنید. آن دو نقطه‌ای که زیر این حرف می‌بینید، نشان از آن دارند که از کاراکتر عربی به جای فارسی استفاده شده است. در کلمه‌ی «نمی باشد» هم همین مشکل تکرار شده است.

دو

بعد از کلمه‌ی «محترم»، به آن نمادی که تقریباً به شکل ویرگول است دقت کنید. بله! آن نماد، تقریباً به شکل ویرگول است. در واقع یک کامای انگلیسی است. در فارسی ویرگول را به همین شکلی می‌نویسند که من نوشته‌ام. درباره‌ی ویرگول بیشتر بدانید:‌ +++

سه

در کلمه‌ی «نمی باشد»، به فاصله‌ی میان «نمی» و «باشد» دقت کنید. در رسم‌الخط زبان فارسی، این‌جور وقت‌ها از نیم‌فاصله استفاده می‌کنند و در نهایت کلمه‌ی مورد نظر به شکل «نمی‌باشد» نوشته می‌شود. در کیبورد فارسی پیش‌فرض ویندوز نیم‌فاصله را می‌توانید با ترکیب کلیدهای کنترل+شیفت+۲ ایجاد کنید. درباره‌ی نیم‌فاصله بیشتر بدانید: +++

چهار

کلمه‌ی «نمی‌باشد»، صرف نظر از ایرادهای اول و سوم که در بالا به آن‌ها اشاره شد، از بیخ و بن واژه‌ای اشتباه است. در واقع استفاده از عبارت‌هایی مثل «می‌باشد» و «نمی‌باشد»، حتی اگر اساساً اشتباه نباشد، توصیه نمی‌شود. چرا باید وقتی کلمه‌هایی به خوبی «است» و «نیست» را داریم، لقمه را به دور سر بچرخانیم؟

پنج

به فاصله‌ی کلمه‌ی «نمی باشد» و نقطه‌ی انتهای جمله دقت کنید. علائم نگارشی همچون نقطه و ویرگول و مانند آن‌ها، همیشه به کلمه‌ی پیش از خود می‌چسبند. در این باره بیشتر بخوانید: +++

شش

چند خط پایین‌تر، زیر کد امنیتی به کلمه‌ی «نمائید» دقت کنید. درست آن است که بنویسند «نمایید».

اشکال‌های محتوایی

هفت

به آن عدد ۲ داخل پرانتز دقت کنید. به چه دردی می‌خورد؟ نمی‌دانم. احتمال دارد کد پیام خطا باشد. چه لزومی دارد که مشتری آن را بداند؟ نمی‌دانم.

اصلاً چرا «مشتری محترم سرویس مورد نظر فعال نمی باشد»؟ مگر این اینترنت‌بانک نیست؟ مگر قرار نیست همیشه فعال باشد. چرا به عنوان مثال نمی‌نویسند «سامانه تا دقایقی دیگر فعال نیست.» و جمله‌هایی زیباتر از این قبیل؟

در پایان

ممکن است اشتباه‌های دیکته‌ای قالبی و محتوایی فراوانی از همین نوشته‌ی من بگیرید. اما توجه داشته باشید این یک یادداشت شخصی و وبلاگی است، نه رابط کاربری یک بانک به آن بزرگی.

به عنوان حسن ختام، توجه شما را به تصویری از بنر تبلیغی بانک ملت که برای ارتقای امنیت حساب‌های اینترنتی به کار می‌رود، جلب می‌کنم.

اسم این وسیله دقیقاً چیست؟

بهتر نبود که کلمه‌ی Token را به فارسی ترجمه می‌کردند و معادلی برای آن برمی‌گزیدند که با اعراب‌گذاری اشتباه، معنای عجیب و غریبی ندهد؟

توکن، خدماتی تازه از بانک ملت

 

 

 

8 دیدگاه

 1. والا آخه ما سطح انتظاراتمون از سایت های دولتی به حدی رسیده که فقط توقع داریم اون دکمه ی تاییدش کار کنه همین؛ کلا از جانب دولت توقع نداریم، هم ما نداریم هم اونا ازمون توقع ندارن ازشون توقع داشته باشیم. حالا زیبایی داستان که بماند اصلن.
  فقط من از اون دسته هستم که به نیم فاصله در نگارش های تایپی و کامپیوتری اعتقادی ندارن، خب توی دست نویسی که بطور عادی رعایت میشه اما توی تایپ فکر میکنم هم زیبایی نداره هم تایپ کردنو زهر مار می کنه هم قواعد نگارشی خیلی دست و پا گیر میشه.
  جواب سوال یکی مونده به آخر هم اینه که: ”چون مجبور نیستن“

  1. وقتی احتمال داره «می» این طرف خط بمونه و «شود» بره خط بعد، نیم‌فاصله لازمه. تو همه کتابا و روزنامه‌ها و نشریات هم به‌دقت رعایت می‌شه و همین کاراکتر مخفی و کم‌ادعاست که خوندن رو لذت‌بخش می‌کنه. فقط توی وب از بی‌مبالاتی ماست که به همین مفتی و ارزونی رسم‌الخط به این کهنسالی داره به فنا می‌ره

   1. البته در این موضوع شما متخصص هستی و حرفت کاملا قبوله و بر نظر من ارجحیت داره طاهاخان اما خب من از نظر اینکه تایپ کردنو کوفت آدم می کنه گفتم:) بعد اینکه درسته، در اکثر کتابا هم رعایت میشه و منکرش نیستم اما جدا به چشم من (به حساب سلیقه) در تایپ با اکثر فونتا زیبایی کلمه و حروف رو از بین میبره، یک حالت مسخره ای حروف به هم نزدیکن که توضیحش سخت و طولانیه ولی حتما متوجه منظورم شدی طاها خان:)
    یک نکته ی دیگه دارم که بجز خودم دو نفر دیگه هم تاییدش کردن، اینکه توی وب یا اصلا توی مانیتور کلماتی که همراه با نیم فاصله نوشته می شن بیشتر از بقیه جلب توجه می کنن و چشم مدت بیشتری نسبت به بقیه کلمات روشون می مونه. حالا این شاید دلیل خوبی نیست ولی در کل این حالت هم هست. شخصا موقع خوندن نوشته های اینجا به کلمات نیم فاصله دار که میرسم بیشتر از هر چیز حواسم میره سمت اینکه “چقدر دقت شده روی نیم فاصله ها” و این یخورده برای من که اینارو رعایت نمی کنم عذابه:))

    1. به همچین چیزی تا حالا برنخورده بودم. شخصا دقت زیادی روی تایپ نیم‌فاصله‌ها نمی‌کنم. عین حروف دیگه‌ی الفبا سر جاشون می‌شینن خودبه‌خود

 2. پس گمان می کنم تا به حال صفحه‌ی اصلی اینترنت بانکش رو ندیدی!
  یک افتضاح به معنای واقعی کلمه است که این ایرادات کوچک بخش ورودی در مقابل آنها هیچ اند 😐

 3. به نظرم تلفظ درست اسم اون دستگاه “توکن” باشه! ولی آدم حواسش نباشه یهو می‌خوندش “توکن”، که اصلا واژه جالبی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.